čtvrtek 3. září 2015 0:00

Orlické cyklo a inline království, ráj nejen pro rodiny s dětmi!

Orlické hory a Podorlicko se řadí mezi jednu z nejatraktivnějších cyklodestinací v rámci České republiky. Díky rozmanitým terénům a velmi husté síti cyklotras, která převyšuje i republikový průměr, si zde přijde na své opravdu každý. Silniční i trekkingoví cyklisté, nároční bikeři, ale rovněž tak pohodoví cykloturisté a rodiny s dětmi! Po rovinatých cestách údolím řek mohou bezpečně jezdit i malé děti, zatímco milovníci náročné cyklistiky vybírají z horských a dálkových tras.

 

Do výchozích míst vás pohodlně přepraví cyklobusy, které jezdí pravidelně od června do září. Ne nadarmo se říká, že jste přijeli do Orlického cyklo a inline království.

Cyklostezka podél Tiché Orlice – idylka pro cyklorodiny i královský inline

 

Takto pohodovou jízdu jen tak někde nezažijete! Krásná údolní cyklostezka probíhá přímo v srdci přírody - přírodním parkem Orlice. Čekají vás tak pohledy do svěží zeleně, energie šumící řeky a sympatický terén s minimálním převýšením, bez motorové dopravy. Po trase najdete hned několik atraktivních zastávek, odpočívadla s dětskými hřišti a občerstvení různého rozsahu od malých bufetů až po zahradní restaurace. Není proto divu, že si právě tuto trasu oblíbily rodiny s dětmi. Pro kvalitní povrch je navíc vyhledávána milovníky inlinů.

 

„Vídám na stezce úžasné kombinace mámy na bruslích s kočárkem, s ní starší dítě na malém kolečku, pes na vodítku a kolem nich jezdí táta na bruslích. Celá rodina si to tak užije. Já takhle bruslila se svým starším synem a mladšímu pomáhala na kolečku. Ostatní uživatelé to chápou, a když jedou kolem, přirozeně přibrzdí. Z práce jsem zase často v poledne odskočila s bruslemi na stezku, v tuto dobu velmi prázdnou a užila si to v závodním tempu. Teď jezdím víc na kole a na stezce frčím na silničním kole nebo si přes ni zkracuji cestu při návratu z bikerských výletů v okolních kopcích s neuvěřitelnou hustotou lesních cest a steziček pro bikery", popisuje svoje zkušenosti Orlická cyklo a inline královna Renata Šedová, která byla právě jedním z iniciátorů stezek podél řek na Orlicko-Třebovsku.

 

Křižovatkou této unikátní sítě cyklostezek je město Ústí nad Orlicí, které je pro svou polohu přímo na hlavní železniční trati velmi dobře dostupné. Leží při soutoku Tiché Orlice a jejího levostranného přítoku Třebovky. Vydat se odtud můžete podél řek hned několika směry. Pro senzační výhled na celé údolí pak neváhejte vystoupat na Andrlův chlum s rozhlednou, která se majestátně zvedá nad městem.

 

❶ Po proudu řeky Tiché Orlice do Chocně - za živou vodou, přírodním labyrintem a J.A. Komenským (15 km)

 

V malebném údolí mezi Ústím n.O. a Chocní objevíte jedno z nejhezčích zátiší podél řeky Tiché Orlice zvané na Luhu, s osadou Bezpráví a Dolečkovic hájovnou. Právě zde se setkáváte s podobně pohnutým příběhem z období německé okupace za 2. světové války, které znáte z příběhů Oty Pavla. Tento úsek je ze všech nejklidnější, vyruší vás jen projíždějící expresy na hlavní železniční trati. Právě v tomto údolí poblíž města Brandýsa nad Orlicí, kde mají mimo jiné vyhlášenou cukrárnu, napsal J.A.Komenský slavný Labyrint světa a ráj srdce.

V místě, kde kdysi stával jeho srub, dnes najdete nejen jeho památník, ale také přírodní bludiště. „Originální Labyrint tak vznikl v Brandýse jak v knižní tak přírodní podobě. Inspirací nám bylo nejen samotné dílo Učitele národů, ale také tradiční Anglie, která je již od pradávna zemí bludišť. Půdorys brandýského Labyrintu tvoří zjednodušená kresba zemské koule, kdy cestu uličkami habrů do středu bludiště komplikují rafinovaně přerušované poledníky a rovnoběžky. Zprvu chaotické bloudění se mění postupně v cestu a podobně jako labyrint světa poutníkovi nakonec nabízí i ráj srdce", dodává pan Držmíšek z Občanského sdružení Brandýs ve světě, které stojí za vznikem atraktivního turistického místa.

 

Trasa končí projížďkou impozantním přírodním parkem Peliny s opukovými skalními pilíři, s dojezdem na nábřeží Tiché Orlice k choceňskému zámku a Orlickému muzeu. Občerstvit se po trase můžete hned na několika místech, oblíbenou zastávkou cyklistů je například Občerstvení U Pildy v Bezpráví, nebo opravený bývalý mlýn Penzion Mítkov v úseku mezi Brandýsem a Chocní, který nabídne nejen výbornou kuchyni, ale také stylové ubytování v přírodě přímo na cyklostezce!

 

TIP: Z Chocně lze dále pokračovat přes poutní místo Homoli do pohádkového Potštejna a na proslulé zámky a hrady kolem Orlice.

