středa 4. červen 2014 0:00

Jaké je nejoblíbenější místo v letadle?

U okénka nebo do uličky? Vpředu nebo vzadu? Jak se stovky tisíc cestujících chystají odletět toto léto 2014 a jaká sedadla jsou v letadlech nejoblíbenější, to se rozhodla odhalit společnost easyJet, největší zahraniční dopravce na letišti Václava Havla.

 web Lake Powel0206 T foto httpcirrusaircraft

U okénka nebo do uličky? Vpředu nebo vzadu? Jak se stovky tisíc cestujících chystají odletět toto léto 2014 a jaká sedadla jsou v letadlech nejoblíbenější, to se rozhodla odhalit společnost easyJet, největší zahraniční dopravce na letišti Václava Havla.

easyJet se ptal 10 000 cestujících z devíti evropských zemí na jejich oblíbená sedadla. Tento průzkum ukázal, že národnost, věk i fakt, zda cestují sami, či se společníkem, hrají velkou roli ve výběru místa k sezení.

Obecně je nejvyhledávanějším místem sedadlo u okénka – to preferuje 59 % dotazovaných. Naopak sedadlo do uličky si vybírá jen 38 %. Prodej společnosti easyJet také odhalil, že pravá strana letadla je oblíbenější než levá a nejrychleji jsou vyprodány řady 6-7.

Prostřední místo upřednostňují pouze 3 % Evropanů – většinou poté, co přenechají místo u okénka nebo do uličky partnerovi. Prodej easyJet prozradil, že nejoblíbenějším sedadlem je v Evropě 7F a naopak tím nejméně oblíbeným 19C.

Komentáře od cestujících prozradily, že zvídavější a nervóznější pasažéři spíše zvolí místo u okénka kvůli výhledu a možnosti sledovat, co se za letu děje. Mladší cestující také preferují sedadla u okna, avšak důvodem jsou příležitosti k fotografování scenérií a křídla během letu.

Ti, kteří upřednostňují sedadla do uličky, si obvykle cení prostoru a možnosti pohybu během letu. Konkrétně si tato místa vybírají hlavně starší a business cestující.

Podle výsledků nejpravděpodobněji najdete:

* Na sedadle u okénka: Ženu z České republiky nebo Portugalska, nebo ve věku 25 let nebo mladší.

* Na prostředním sedadle: Cestujícího ve věku od 45 do 54 let.

* Na sedadle do uličky: Muže z Holandska, nebo Německa ve věku 65 let, nebo staršího.

„Okénko versus ulička je jedna z nejčastějších debat, kterou můžete za letu zaslechnout. Od uvedení výběru sedadel v roce 2012 si všichni cestující společnosti easyJet mohou zvolit

konkrétní místo k sezení a my jsme tak mohli pomocí dat a zpětných vazeb od tisícovek cestujících zmapovat, které části letadla jsou nejoblíbenější,“ řekl Peter Duffy, obchodní ředitel společnosti easyJet.

„Je jasné, že ať žijete kdekoliv, možnost vybrat si konkrétní sedadlo je podstatná a je to něco, čeho si naši zákazníci cení. Místa u okénka jsou preferována drtivou většinou cestujících, obzvláště populární jsou však u Portugalců a lidí ve věku do 25 let. Jak pasažéři stárnou, stávají se místa u uličky populárnějšími. Vyhledávanějšími jsou také u cestujících, kteří létají často, za prací nebo mají dvě místa bydliště,“ dodává.

Všichni cestující společnosti easyJet mají zdarma přiřazeno sedadlo, ale mají také možnost si za poplatek vybrat konkrétní místo. easyJet používá jeden z nejsofistikovanějších algoritmů v letectví a za použití komplexního vzorce dokáže plně obsadit letadlo za méně než jednu vteřinu. Pasažéři nebo rodiny cestující společně na jednu rezervaci jsou usazeni pohromadě kdykoliv je to možné.

Další výsledky průzkumu:

* Dotazovaní ve věku do 35 let častěji odpovídali, že upřednostňují místa u okénka (do 25 let, 76 %; 25-34 let, 67 %), zatímco starší 45 let spíše preferují sedadla do uličky (45-54 let, 41 %; 55-64 let, 40 %; 65 let a starší, 47 %).

* Ženy více preferují místa u okénka (62 % oproti celkovým 59 %) a muži ta do uličky (41 % oproti celkovým 38 %).

* Sedadla u okénka jsou populární u Portugalců (80 %), Čechů (67 %) a Francouzů (66 %). Holanďané (48 %), Němci (42 %) a Angličané (41 %) spíše volí sedadla do uličky.

* Cestující na kratší vzdálenost (65 %) a ti, kterým navazuje další let (64 %), více preferují místo u okénka. Naopak business cestující (46 %), těsně následovaní cestujícími s dvěma domovy 44 %), spíše volí místa do uličky.