čtvrtek 6. duben 2017 0:00

Rychle a zběsile 8

Jeden z filmů, které nejrychleji vydělaly miliardu dolarů a šestý nejúspěšnější a nejpopulárnější film na pokračování na celém světě přichází s dalším dílem: Rychle a zběsile 8.

Teď, když jsou Dom a Letty svoji a Brian s Miou už odešli ze hry – a zbytek party byl zproštěn viny – tenhle světoběžnický tým začal žít normální život. Ale když záhadná žena (držitelka Oscara CHARLIZE THERONOVÁ) svede Doma do světa hříchu a ke zradě jeho nejbližších, musí se všichni z nich postavit nástrahám, kterým ještě nikdy nečelili.

 

Elitní tým projde Zemi křížem krážem, od břehů Kuby, přes ulice New York City, až po ledové planiny arktického Barentsova moře, aby zastavili anarchismus před rozpoutáním chaosu všude na světě… a také aby přivedli zpět domů muže, který z nich udělal rodinu.

Do Rychle a zběsile, rekordně úspěšné ságy od Universal Pictures, se vrací překvapivě jako darebák Vin Diesel a s ním i zbytek hvězdného obsazení.

 

Herecké obsazení je následující – DWAYNE JOHNSON jako Hobbs, agent DSS, který musí shromáždit všechny své lidi, aby získali

 

Doma zpět a zabránili světové zkáze; MICHELLE RODRIGUEZOVÁ jako Letty, znalá ulice a šéfka číslo dvě, jejímž osobním posláním je vrátit jejího manžela zpět na stranu dobra; TYRESE GIBSON jako Roman, svůdník žen, který se nikdy neocitl v situaci, ze které by se nedostal díky svému šarmu; CHRIS „LUDACRIS“ BRIDGES jako Tej, geniální technik a mimořádný automechanik; JASON STATHAM jako Deckard Shaw, vrah, který najednou sdílí se svými nepřáteli více, než si kdy dokázal představit; KURT RUSSELL jako Pan Nikdo (Mr. Nobody), záhadný federální úředník, který se pohybuje mimo mez zákona; NATHALIE EMMANUELOVÁ jako Ramsey, geniální hackerka, po jejíž vynálezech touží každá vláda a každá teroristická buňka na planetě Zemi; a ELSA PATAKYOVÁ jako Elena, bývalá policistka z Ria a současná agentka DSS, která musí učinit nemožné rozhodnutí, aby zachránila ty, které miluje.

Kromě Theronové, záhadné ženy známé pouze jako Cipher (světová kyber-teroristka a současný Domův objekt lásky) film uvítá nováčky jako SCOTTA EASTWOODA, který hraje Erica Resinera, chráněnce Pana Nikoho, aka Malý Nikdo („Little Nobody“), a držitelka Oscara HELEN MIRRENOVÁ jako matriarcha s plánem tak temným, jako je rodina, kterou vytvořila.

 

Režisérem Rychle a zběsile je F. GARY GRAY, filmový tvůrce, který stojí za takovými trháky jako Straight Outta Compton – číslo jedna mezi hudebními životopisnými filmy v historii – Loupež po italsku, Chyťte ho! a Pátek. Film produkuje NEAL H. MORITZ, kmotr série filmů Rychle a zběsile a muž, který stojí za filmem Já, legenda, dále producent a režisér druhého dílu MICHAEL FOTTRELL (Rychle a zběsile 7, Rychle a zběsile 5) a Vin Diesel. 

 

Film Rychle a zběsile 8 dokázal, že patří do série filmů založených na emocích a rychlosti. Tvůrci filmu se snažili vzdát poctu nejen Paulu Walkerovi, ale také tomu nejlepšímu z Rychle a zběsile, tomu, co již před 15 lety strhlo diváky a nadále pohlcuje i další generace fanoušků.

 

Producenti Neal H. Moritz a Vin Diesel, scenárista Chris Morgan, představenstvo Universal Pictures a zbytek týmu, museli dlouho a důkladně přemýšlet o tom, jakým směrem se bude další díl této ságy ubírat. Parta z toho filmu si za ta léta získala přátele i odpůrce, ale vždy zůstala věrná svým kořenům.