 

❷ Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu - za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem (15 km)

 

Oblíbenou zastávkou všech rodinných výprav je hned na začátku trasy areál aktivní turistiky Cakle s horolezeckou stěnou a vodáckým tábořištěm. Nadchnou-li vás strmé údolní svahy, kdykoliv můžete zaparkovat svá kola nebo sundat brusle a vystoupat si za krásnými výhledy na údolí a okolí, třeba ze zříceniny hradu Lanšperka, kterou rozhodně nepřehlédnete. V Letohradě pak zavítejte do největšího Muzea řemesel v ČR, a seznamte se zde se světničkou Járy Cimrmana nebo navštivte šlechtické sídlo Tvrz Orlici s příjemným posezením na hradbách.

 

TIP: Z Letohradu lze dále pokračovat například na Žamberk a Rychnov n.Kněžnou nebo na Pastvinskou přehradu, hřeben Orlických hor a polské pohraničí.

 

❸ Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek východních Čech, Maxem Švabinským nebo legendárním Velorexem (10 km)

 

Tato trasa cyklostezky je nejkratší a využívá také místních (však minimálně frekventovaných) komunikací. Milovníci pivního moku ocení po cestě hned dva pivovary. Velmi atraktivní zastávkou na začátku této trasy je Měšťanský pivovar Hylváty v Ústí nad Orlicí, se stylovou restaurací, pivnicí a kavárnou s exkluzivními domácími dezerty. Nejen cyklisté ocení příjemné venkovní posezení na nádvoří. Samozřejmostí je dětské hřiště, útulná herna a nekuřácké prostory.

 

„Rádi bychom zde vytvořili místo příjemných setkání. Skvělou atmosféru mají večerní koncerty kapel na pivovarském dvoře, od června do srpna pořádáme již tradičně každý pátek.Organizujeme také programy pro rodiny s dětmi, jako jsou tvořivé dílny, divadélka nebo tematické akce pro oživení tradic", vyzdvihuje zaměření nově vznikajícího společenského centra Pavla Vytlačilová, provozní manažerka pivovaru. Druhý z pivovarů objevíte naopak na konci této trasy v centru města České Třebové. Všichni, kdo cestující vlakem znají město jako důležitý dopravní uzel. V tomto duchu je také koncipována expozice nového Městského muzea, která netradičním způsobem představuje čtyři různé formy dopravy, příznačné nebo spjaté s historií města.

 

Expozice pod názvem Do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí vás seznámí s železniční historií habsburského soustátí, s českotřebovským rodákem a vynálezcem létajících strojů Františkem Formánkem, myšlenkou kanálu Dunaj-Odra-Labe a také s celou vývojovou řadou legendárního Velorexu, který se právě v tomto kraji tak zvaně narodil. „Mezi nejpřitažlivější exponáty patří detailní model českotřebovského nádraží s pohyblivými vlakovými soupravami, zařízená výdejna lístků a zejména pak osobní vagón s kupé ze 40.let 20.stol., kde je možné si posedět a shlédnout několik dokumentárních filmů s železniční tématikou. Populární jsou samozřejmě také Velorexy, a to i pro děti, pro které zde máme reálný model, aby si i ony mohly vyzkoušet do tohoto minivozítka usednout", s radostí dodává ředitelka muzeaJana Voleská, která je navíc s rodinou slavného vynálezce Velorexu Mojmíra Stránského spřízněná.

 

„Muzeum v České Třebové patří k nejstarším v regionu a myšlenka vybudovat tuto stálou expozici je velmi stará. Je více než 120 let nemělo vlastní důstojné prostory. Já jsem měla to štěstí, že jsem narazila na pochopení u zřizovatele a řady dalších, kteří zajistili financování celého projektu a dali mi volnou ruku při tvorbě scénářů expozic", svěřuje se Jana Voleská, která zajišťuje rovněž prohlídky dalších památek ve městě – Rotundy sv.Kateřiny, Chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově nebo Kaple Panny Marie Na Horách. Zážitkem pro děti i dospělé je v kozlovských lesích ukryté pravěké muzeum v přírodě – osada Křivolík, kde se seznámíte s taji pravěkých tradic a staletí nepoužívaných řemesel od výpalu keramiky, výroby bot nebo vydlabání misky. Děti potěší přes léto ustájená zvířata.

 

TIP: Z České Třebové lze dále pokračovat například na Lanškrounské rybníky, do údolí Moravské Sázavy nebo k největšímu polderu ve střední Evropě na česko-moravském pomezí.

 

Vlakem na kolo? Proč ne. Třeba na jednu z nejkrásnějších údolních cyklostezek u nás!

 

Ideálním tipem je právě cyklostezka údolím Tiché Orlice, která i přes stále se rozšiřující síť cyklostezek neztrácí na atraktivitě. Dopřejte si pohodlí a nechte kolo doma. Využít můžete půjčoven přímo na vlakových nádražích, neboť stezka po celou dobu sleduje železniční trať. Není proto problém, zapůjčit si nebo vrátit kolo na začátku, v polovině nebo na konci trasy cyklostezky.

 

Na trase hlavního železničního koridoru propojujícího Prahu a Brno lze vystoupit v Chocni, Ústí n.O či České Třebové, kde si vypůjčíte předem objednané kolo včetně bezpečnostních pomůcek (kvalitní vybavení je samozřejmostí). Poté už jen jednoduše a pohodlně šlápnete do pedálů, najedete na cyklostezku a kocháte se třeba celých 30 km malebným údolím řeky Tiché Orlice z Chocně až do Letohradu, kde vybavení pohodlně vrátíte. Výlet lze spojit i s koupáním v aquaparku v Ústí nad Orlicí, který je přímo na trase cyklostezky. Trasu si můžete zkrátit na „pouhých" 15 km, z Chocně do Ústí n.O. nebo z Ústí n.O. do Letohradu. Ideální trasa pro rodiny s dětmi!