čtvrtek 4. leden 2024 0:00

NOIR cestování

Zima je tady a s ním i kratší dny, horší počasí a menší ochota vydávat se z tepla domova na cesty. Není ale větší chyba než promarnit podzimní dny, jsou totiž ideální pro tzv. NOIR turistiku! Tento mimosezonní trend si získává Česko. Na rozdíl od temné turistiky, která výletníky provází spíš po děsivých místech spojených se smrtí a utrpením, vás NOIR cestování zavede na místa tajemná, opředená záhadami. Dlouhé listopadové večery jsou kromě procházek po památkách ideální i k trávení času ve stylových vinárnách a termálních koupelích.

Tzv. „temná turistika“, oficiálně dark tourism nebo také německy Grief (zármutek) Tourism, se zaměřuje se na místa spojená se smrtí či utrpením. Toto označení zavedli britští vědci John Lennon a Malcolm Foley v roce 1996. Mezi časté cíle temné turistiky patří hrady, bojiště, nebo také místa upomínající hrůzy II. světové války, stejně jako dějiště přírodních nebo člověkem způsobených katastrof.

 

Pojem NOIR cestování se poprvé objevil v roce 2020 a propagoval podzimní turistiku v oblasti Písecko-Blatenska. Turistické cíle nejsou v tomto případě tolik drsné jako u temné turistiky, proto jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Jedná se o netradiční místa, která jsou krásná, stavebně či historicky unikátní. Jsou to zapadlá zákoutí, jedinečné hřbitovy, vesnice s podivným názvem nebo také místa, která mají svůj nepostradatelný význam, a jsou často opředena tajemstvím.

 

Teplice klamou tělem – objevujte historii města i nejstarší lázně

Jen něco málo přes hodinu cesty od Prahy leží Teplice, lázeňské město, které je stále trochu ve stínu dalších míst. A to přesto, že dle některých pramenů jde o nejstarší lázně u nás. Však se také místní horký pramen nazývá Pravřídlo. Lázeňská tradice města sahá až do vrcholného středověku. V 16. století se jméno Teplic opakovalo už po celé Evropě, učenec Paracelsus zařadil místní lázně mezi deset nejvýznamnějších letovisek na kontinentu. V 18. a 19. století se už řetěz hostů nezastavil. Potkali byste tu básníky, hudebníky i státníky. Na Teplice slyšely i korunované hlavy, mimo jiné patřila mezi návštěvníky také císařovna  Sissi. Potkali se tu prý  Goethe s Beethovenem. I dnes tradice lázeňství žije a postupně vstává z popela. Před několika lety otevřený bazén Thermalium zve k návštěvě všechny milovníky horkých koupelí. 

 

A teď k té NOIR turistice. Vznik a počátky vlastního města Teplice jsou zahaleny tajemstvím - nedostává se o tom zpráv a neexistuje ani jednoznačná zakládací listina. Předpokládá se, že jedna z osad byla nebo spojením několika z nich vznikla u kláštera, který v oblasti dnešních Teplic existoval od pol. 12. století, tržní ves. Pravděpodobně někdy v poslední čtvrtině 13. století, možná již v 70. letech, došlo k tomu, že teplické jeptišky za pomoci německých kolonistů u kláštera založily město, na které přešlo jméno starší vsi. Samotný ženský benediktinský klášter v Teplicích byl v té době teprve druhým ženským klášterem na českém území a jeho expozici stojí za to navštívit.

 

Teplice svým návštěvníkům v listopadu nabízí i krásné parky, ideální k procházkám, v historickém centru najdete starobylý zámek hostící regionální muzeum, kostelní věž s pěknou vyhlídkou. Skvělým tipem je výletní vláček Humboltd, který své pasažéry přiveze na řadu turistických míst města.  Mezi jinými nesmíte vynechat Botanickou zahradu, i na podzim je zde co vidět a obdivovat.

 

NOIR v Českém Krumlově, to jsou klášterní zahrady i autentické krčmy

Padající listí a dlouhé stíny dělají tu správnou atmosféru pro objevování tajemných zákoutí v historickém městě. A vyberte lepší lokalitu než Český Krumlov...  Vystoupit z autobusu a ponořit se do jednoho z nejhezčích měst v zemi může být ten pravý důvod k podzimnímu cestování!

 

Začněte na zámku, dominantě města i architektonickém skvostu, jemuž co do velikosti u nás konkuruje pouze Pražský hrad. Při jeho objevování si rozhodně nenechejte ujít možnost prohlédnout si impozantní zlatý kočár z počátku 17. století či jedinečnou výzdobu Maškarního sálu. Určitě byste měli také nahlédnout do unikátního barokního divadla a vystoupat 162 schodů zámecké věže. Příjemným završením prohlídky zámeckého areálu může být procházka v zámecké zahradě, v nádherném prostředí s kaskádovitou fontánou, francouzskými záhony a rokokovým letohrádkem Bellarie.  Naším tipem pro klidné spočinutí je klášterní zahrada, v ní si můžete jen pár kroků od hlavní turistické třídy příjemně odpočinout. 

 

Při procházce podél břehu Vltavy neváhejte zabloudit až k muzeu Fotoateliéru Seidler a domku Egona Schieleho, kde naleznete sbírky fotografického a výtvarného umění. Rozhodně se vyplatí výstup na Křížovou horu. Od zdejší poutní kaple je snad nejlepší výhled na celé město. A po cestě potkáte pár autentických hospůdek. V podvečerních hodinách si pak užijte osvětlení plynových lamp a zajděte do některé z historických krčem.