pátek 16. červen 2017 0:00

Originální recepty na ledové kávy

Ledová káva je často vyhledávaným letním drinkem. V parném dni skvěle osvěží a zároveň potěší chuťové buňky. Klasické frappé zná asi každý z nás. Jeho příprava není nijak složitá a v letních měsících vám ho nabídnou v téměř každé kavárně. Ledová káva má však mnoho podob a lze ji připravit na spoustu způsobů. Nechte se inspirovat našimi recepty a připravte si lahodný osvěžující nápoj.

Základem pro vytvoření dobré ledové kávy je espresso z kvalitních kávových zrn. To je všeobecně považované za nejautentičtější italskou kávu. Při správném postupu probíhá vaření kávy pod tlakem, díky kterému pak vzniká chuťově výrazný koncentrát.

 

Ten slouží jako skvělý základ pro celou řadu nápojů, včetně ledové kávy. Další ingredience jsou už jen na vaší chuti. Mezi ty nejoblíbenější patří mléko, šlehačka, cukr nebo med, zmrzlina, čokoláda a různé likéry či sirupy. A samozřejmě, pár kostek ledu nebo trocha ledové tříště.

 

Ledová káva je skvělý drink určený nejen pro rychlé ledové osvěžení, ale i na povzbuzení pro celý den. Ledový drink si můžete vychutnat jako studenou alternativu své každodenní kávy, sladkou tečku po jídle, a dokonce i v kombinaci s alkoholem.

 

Pro milovníky sladkého

 

Italská mandlová ledová káva

 

Caffè alla Salentina je velmi osvěžující nápoj na bázi kávy a mandlového mléka. Příprava je zcela jednoduchá, je však potřeba předem v mrazničce připravit mandlové ledové kostky.

INGREDIENCE (na 1 porci)

50 ml espressa

100 g ledových kostek z mandlového mléka

 

POSTUP

Nejprve připravte espresso. Poté do velké sklenice umístěte několik kostek zmraženého mandlového mléka, přes které nalijte horké espresso. Do sklenice vložte zbytek kostek, doplňte brčkem a můžete podávat.

 

Sicilská kávová granita

 

Tato italská specialita kombinuje výraznou chuť espressa s jemnou ricottou, a vytváří tak nevšední spojení chutí a textur. Křupavou ledovou kávovou tříšť doplňuje bohatá a krémová ricotta.

 

INGREDIENCE (na 4 porce)

500 ml kávy

100 g cukru

50 ml vody

½ vanilkového lusku

125 g ricotty

25 g moučkového cukru

4 plátky sladkého brioche chleba

 

POSTUP

Uvařte kávu. Vodu s cukrem přiveďte k varu společně s malým kouskem vanilky. Vodu nalijte do misky, přidejte kávu a umístěte do mrazničky. Promíchejte vidličkou každých 30 minut, dokud směs nezmrzne.

 

V jiné misce elektrickým šlehačem vyšlehejte sýr ricotta s cukrem, dokud se nevytvoří hladká smetanová směs. Hotový krém umístěte do lednice. Sladký chléb typu brioche pečte v troubě po dobu 5 minut při 180°C. Zmrzlou granitu dejte to sklenice, přidejte lžíci krému a dozdobte opečenou brioškou.

 

Na večerní posezení

 

Café Shakerato

 

Osobitý nápoj s klasickým italským likérem Amarettem je příjemnou alternativou koktejlů a nápojů po večeři. Zpříjemněte si večer a místo obvyklé kávy vyzkoušejte tento mimořádně chutný ledový drink.

 

INGREDIENCE (na 1 porci)

1 espresso lungo

ledové kostky

Amaretto likér

cukr

šlehačka

holandské kakao

 

PŘÍPRAVA

Do shakeru dejte kostky ledu, jednu čajovou lžičku cukru, polévkovou lžíci Amaretta a espresso. Nádobu dobře uzavřete a protřepejte po dobu 10 až 15 sekund. Poté nápoj nalijte do sklenice pomocí síta a dozdobte vyšlehanou šlehačkou posypanou kakaem.

 

Je libo něco ostřejšího?

 

Coffeetail n°50 je lahodný alkoholický drink, který je celkem nenáročný na přípravu. Osloví zejména ty, kteří si rádi pochutnají na ikonickém koktejlu Cuba Libre. Coffeetail n°50 vznikl v roce 2015 a své jméno získal podle mezinárodní soutěže, která každoročně vybírá 50 nejlepších restaurací světa.

 

INGREDIENCE

Studená káva (Cold brew)

Kubánský rum Havana Club

Citronová kůra

 

POSTUP

Pokud chcete tento drink připravit přesně podle receptu, je nutná malá příprava předem. U studené kávy neboli cold brew je krátká extrakce v horké vodě nahrazena 12h louhováním ve vodě studené. Kávu tedy můžete nechat louhovat třeba přes noc. Další postup přípravy je pak stejný jako u Cuba

 

Libre, pouze cola je nahrazena kávou. Nápoj se podává v průhledné sklenici s proužkem citronové kůry.