čtvrtek 10. listopad 2022 0:00

7 základních typů vín pro „nevinaře“ aneb je Chardonnay lehké nebo těžké?

Jistě máte mezi víny svého favorita. Podle chuti každý pozná, co mu sedí. Do jaké rodiny vín ale váš oblíbený typ zapadá? Podívejte se na sedm základních kategorií a jejich zástupce. Možná si i zapamatujete pár zajímavých faktů, kterými nad skleničkou budete moct oslnit přátele nebo vaše rande.

Šumivá vína

Správný přípitek se neobejde bez bublin. Nemusíte hned utrácet za pravé šampaňské, abyste si mohli užít radostnou lehkost šumivých vín. Není radno ho ale nahrazovat levným Lambruscem ze spodního regálu v supermarketu. Existuje nespočet jiných skvělých možností, jako je španělská Cava nebo italské Prosecco. Držte se spíše sušších variant a luxusní požitek podobný francouzskému originálu vás nemine.

 

Lehká bílá vína

Pokud máte s pitím vína zkušenost, tak víte, že tato vína se pijí jako voda. Možná by bylo vhodnější říct „pijí se jednoduše“. O tom svědčí i jejich popularita. Vína jako Pinot Grigio, Sauvignon Blanc a Veltlínské Zelené jsou tradičně na předních příčkách prodejnosti. Nejoceňovanější vína tohoto typu jsou produkována v chladnějších klimatech. Pokud je v dané oblasti ještě celkem chladný červen, je velká šance, že mají tato svěží letní rána na svědomí ta nejlepší ze svěžích bílých vín.

 

Těžší bílá vína

Pokud milujete bohatost červeného vína, z bílých vám bude pravděpodobně chutnat například Chardonnay. To, a ostatní vína tohoto typu totiž procházejí speciálním procesem, který často zahrnuje zrání v dubových sudech. Tak jako dává dubové dřevo whisky její hutnou chuť, tak transformuje i víno. V této kategorii neprohloupíte s lahvemi ze slunných oblastí — Španělsko nebo Kalifornie produkují jedny z nejpopulárnějších typů.

 

Rosé

Vinařská specialita jsou růžová vína. Nejčastěji jsou během kvašení přidány slupky jen na krátkou dobu a tím nápoj získává svou typickou lehce začervenalou barvu. Nejde ovšem jen o víno napůl cesty. Různými pokročilými procesy lze získat širokou škálu komplexních chutí. Doporučujeme vyzkoušet elegantní suché jako první.

 

Lehká červená vína

Pokud dostanete chuť na červené v létě, ale nejste si jistí, jestli si ho objednat, protože se vám běžně pojí s chladnějším počasím, vyzkoušejte Pinot Noir nebo jiné lehké červené víno.

Neobsahují tolik tříslovin, a proto se dají pít lehce i jen tak bez jídla. Typická je pro ně poloprůhledná rubínová barva.

 

Těžká červená vína

Večeře při svíčkách a na talíři krásný steak s přílohou. Scéna jako z filmu. Co nalít do skleničky? Jedině těžké červené víno jako Cabernet Sauvignon. Ta si totiž výborně rozumí s těžšími jídly, protože taniny v nich dobře reagují s proteiny v ústech a čistí paletu.

 

Dezertní vína

Sladká dezertní vína většinou pochází z extra sladkých hroznů. Pro výrobu sladkého vína se fermentace zastaví dříve, než kvasinky přemění všechny hroznové cukry na alkohol. Existuje několik způsobů, jak zastavit fermentaci, včetně přechlazení vína nebo přidání brandy. Výsledkem je bohaté víno slazené přírodními hroznovými cukry.

 

Foto: www.edelikatesy.cz