středa 6. srpen 2014 0:00

Tip na výlet: Broumovsko

Broumovsko se nachází v severovýchodním výběžku naší republiky u polských hranic. Najdeme zde jednu z nejkrásnějších přírodních oblastí u nás i v Evropě. Zvláštní a tajemnou krásu zdejší přírodě dodávají stovky pískovcových skal, často s bizarními a ostrými tvary.

7F2g IPwyxt5UxYRbxyJIzP-tz6TAfLJghXaw6jf3TuBUKVPnkOWqlmsY3bluO-CQMR7js4

Broumovsko se nachází v severovýchodním výběžku naší republiky u polských hranic. Najdeme zde jednu z nejkrásnějších přírodních oblastí u nás i v Evropě. Zvláštní a tajemnou krásu zdejší přírodě dodávají stovky pískovcových skal, často s bizarními a ostrými tvary.

Tvoří dvě skalní města - Adršpašské a Teplické, která jsou od sebe oddělena kaňonem - Vlčí roklí. Mezi skalními útvary vedou hluboké soutěsky, nechybí zde vodopád a 2 jezírka, protéká tudy řeka Metuje. Pro turisty jsou v obtížných úsecích vybudovány schodiště a žebříky.

5rEyUjs50np4 JwYHg-biBr6Osp8Q2Sfo85UEjTYpO1RGUUbU7Bd0o5jENWxZjPU1GkW10

Půvab tohoto kraje neunikl filmařům. Určitě jste viděli pohádku Třetí princ, kde princezna v podání Libuše Šafránkové a princ Pavel Trávníček závodí na koních v diamantových skálách. Jak jistě uhodnete - to byly Adršpašsko-teplické skály. A můžeme je obdivovat i v dalších pohádkách - Princ a Večernice, Z pekla štěstí, Peklo s princeznou. Kouzlu Adršpašských skal neodolala ani produkce velkofilmu Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň. I v klasické literatuře mají své místo a to v románu Skály od Aloise Jiráska. Skalní uskupení, kam slavný autor umístil děj svého románu, se dnes nazývá Jiráskovy skály a nalezneme zde zříceninu hradu Skály (Bischofstein).

Nejlepší vstup do skalního města je na západním okraji Teplic nad Metují.

Základní prohlídkový okruh je přibližně 6 km dlouhý a navazuje na něj několik dalších turistických tras. Trasou přes Vlčí rokli je okruh propojen s adršpašskou částí skalního města. Jak najít ta nejzajímavější místa vám poradí v turistickém informačním centru, které najdete kousek od úřadu.

Centrum Walzel v Meziměstí

Kdo by si chtěl své horolezecké umění vyzkoušet nejprve na umělé stěně, může navštívit centrum Walzel v Meziměstí. Kromě lezecké stěny zde mají jeden z nejmodernějších komplexů střelnic ve střední Evropě,bowling, solnou jeskyni, cvičební sál, fitness, vinotéku a restauraci Švejk.

Zajímavostí je, že toto centrum vzniklo rekonstrukcí staré tkalcovské tovární budovy rodu Walzelů.

Lidé, kteří centrum již navštívili, ho přejmenovali na „fabriku na zážitky“.

Klášter Broumov

3hRnUEYA0aFYYBhoFHwB52Djsd0eFpGk4DIOWBdgPopHkqq4d8BQ

O Broumovsku se říká, že je krajem pískovcových skal a barokních památek. Mezi nejvýznamnější barokní stavby patří benediktinský Klášter v Broumově. Klášter vznikl na místě původní tvrze v 1. polovině 14. století s původně gotickým chrámem zasvěceným sv. Vojtěchu, barokní podobu dostal až po přestavbě architektem Dientzenhoferem.

Dnes patří mezi národní kulturní památky České republiky. Broumovský klášter je místem plným udivujících věcí, jedna má mezi nimi ale zcela výsadní postavení: otisk těla Kristova. Podobných je totiž na světě jen čtyřicet.

Kopie proslulého Turínského plátna pochází z roku 1651 a podobnou nenajdete v celé střední Evropě.

Přitom ještě před patnácti lety o ní nikdo nevěděl, byla objevena až v roce 1999 v kostele svatého Vojtěcha nad jednou z kaplí za štukovým věncem v dřevěné skříňce. A překvapením není konec. V rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera je uloženo celkem 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku.