čtvrtek 12. červen 2014 0:00

Spolu s IKEA jsme oslavili Midsommar

Víte, jak se slaví švédský Midsommar? Pozvete spoustu přátel, nabídnete jim chutné pohoštění a usadíte je do krásné zahrady.  
zahradninabytekikea1
Víte, jak se slaví švédský Midsommar? Pozvete spoustu přátel, nabídnete jim chutné pohoštění a usadíte je do krásné zahrady.
Tak to alespoň udělala IKEA koncem května v cukrárně Alchymista, kam pozvala novináře a blogery, aby jim představila novou kolekci venkovního nábytku.

V severských oblastech jsou slavnosti nejdelšího dne v roce zvláště bohaté. Součástí tradice je vždy zpěv, tanec a podávání svátečních pokrmů. Švédové si tento den pochutnávají zvláště na čerstvých jahodách, sledích a vařených bramborách s koprem a zakysanou smetanou.

Sázely se bylinky, pletly se věnce z lučních květů a předvádělo se zahradní posezení a osvětlení.
Barvami tohoto léta jsou podle IKEA červená, modrá, zelená a žlutá. Současným trendem je potom venkovní osvětlení na solární pohon, které pomáhá šetřit energii a snižovat tak environmentální stopu.
Na akci samozřejmě nechyběly ani děti. Novinářky i blogerky si přivedly své ratolesti, se kterými si mohly zasadit bylinky do květináče a dozvědět se cenné rady o jejich pěstování. Společeně si také upletli věnce z lučních květů, které jsou pro švédskou oslavu letního slunovratu typické. Nebo si vyzkoušeli žonglování s kužely a míčky, které IKEA navrhla ve spolupráci s cirkusovou skupinou Cirkus Cirkör.

Co takhle uspořádat venku piknik, zahradní party, nebo rovnou svatební hostinu? Venku můžete oslavit taky svátek letního slunovratu – švédský Midsommar.

Oslavte letní slunovrat pošvédsku

Uspořádejte venkovní hostinu. Stůl postavte na nějaké hezké místo v zahradě, na verandě nebo na balkoně. Prostřete ho nápaditým nádobím a ubrousky. Do váz dejte čerstvě natrhané květiny. Kolem stolu pak shromážděte rodinu a nejlepší přátele.

Jako hostitelé byste měli dohlédnout na to, aby vaši hosté – včetně vás – měli na hlavě věnec z čerstvých květin. 

Podávejte sledě, grilované párečky, nové brambory vařené s koprem, marinovaného nebo uzeného lososa, zakysanou smetanu, natvrdo vařená vejce, chléb a alkohol. Vhodným nápojem je rovněž pivo. Mějte v zásobě také masové kuličky – ty chutnají všem, i těm nejmenším. A to nejlepší na konec – jako dezert: slaďoučké jahody se šlehačkou nebo zakysanou smetanou.

A protože 21.června začíná léto a 21.červen je rovněž nejdelším dnem, což je důvod k oslavě, OSLAVTE letní slunovrat podle švédských tradic!

Další zajímavé články