sobota 7. srpen 2021 0:00

Štrúdl – vděčný dezert pro každou příležitost

Závin neboli štrúdl pochází z Rakouska a patří mezi nejoblíbenější moučníky. Je rychlý, lehký a dá se připravit na mnoho způsobů – ale klasika je ten jablečný, vonící skořicí. Ještě lahodnější a voňavější bude, přidáte-li do těsta i do náplně místo obyčejného másla jemně kořeněné ghí se skořicí a vanilkou.

 

Štrúdl se skořicovo-vanilkovým ghí

 

Na těsto na 2 kusy:

250 g hladké mouky 50 g Ghí se skořicí a vanilkou od Českého Ghíčka 2 vejce 3 lžíce vody 1 lžíce jablečného octa sůl

Na náplň:

500 g jablek

½ citronu

4 lžíce hnědého cukru (nebo 3 lžíce bílého)

6 lžic strouhanky

100 g Ghí se skořicí a vanilkou 

 

 

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 180 °C. Jablka oloupeme a zbavíme jádřinců. Pak je nastrouháme na hrubém struhadle na tenké plátky.

2. Vymačkáme šťávu z poloviny citronu a nastrouhaná jablka jí pokapeme. Přisypeme hnědý cukr a zlehka s ním jablka promícháme.

3. Na pánvi rozpustíme 1 lžíci Ghí se skořicí a vanilkou a opražíme na něm strouhanku.

4. Připravíme si těsto: mouku nasypeme do mísy, přidáme 50 g Ghí se skořicí a vanilkou, obě vajíčka, jablečný ocet, vodu a špetku soli. Ze všech ingrediencí vypracujeme hladké těsto, které rozdělíme na dva stejné díly.

5. Z každého kusu těsta vyválíme tenký plát. Střed plátu vždy posypeme opraženou strouhankou, na kterou navrstvíme připravená jablka. Oba štrúdly zavineme a opatrně je přeložíme na plech vyložený pečicím papírem. Potřeme zbylým Ghí se skořicí a vanilkou.

6. Pečeme asi 35 minut při 180 °C, až povrch zezlátne a štrúdl začne krásně vonět.

 

Tip: Jablka do štrúdlu vybíráme vždy raději kyselejší.