pátek 15. září 2023 0:00

Poznávací zájezdy po Maroku budou v průběhu září pořádány. Cestovní kanceláře je neruší.

Cestovní kanceláře situaci zhodnotily ve spolupráci s marockými obchodními partnery. Vzhledem k tomu, že cesty v rámci poznávacího okruhu jsou průjezdné, hotely bezpečné a služby jsou poskytovány bez omezení, není důvod pro rušení plánovaných termínů. Letecké spojení s Marokem funguje v běžném režimu, zásobování turistických oblastí není narušeno. 
 
Co se týče Marrákeše, již v pondělí MZV ČR zmírnilo své doporučení k cestám do Maroka a uvedlo, že prohlídky historického centra Marrákeše jsou možné. V současné chvíli se několik cestovatelských skupin nachází přímo v Marrákeši a stabilní situaci potvrdily. V centru města byla zasažena především židovská čtvrť a mešita s minaretem, které nepatřily mezi hlavní turistická lákadla. Turisté cestující s cestovními kancelářemi bývají zpravidla ubytováni ve velkých hotelech mimo centrum Marrákeše, ve kterých nejsou známky zemětřesení patrné, a historickým centrem jen procházejí. 
 
Další města jako Agadír, Casablanca či Rabat, a letoviska na severu země (Saidia, Al Hoceima) jsou vzdálená stovky kilometrů od epicentra zemětřesení a nebyla nijak poškozena. Zasaženým oblastem (provincie Al Haouz nebo oblasti Taroudant, Azilal a Chichaoua) se cestovní kanceláře vyhýbají.
 
Maroko je atraktivní destinací v segmentu pobytových a poznávacích zájezdů. Ročně jej navštíví více než 10 tis. českých turistů, kteří do země cestují jak organizovaně s cestovní kanceláří, tak i individuálně. Především individuálním cestujícím lze doporučit registraci do systému DROZD (https://drozd.mzv.cz/).
 

 

Kateřina Chaloupková
výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)