neděle 25. červen 2023 0:00

Prázdninové exkurze v Čechách

Nahlédněte do světa unikátní výroby a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, jejíž tradice sahá do roku 1846. Rückl přináší to nejlepší z české sklářské kultury a historie, stejně jako časem prověřené sklářské techniky a tradiční vzory, které pozvedá na novou úroveň. Během komentovaných prohlídek máte možnost vidět jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Na některém z výrobků si navíc vyzkoušíte řemeslo brusiče a svůj originální výrobek si jako suvenýr odnesete domů. 

Poklad na Vlašském dvoře, Kutná Hora 1., 8. a 15. 7. Na návštěvníky čeká zábavná prohlídka královskou mincovnou Vlašského dvora o historii ražby pražského groše i o významných osobnostech, které bylo možné spojit s touto budovou. Během prohlídky můžete poslouchat, dívat se, hádat, povídat si a za správné odpovědi získávat groše. Kdo nasbírá největší počet grošů, bude odměněn. 

 

Pojizerský folklorní festival, Bakov nad Jizerou 1. 7. Na Mírovém náměstí v Bakově se bude první červencovou sobotu konat 11. ročník Pojizerského folklorního festivalu. Na návštěvníky čeká vystoupení folklorních souborů, program plný tance a zpěvu a také slavnostní průvod. Akci doplní staročeský jarmark, na kterém budou prezentována i lidová řemesla. 

 

Léto na drezíně,

Střezimíř 2. a 16. 7. Pro milovníky netradičních zážitků a romantiky opuštěných železničních kolejí přichází letos v létě jedinečná nabídka - zážitkové jízdy pákovými drezínami pod názvem „Léto na drezíně“. Pojďte se vydat za dobrodružstvím na nejvýše položeném nádraží na bývalé dráze císaře Františka Josefa a užít si nezapomenutelnou projížďku manuálně poháněnými turistickými drezínami Vlašťovka a Dvojka. 

 

Prokopská pouť, Příbram 2. 7.

Prokopská pouť je největší a nejslavnější česká hornická pouť, kterou každoročně doprovázejí kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Od 9 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční polní mše. Od 14 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky na téma „210 let národní kulturní památky Ševčinského dolu“ zaraženého v roce 1813. V rámci programu vystoupí rovněž Soubor svatohorských trubačů. 

 

Večerní putování hradem s překvapením, hrad Karlštejn

5., 12., 19. a 26.7.

Během středečního večerního putování hradem Karlštejnem bude možné v červenci a srpnu zavítat ve večerních hodinách do Císařského paláce a seznámit se s historií hradu, soukromými komnatami císaře Karla IV. nebo karlštejnským pokladem. Prohlídky jsou doplněny také nejzajímavějšími karlštejnskými pověstmi. 

 

Večerní prohlídka skleníků na Konopišti

5. a 19. 7. Pro sezonu 2023 si zámek Konopiště připravil novou netradiční prohlídku. Každou druhou středu až do října je možné si prohlédnout osvícené skleníky Růžové zahrady. Růžovou zahradu na Konopišti založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást tohoto oblíbeného místa. 

 

Bohemia Rally, Mladá Boleslav, Autodrom Sosnová 7. – 9. 7. Bohemia Rally Mladá Boleslav jsou jedny z nejkrásnějších a zároveň nejtěžších rychlostních zkoušek v naší zemi. Půlstoletí je dlouhá doba a z populární„Bohemky“ se pomalu ale jistě stává dáma v letech. V areálu Autodromu v Sosnové bude celé odpoledne nabitý program a diváci na startu uvidí například Citroën C3 WRC. Kulaté výročí si žádá velkolepou oslavu. Pořadatel připravuje v servisní zóně pestrý doprovodný program pro děti i dospělé návštěvníky. 

 

Moře u Mělníka 8. 7.

Tento den se Mělník opět promění na přístav plný vůní a chutí. V parku Na Podolí se uskuteční 4. ročník oblíbeného festivalu dobrého jídla, divadla a hudby pro celou rodinu. Letos se můžete těšit na téměř 50 foodtrucků a stánků s dobrotami z celého světa. V rámci programu se představí Divadlo bratří Formanů, soubor Chůdadlo přiveze hru s názvem Romeo a Julie a chůdařský průvod. Bubeníci vás roztančí spolu se Samba tanečnicemi, pro děti bude k dispozici kočovná herna, bublinová show, vodní svět rodiny Lhotákových a na speciální gastro scéně se představí vítězka soutěže MasterChef Česko Besky a finalistka soutěže Tereza Hybšová. 

 

HistoryParkLedčice celoročně Archeopark a zábavní areál nabízí živou a zábavnou archeologii pro školy i veřejnost. Tým HistoryParku tvoří zkušení archeologové i nadšení lektoři, kteří předávají radost z objevování naší minulosti. V rámci programů je možné vyzkoušet odkrývání nálezů v terénu, vyrábění pravěkých nástrojů nebo nádob, práci s detektorem kovů a simulaci na interaktivním pískovišti. 

 

Jurkovič Open Air, Kamenice u Prahy 15. 7. Hudební festival pro celou rodinu, který nese jméno muzikanta a kytaráře Petera Jurkoviče, se letos přesunul z Jílového u Prahy do nedaleké Kamenice u Prahy – Dvorská niva. Hlavními hvězdami festivalu budou David Koller a Prago Union. Kapela někdejšího basisty slavných Ten Years After Leo Lyonse zavede posluchače do dob woodstockého festivalu. Návštěvníci se mohou těšit na zcela nový festivalový areál, pestrou gastronomii, stejně jako na program pro děti. Nový bude workshop pro kytaristy a hráče na foukací harmoniku.

 

Den řemesel ve skanzenu Vysoký Chlumec 15.7. Areál skanzenu na Vysokém Chlumci ožije dvěma desítkami řemesel spjatých s venkovským hospodářstvím a lidovým stavitelstvím. Z řemesel, která se uplatnila i při budování tohoto skanzenu, bude k vidění práce tesaře, kováře, kamnáře, opracování kamene, příprava hliněných omítek a ruční štípání šindelů. Novinkou letošního Dne řemesel bude ukázka řezání a hoblování na Gangloffově šindelce. 

 

Večer otevřených bran na zámku Žleby

22. 7. Prohlídky v rámci Večera otevřených bran jsou určeny pro milovníky památek, jimž pracovní povinnosti nebo volnočasové aktivity znemožňují navštívit žlebský zámek v průběhu obvyklé denní otevírací doby.V průběhu standardních prohlídek v netradičním čase je možné se společně projít napříč staletími a poznat jedinečnou večerní atmosféru pohádkového zámku i jeho přepychového vybavení. Je možné si zvolit jeden ze dvou zámeckých okruhů nebo jejich kombinaci. 

 

Scénické noční prohlídky na hradě Křivoklát

28.-29. 7. Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Nabízí širokou škálu architektonických stylů, které vedou od Přemyslovců až po současnost. Noční prohlídky jsou jedinečným spojením atmosféry potemnělého hradu, historie a zábavy. Je to nevšední zážitek, na kterém mohou milovníci historie třeba potkat i významné osobnosti našich dějin. Více ZDE Středověký festival Mrač 29. 7. Další ročník historického festivalu, který začne průvodem obcí Mrač, opět přinese dvě zuřivé bitvy – jednu husitskou a jednu ze třicetileté války. Závěr dne bude patřit ohňové show skupiny Novus Origo. Samozřejmostí bude dobové tržiště, atrakce pro děti a chutné občerstvení.