pátek 13. duben 2018 0:00

Co se skrývá za tajemstvím indických pokrmů, a které byste rozhodně měli ochutnat

Indická kuchyně se u nás stává stále populárnější, a to především díky svým jedinečným chutím a ingrediencím. Hlavní složkou téměř všech pokrmů je výrazné koření, různí se i způsobem přípravy surovin. Zásadní je oblast Indie, ze které jídlo pochází, protože se liší podle regionů i náboženství.

Často se tak setkáme s vegetariánskými pokrmy, ale na své si přijdou i milovníci masa. Typické je zde zejména drůbeží, skopové a kozí maso, ale také ryby a mořské plody.

 

Birjání – Zapékaný pokrm, který je připraven z rýže, masa (někdy s krevetami) a zeleninové směsi s typickým kořením, obsahujícím například: muškátový oříšek i květ, pepř, hřebíček, kardamom, skořici, bobkový list, koriandr, mátu, zázvor, cibuli a česnek.

 

Karí – Dušený kořeněný pokrm v omáčce s masem a zeleninou, někdy také z ryb či mořských plodů, nejčastěji servírovaný s rýží.

 

Korma – Dušené maso, nejčastěji drůbeží, s kokosovým mlékem, kurkumou, zázvorem a česnekem, dochucené jogurtem a kořením jako je koriandr, skořice, kmín či garam masala. Často servírované s rýží nebo pečenými plackami naan (připravené z mouky).

 

Chicken Tikka – Pokrm z kousků kuřete, grilovaných s kořením a česnekem. Servíruje se nejčastěji s plackami naan či rýží.

Vindaloo – Pokrm připravovaný nejčastěji z kuřecího, skopového nebo vepřového masa, který je velmi ostrý. Hlavním kořením je chilli, vinný ocet a česnek. Podává se většinou s rýží, výjimečně se lze setkat s bramborami.

 

Chicken Tandoori – Kořeněné kuře pastou tandoori s jogurtem, grilované v peci tandúr, od které pokrm získal svůj název.