úterý 10. listopad 2020 0:00

5 zajímavostí o sýru i cheeseburgeru

Podle celé řady odborníků na historii stravování vděčíme za sýr v burgeru teprve šestnáctiletému Lionelu Steinbergerovi. Ten ho na masovou placičku poprvé přidal v roce 1924 v bistru svého tatínka Rite Spot ve městě Pasadena v Kalifornii. Jeho vynález mu zachutnal, a protože na to měl stejný názor i táta, rozhodli se cheeseburger přidat do nabídky. V kalifornském sendvičovém bistru se ale ještě nejmenoval cheeseburger, ale sýrový hamburger.

Cheeseburger z Kentucky

 

Slovo „cheeseburger“ vzniklo o rovnou dekádu později v roce 1934. Svůj burger se sýrem tak pojmenovali v restauraci Kaeliln v kentuckém Louisville. Majitel podniku Charles Kaelin se poté začal označovat coby vynálezce cheeseburgeru a přidání sýra zdůvodnil snahou vylepšit klasiku novou, svěží příchutí.

 

I přesto to byl ale třetí Američan Louis Ballast z drive-inu Humpty Dumpty, kdo si o rok později nechal na cheeseburger registrovat ochrannou známku.

 

Americká klasika i něco pro fajnšmekry

Ve Spojených státech nedají v cheeseburgeru dopustit na klasický americký sýr. Jde vlastně o u nás dobře známý tavený sýr, zabalený po jednotlivých plátcích ve fólii.

 

Do cheeseburgerů se ale postupem času začaly přidávat i další druhy sýra. Velmi populární je britský čedar, v burgeru ale můžete najít také nizozemskou goudu, švýcarský aromatický gruyere anebo dokonce sýr s bílou nebo modrou plísní.

 

Sýry miluje celý svět

Sýrová sezóna je bez diskuze nejpopulárnější sezónní nabídkou, sýry ale zbožňuje celý svět. Sýrovým králem je Spicy Paneer Wrap, který si můžete objednat v Indii. Uvnitř je osmažený sýr, podobný např. halloumi, nechybí klasický americký sýr, rajče, salát i červená cibulka. V Hong-Kongu zase nechyběl v nabídce toast se slaninou, kolínky a spoustou rozpuštěného sýra a v Itálii? Pizza taštičkA s rajčaty a mozzarellou.

 

Na sýr nezapomínají ani v Kanadě s jejich národním jídlem s názvem poutine. Jde o hranolky se silnou masovou šťávou, kde jsou třešničkou na dortu právě kousky sýra. A když zamíříte na Filipíny, na snídani si tu můžete objednat sendvič s vaječnou omeletou s opravdu štědrou dávkou této rozteklé delikatesy.