pondělí 30. říjen 2023 0:00

Využijte barevného podzimu k poznávání okolních krás

To, že jsme již dali sbohem astronomickému létu, rozhodně neznamená, že tomu tak musí být i s cestováním. Letos jsme se navíc přesvědčili o tom, že sluníčko se nerado vzdává, a tak máme ještě stále naději na nějaké ty prohřáté dny. Ovšem ani v případě, že se nedostaví, není důvod ke smutku – cestování s karavanem nabízí spoustu možností, jak si nejen podzimní prázdniny užít i v případě zataženého nebe.

Pokud vám zbylo jen pár dní dovolené, je spojení podzimu a karavanu ideálním způsobem, jak je využít. Abyste nemuseli dlouho vybírat, připravili jsme pro vás tipy na zajímavé a originální „roadtripy“.

 

Strašidelný kostel sv. Jiří v Lukové

Mnoho z nás má podzim spojený s pochmurnou a někdy až strašidelnou atmosférou. Pokud chcete udělat sobě i svým dětem letošní Halloween opravdu jiný, určitě vyrazte do kostela sv. Jiří v Lukové. Samotný kostel sám o sobě nikterak děsivý není – to, co z něj dělá opravdu výjimečné místo, je desítka ledově bílých soch usazených v jeho lavicích. Svatostánek je pro veřejnost otevřen od května do konce října a jen těžko bychom hledali lepší místo, kam letos vyrazit na Halloween, který připadá právě na poslední říjnový den.

 

V okolí se dá zaparkovat v udržovaném Tábořišti Kobylka. Pro karavany mají k dispozici tábořiště s přípojkami na elektrický proud a vodu. Parkovací místa se nachází na opačné straně než tam, kde jsou místa pro cestovatele se stanem.

A není potřeba se obávat vyrazit si sem podzimní dny užít s větší partou karavanistů. Prostor je dostatečně velký i pro pořádání větších srazů.

 

Český ráj

Říkáte si, že Český ráj už jste navštívili několikrát a nemůže vás ničím překvapit? Opak je pravdou. Charakteristické skalní útvary jsou v podzimních barvách úplně jiným zážitkem než po zbytek roku. Hrubá Skála, Trosky nebo Prachovské skály se navíc během tohoto období vylidní a vy si tak můžete tato skalní města procházet naprosto nerušeně, což by se vám v létě určitě nepoštěstilo.

 

A to není jediná výhoda, kterou v Českém ráji díky podzimu získáte. Mladá generace film Jak vytrhnout velrybě stoličku už příliš nezná. Osiřelé skalní útvary ale nabízí možnost, jak tento legendární snímek přiblížit hravou cestou i dětem. Navíc v nich dost možná i vzbudíte zájem o netradiční sport, který je postavený na důvěře a stmeluje celou rodinu. V Českém ráji je spousta horolezeckých tras, a to jak pro začátečníky, tak pokročilé. Pokud se tedy rozhodnete strávit tu podzimní dovolenou, nezapomeňte si s sebou vzít lana, sedáky a karabiny.

 

Během podzimu je tu stále otevřená celá řada kempů. Rozhodně tak nebudete mít problém najít místo pro svůj karavan poblíž lokality, kterou si pro své výlety vyberete.

TIP: Nezapomeňte si přibalit teplé oblečení, protože podzim mezi skalními soutěskami, umí být pořádně chladný.

 

Tradiční podzimní jarmarky a trhy

Raději byste místo barevné přírody vyrazili do neméně pestrých měst? Podzimní prázdniny jsou k tomu skvělou příležitostí. Rozpálené letní ulice se ochladí, čímž vyzývají k objevování i jindy skrytých míst. Do malebných českých měst se můžete vydat během řady tradičních jarmarků a trhů, které se v podzimních víkendech konají napříč celou republikou. Na farmářských trzích můžete nakoupit třeba dýně na rodinné vyřezávání. Dospělí si mohou akci zpříjemnit něčím ostřejším na zahřátí. Když navíc najdete dobré místo pro parkování, nebudete muset nikam přejíždět.

 

V řadě měst se ale konají i akce s určitou tematikou. Za chutěmi podzimu se můžete podívat třeba na rybí jarmark v Chrudimi, ochutnat zabijačku a košt kysaného zelí v Pasohlávkách nebo zavítat do čokoládovny v Troubelicích, která potěší nejen dětské účastníky výletu.

 

Křížem krážem Portugalskem

Pokud vás láká cesta do zahraničí a máte volných více dní, neváhejte a vydejte se za teplem do Portugalska. Nebudete litovat – tento nejzápadnější evropský stát má co nabídnout a o podzimní magii tu rozhodně není nouze. Vypravte se za těmi nejkrásnějšími jižními plážemi v regionu Algarve a Alentejo. Pokud se raději necháváte pohltit městským ruchem, nabízí se cesta z Lisabonu přes střed země až do Porta. No a milovníci skvělého vína si přijdou na své směrem z Porta podél řeky Douro zpět k pobřeží do města Aveiro.

 

V případě, že nechcete ztrácet čas cestováním přes celou Evropu, doporučujeme využít nové služby společnosti Campiri, která po Španělsku přidala další celoroční destinaci, kde si užít léto i v zimních měsících.

“Portugalsko bylo vždy vnímáno jako Mekka karavaningu a je to úžasná země pro svobodné cestování. Z toho důvodu jsme rozšířili naši flotilu v Malaze, což je ideální výchozí místo na objevování obou zemí Pyrenejského poloostrova. Pro zájemce také nově nabízíme přistavení vozu přímo v Lisabonu,“ dodává CEO Campiri Lukáš Janoušek.

 

Rakouské Alpy

Říkáte si, že byste chtěli začít s vysokohorskou turistikou, jejíž obliba v posledních letech tolik roste? Jen do toho! Podzim je pro to jako stvořený. Na horských hřebenech není horko, které výšlap mnohdy komplikuje, a na lanovky nebudete muset stát nekonečné fronty jako v letní sezóně. A právě lanovky jsou to, díky čemu by si k výletům v horách mohli najít vztah i ti nejmenší. Když je totiž nebudete nutit šlapat do prudkých kopců a najdete příjemnou procházku po hřebenech, ty nádherné výhledy a jezera osloví i je. Pomocníkem by mohly být i podzimní barvy, které vaši horskou túru změní v nezapomenutelný zážitek.

 

Kam se tedy v rakouských Alpách vydat? Vyzkoušejte třeba některá z těchto míst, s tipy na kempy a stanoviště pro přenocování:

- Tyrolsko (parkovací místa u penzionu Claudia)

- Mostviertel (Oetscherland camping)

- Korutany (Camping Hobitsch, kemp Moessler)