„V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Jedním z důvodů byla například pandemie covid, proběhla také změna pořadatele, následně se pořadatelství vrátilo zpět do Kutné Hory,“ říká předsedkyně zapsaného spolku Stříbrná Kutná Hora Mgr. Edita Dvorská. „Ačkoli je situace v poslední době složitá, ovlivněná dozvuky pandemie a dalšími událostmi, rozhodli jsme se za akci bojovat a věnovat veškeré úsilí tomu, aby mohla být tradice konání obnovena. V letošním roce se tak uskuteční její 29. ročník,“ doplňuje Dvorská.
Návštěvníci se budou moci těšit na akci tak, jak ji znají z předchozích ročníků. Po devíti letech se navíc program vrací do původního prostoru – zrekonstruovaného parku pod Vlašským dvorem. „Situace se za uplynulé tři roky poměrně změnila a musíme vycházet z realistických odhadů příjmů, podle nich plánujeme náklady na zajištění programu. Ten bude připraven tak, jak si ho návštěvníci pamatují, ale pracujeme také na nějakých novinkách. Stěžejní je ale v tuto chvíli komunikace s partnery. Záštitu nad akcí převzala hejtmanka Středočeského kraje, který vždy akci podporoval také finančně – aktuálně očekáváme informaci ohledně podpory v letošním roce. Mediálním partnerem se i v letošním roce stala FTV Prima. Hlavním partnerem s finanční i nefinanční podporou je město Kutná Hora. Všem – i menším partnerům, kteří akci v letošním roce podporují, patří velký dík, ale stále je dost prostoru pro další,“ uvádí Dvorská.
V letošním roce se díky scénáři, který každoročně připravuje PhDr. Světlana Hrabánková, historička českých středověkých dějin, návštěvníci přenesou do roku 1403. Podrobnosti z připravovaného programu, novinky pro letošní rok a další informace budou sdíleny postupně. Již nyní je ale jasné, že se návštěvníci mohou těšit na rytířská klání, turnaj na koních, středověké tance lidové i dvorské, hudbu, ukázky řemesel i dobové tržiště, lukostřelbu, večerní dvorskou slavnost, stříbrnou nedělní mši a několik průvodů v historickém centru města.