úterý 3. leden 2017 0:00

Pětasedmdesát tajemství lanovky na Lomnický štít

Lanovka na Lomnický štít - jeden ze symbolů Vysokých Tater slaví 75 let svého provozu. V rámci vzpomínky na dobový unikát z roku 1941 připravilo horské středisko v Tatranské Lomnici 5 večerních jízd na Skalnaté pleso. Návštěvníci se v komentovaných prohlídkách vrátí o pár desetiletí dozadu a budou mít možnost prohlédnout si prostory staré strojovny, naváděcí stanice (tzv. Velínu) i autentické fotografie v Galerii Encián, které se vážou k výstavbě lanovky z 30. a 40. let minulého století .

Až do 19. ledna (každý čtvrtek) se od 18. hodiny mohou nechat zájemci vyvážet nočními jízdami na Skalnaté pleso, aby odhalili zákoutí legendární lanovky a nahlédli do jejích tajných útrob.

 

Spolu s průvodcem se projdou místnostmi, které jsou před návštěvníky běžně nedostupné. V rámci večerů se budou promítat úryvky z dokumentárního filmu Příběh jedné lanovky a zážitek umocní i pohled na noční podtatranské kotlinu z vyhlídkové věže nad Galerií Encián. Bližší informace na www.vt.sk. Výtěžek z akcí bude v plné výši věnován na prohlášení a zprávu architektonické soutěže o nové využití původní budovy staré lanovky.

 

Středisko v Tatranské Lomnici hledá nápady, jak využít zmíněnou budovu u Grandhotelu Praha od architekta Dušana Jurkoviče, která je od roku 2005 nevyužitá.

 

Je to už 75 let, kdy poprvé vyjela visutá osobní lanovka kyvadlového typu ze stanice Skalnaté pleso a komfortně přepravila veřejnost na nejvýše položenou stanici na Lomnický štít. Stavba lanovky ve výšce 2 634 m n.m. byla od začátku takový malý tatranský, ale zejména technický zázrak, protože projekt lanovky byl na tu dobu mimořádně odvážný a samotná realizace vyžadovala manuální zručnost a práci v těžkých horských terénech a v nevyzpytatelném počasí.

 

Obyčejní lidé z regionu a okolí, kteří tehdy stavěli světovou rekordmanku museli vykonávat náročnou práci v extrémních výškových rozdílech pouze za pomoci tažných koní a s obyčejnou silou lidských rukou. Dnes je díky lanovce právě výlet na Lomnický štít pro mnohé celoživotním zážitkem a druhý nejvyšší štít Tater tak i nejvyšší obydleným místem v republice.

 

Dobová fakta: Původní visutá lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít byla nositelkou několika prvenství. Pokud bereme v úvahu celkovou délku lanovky v jejím obou úsecích / Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso a Skalnaté pleso - Lomnický štít /, tak v době spuštění do provozu 20.12.1941 s délkou více než 6 km měla nejdelší mezipodpěrový úsek na světě a překonávala největší výškový rozdíl s jedním přestupováním (1 715 m) ze všech tehdejších lanovek.

________________________________________________________________________________

Společnost Tatry mountain resorts, as (TMR) je top subjektem v oblasti cestovního ruchu ve Střední a Východní Evropě, který vlastní a provozuje atraktivní horská střediska a hotely.

 

V Nízkých Tatrách TMR vlastní a provozuje středisko Jasná Nízké Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkem Aquaparku Tatralandia. Jde o největší slovenský aquapark s celoročním provozem, který nabízí kromě vodní zábavy i Tropical Paradise - speciální tropickou halu s mořskou vodou i zábavu ve Fun Parku a ubytování v bungalovech a apartmánech Holiday Village Tatralandia. Ve Vysokých Tatrách TMR vlastní a provozuje středisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, které TMR spoluprovozuje. Ve Vysokých Tatrách TMR také vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso.

 

TMR také vlastní 19% ve společnosti Melida, as, která si pronajímá a provozuje středisko Špindlerův Mlýn v České republice. V Polsku TMR vlastní středisko Szczyrk. TMR také vlastní a pronajímá třetím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski & Fun Záhradky a Bungalovy. Do konce roku 2014 se proinvestovalo do rozvoje a modernizace středisek TMR téměř 200 mil. EUR. Akcie TMR jsou obchodovány na třech evropských burzách v Bratislavě, Praze a ve Varšavě.