úterý 6. listopad 2018 0:00

Dotkněte se vesmíru s nohama na Zemi

Vesmír a jeho nekonečné hlubiny lidstvo od počátku věků fascinují. Pod pokličku tohoto dechberoucího prostoru můžete nahlédnout v pražském planetáriu, které je spolu se Štefánikovou hvězdárnou a Hvězdárnou Ďáblice nově zastřešeno platformou Planetum. Zajímá vás, jaké je to přistávat na Marsu, nebo se vracet k planetě Zemi? I to si můžete v planetáriu vyzkoušet!

Poznat lépe sluneční soustavu a Zemi můžete i ve filmech, které nově planetárium nabízí, dalekohledy na hvězdárnách na Petříně a v Ďáblicích můžete vesmír přímo pozorovat.

 

Z projekčního sálu až za horizont

 

Naše galaxie, Mléčná dráha, obsahuje přibližně 150 miliard hvězd. Ve vesmíru existují stovky miliard podobných galaxií, ze kterých k nám za dobu existence vesmíru stačily doputovat světelné paprsky. Ačkoliv je rychlost světla obrovská, tak není nekonečná. Co se děje za horizontem viditelného vesmíru pro nás bude ještě dlouho neprobádaným tajemstvím, avšak už nyní je úctyhodné, kolika novými poznatky se vědci pyšní.

 

Jejich cesta byla dlouhá a stála je mnoho úsilí, jak postupovali od geocentrického k heliocentrickému systému, od statické teorie k teorii Velkého třesku. Poznejte vesmír i jak jej lidé objevovali, to vše ve filmu Horizon. Při své cestě se také nezapomeňte zastavit na Měsíci, přirozené družici Země. Ve filmu Měsíční sonáta se dozvíte nejen o jeho vzniku a vývoji, ale také o dobývání lidmi, které bylo úspěšně završeno 21. července 1969.

 

Zpátky na Zem

 

Co je příčinou vln tsunami? Co vyvolává zemětřesení? Jak se utvářely kontinenty do podoby, jak je známe dnes? Když se z vesmíru zaměříme na dosud jedinou lidmi obydlenou planetu, zjistíme, že Země nejen poskytuje podmínky vhodné pro život, ale život se odehrává i v ní samotné. Planeta Země, jako celek složený z několika pohybujících se částí, nás dokáže nadchnout i překvapit. Poznejte strukturu zemského povrchu ve filmu Naše bouřlivá planeta a objevte složitosti, se kterými se Země musí dennodenně potýkat.

 

Dobrodružný výlet vesmírnou ponorkou

 

Proč je na pólu půl roku tma a půl roku světlo, když se jinde den s nocí střídají? Tajemství polární noci odhalí lední medvěd Vladimír a tučňák James v animované pohádce Polaris. V dobrodružné pohádce pro děti i dospělé sledujte příběh dvou kamarádů, kteří se vydají na expedici do vesmíru. V něm pátrají po příčinách střídaní dne a noci, ročních období a polárních nocí. Na palubě najdou i vetřelce, se kterým se však brzy skamarádí.

 

Zábava a vzdělání pro malé i velké

 

Hvězdárny a planetárium hlavního města Prahy jsou od letošního podzimu zastřešeny platformou Planetum. Díky tomu tak v České republice vznikla základna s nejširším portfoliem služeb s vesmírnou tematikou. „Nechceme jen předávat fakta a strohé informace, chceme návštěvníky nadchnout a inspirovat,“ říká marketingová manažerka platformy Planetum Dominika Šimoňaková. Možnosti poznávání jsou široké, ať už prostřednictvím pozorování vesmírných objektů, výstav nebo propracovaných filmů pro všechny věkové kategorie. I pomocí různých trenažerů se do kůže objevitele vesmíru hravě vžije každý.

 

„Jsme rádi, že můžeme všem našim návštěvníkům i široké veřejnosti nabídnout nové vesmírné zážitky, které Planetum přináší,“ říká Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a Planetária hlavního města Prahy. „Modernizací i novou podobou chceme hvězdárny a planetárium prezentovat jako moderní instituce spojující kulturu, zábavu a vzdělání,“ dodává Rozehnal.