čtvrtek 15. březen 2018 0:00

Zajíc velikonoční s kapkou Skotské

O Velikonocích slavíme konec postního období, těšme se tedy na pořádné hody! Letos připadá Velikonoční pondělí na 2. dubna - na začátek nejbláznivějšího měsíce v roce. Může se pak sváteční menu nést v jiném než aprílovém duchu?

Zajíc velikonoční s kapkou Skotské

 

Oblíbená dobrota a veselá ozdoba každého velikonočního stolu, kterou rádi připravujeme s dětmi, má svou aprílovou ingredienci. Zkuste do těsta přimíchat trochu whisky, kterou máte na poličce připravenou pro zvláštní příležitosti. Heslo: "Pečte s rozumem!".

 

Ingredience (1 ks):

85 g másla

85 g cukru krupice

1 vejce

1 žloutek

110 g hladké mouky

¼ sáčku Kypřicího prášku 

7 g mandlí (plátky)

¼ sáčku Perníkového koření

50 g krájeného sušeného ovoce

2 g Pomerančové kůry 

¼ šťávy z 1 ks pomeranče

2 g Citrónové kůry 

2 lžíce skotské whisky

 

Máslo utřeme s cukrem a postupně přimícháme ostatní suroviny, aby vzniklo hladké těsto, které nalijeme do vymazané a moukou vysypané formy, pečeme při teplotě 170 stupních cca 50 minut. Po vychladnutí dozdobíme.

 

Když mrkev, tak bez lepku

 

Kdo nemiluje přípravu pokrmů z čerstvé jarní karotky! Při přípravě tohoto skvělého bezlepkového koláče ji jistě nejen děti spoustu schroupou jako zajíčci, tak si jí kupte raději více!

 

Ingredience:

6 žloutků

250 g cukru krupice

2lž pomerančové šťávy

450 g strouhané mrkve

450 g strouhaných ořechů

1 kypřicí prášek Vitana

6 bílků

meruňková marmeláda

1 balení potahové hmoty s mandlovou příchutí 

 

Žloutky s cukrem vyšleháme do husté pěny a přidáme pomerančovou šťávou, pak přidáme ostatní suroviny, a nakonec zlehka přimícháme sníh z bílků. Hmotu nalijeme do dortové formy a pečeme při 170 stupních cca 40 minut po upečení necháme dort vychladnout vyřízneme z ráfku obmažeme meruňkovou marmeládou a dáme ztuhnout. Pak potáhneme mandlovou hmotou a dozdobíme marcipánovými mrkvičkami.

 

Nádivka Pepka námořníka

 

Síla Pepka námořníka pořád mnoho z nás nepřesvědčila o zařazení špenátu do jídelníčku. V nádivce s čerstvými kopřivami může pár kousků baby špenátu zůstat bez povšimnutí.

 

Ingredience:

280 g toastového chleba

400 ml plnotučného mléka

1 lžíce sádla

400 g uzené krkovice

1 šalotka

100 g čerstvých kopřiv

100 g baby špenátu

6 žloutků

3 lžíce majonézy

6 bílků

1 lžička soli

Špetka muškátového oříšku 

Špetka mletého pepře 

100 g mandlí na plátky

Olej na restování a vymazání formy

 

Troubu rozehřejeme na 200 °C, toastový chléb nakrájíme na kostičky, vložíme na plech a pečeme cca 5 minut, poté jej přendáme do větší mísy a zalijeme mlékem. Uzenou krkovici nakrájíme na malé kostičky, orestujeme na sádle na pánvi, necháme vychladnout.

 

Rozehřejeme olej a orestujeme šalotku, kterou jsme pokrájeli nadrobno, přidáme kopřivy, špenát

a necháme zavadnout, stáhneme z plamene a necháme vychladnout.

 

Žloutky smícháme s majonézou, solí, muškátovým oříškem a pepřem, přidáme k toastovému chlebu i s opečenou krkovicí a špenátem a kopřivami.

 

Bílky vyšleháme do tuhého sněhu, který opatrně zapracujeme ke směsi, formu nebo formičky na nádivku vymažeme olejem a naplníme nádivkou, pečeme 30 minut.