pondělí 9. leden 2017 0:00

Unikátní divadelní projekt inspirovaný příběhem Anny Frankové přináší poselství o nebezpečí slepé nenávisti

V lednu, přesně v den věnovaný obětem holokaustu 27. ledna 2017, bude mít v divadle DISK v Praze premiéru ojedinělé mezinárodní představení kombinující hru mimů s operním zpěvem. „Anne, beze strachu hledět na nebe“ se inspiruje osudem Anny Frankové.
Netradiční pojetí opery Georgije Frieda „Anna Franková“ ve spojení s kontrastním dílem Bohuslava Martinů, hudební férií „Kuchyňská revue“, uvede diváka nejdříve do poklidného dětského světa plného her a fantazie, aby se následovně propojilo s válečnou realitou, vnímanou dětskýma očima Anny. Autoři chtějí prostřednictvím tohoto představení ukázat, že jakákoliv slepá nenávist je nebezpečná. Představení by poté mělo putovat po školách spolu s odborným seminářem.

 

Iniciátorkou a spoluautorkou projektu je mladá operní pěvkyně Anita Jirovská, která působí především v zahraničí, zvláště pak ve Švýcarsku, kde studovala v Lausanne na významné hudební akademii Haute Ecole de Musique (HEMU). Tam se také seznámila s hercem, tanečníkem a režisérem Armandem Deladoey, který se celou svoji uměleckou dráhu věnuje rovněž pedagogické práci s mladými umělci. Deladoey se nejen ujal režie, ale také nad představením převzal záštitu. Dirigovat bude Švýcar Sébastien Bagnoud, též absolvent HEMU a v současnosti student magisterského oboru dirigování na pražské Hudební akademii múzických umění v Praze.

 

Inspirací pro režie a scénografii se staly obrázky kreslené dětmi z Terezína a některé z těchto obrázků by měly být též součástí programu. Účast na projektu odborným doprovodným slovem přislíbila též Michaela Sidenberg z Židovského muzea v Praze.

 

Nositelé projektu, Anita Jirovská a Sébastien Bagnoud, uvádějí: „Cílem našeho představení není ukázat konkrétní utrpení Anny Frankové, ale poučit se z historie, a navázat na slova Anny, vybízející k toleranci, důvěře a víře ve štěstí a lásku. Chceme toto poselství předat divákům tak, abychom si všichni znovu uvědomili, že jakákoliv slepá nenávist je nebezpečná a příběh útlaku není a nikdy nebude u konce, pokud lidé budou zapomínat na hrůzy, kterých je třeba se vyvarovat“.

 

Druhé představení v divadle DISK proběhne 29. ledna a poté by mělo putovat po zdejších školách, které o ně již projevily nemalý zájem. Tvůrci doufají i v zapojení Terezínské iniciativy, s jejíž pomocí by představení pro školy mělo být doplněno o seminář vedený odborníky a následující diskusi.

 

 

„Anne, beze strachu hledět do nebe“

27. 1. a 29. 1. 2017

Začátky představení: 19:30 Divadlo DISK, Karlova 26, Praha 1