 

Tvůrci filmů cítili, že pokud chtějí v sérii pokračovat, musí vytvořit něco kompletně odlišného. Když došli k závěru, že film má ještě co nabídnout, dali sami sobě velmi nelehký úkol. Nový směr musel být vzrušující a napínavý, aby otřásl fanouškovskou základnou. Téma rodiny bylo již od začátku stěžejním tématem těchto filmů a teď mělo být podrobeno zkoušce.

 

„V sérii těchto filmů jsem chtěl pokračovat pouze za předpokladu, že jako tým společně vytvoříme tu úplně nejlepší závěrečnou trilogii, jako poctu našem bráchovi Paulovi, a taky pro Universal, který nás celé ty roky nesmírně podporoval“, říká Diesel, který se na posledních filmech podílel i jako producent. „S Rychle a zběsile 8 jsme nechtěli jenom vytvořit nejlepší film celé této ságy ale vyjádřit úctu ke všemu, co už po skoro dvě dekády představuje. Klíčem k tomu bylo využít jádro všech dosavadních filmů, ale udělat to tak, aby to bylo působivé, ale pořád zábavné.“

 

Scénárista Chris Morgan, který se k filmu vrací už pošesté, se tentokrát stal i výkonným producentem. Morgan, který vytvořil všechny stěžejní body příběhu, se ocitl před svou největší výzvou.

 

„Rychle a zběsile 8 je o těch momentech, které změní všechno, čemu jste do té doby věřili,“ říká Morgan. „Co se stane, když hlava rodiny, někdo, kdo vám káže o tom, jak se nikdy nesmíte postavit zády k rodině, najednou poruší vlastní pravidla? Co se stane, když přejde na temnou stranu? Co se stane, když jeho vlastní rodina musí jít proti svému bratrovi? Bylo to něco jedinečného a v té době i trochu děsivého. Je v tom úžasné drama a nám to dalo důvod vytvořit opravdu působivý film.“

 

„Co mě vždy udivovalo, je schopnost, s jakou skrze všechny filmy udržujeme tu tenkou hranici mezi dobrým a špatným chlapem. Dovolili jsme našim postavám, starým i novým, aby se vyvíjely různými směry. Nikdy jsme do nové kapitoly nevstoupili s předem určeným vývojem postav, v každém filmu jsme je nechali, aby se samy přirozeně vyvíjely. Bylo příjemné vidět, jakými všemi cestami jsme s nimi mohli jít. Pro diváky je to zábava, milují svoje oblíbené postavy, ale taky milují to, že nikdy přesně nevědí, co se s nimi stane,“ vysvětluje producent Moritz.

 

Moritz a Diesel zkrátka chtějí držet diváky v napětí a vždy je překvapit něčím nečekaným. Nezbytnou podmínkou je najít režiséra, který obstojí ve všech zkouškách během filmového natáčení a zároveň udrží atmosféru filmu. Justin Lin (Rychle a zběsile 4) a James Wan (Rychle a zběsile 7) to oba dokázali.

 

Režie tohoto dílu se ujal F. Gary Gray, jehož všestranná filmografie zahrnuje trháky jako životopisný film Straight Outta Compton, thriller Vyjednavač nebo kultovní komedii Pátek. Člověk si může všimnout podobností mezi těmito projekty, a to je přesně to, co má Gray rád.

 

Gray se vždy rád pouštěl do projektů, které pro něj byly podnětné. Když dostal nabídku od Universalu na jednu z jejich největších ság, zaujalo ho to. Stejně se ale tomu projektu potřeboval podívat trochu pod povrch, aby si byl jistý, že je to pro něj dostatečná výzva.

„Umělci jdou vždy tím hlouběji do věci, čím větší výzva to pro ně je, a tohle pro mě byla obrovská výzva,“ říká Gray. „Chtěl jsem do té série vnést něco nového a pro mě je to všechno o tom příběhu. Tohle je úplně nový příběh. Nic takového jsme zatím v Rychle a zběsile nezažili.“

 

Nejenže přišel s novými a inovativními nápady, ve kterých využil svůj osobitý vizuální styl, ale také využil toho, že většinu herců z filmu dobře znal. Diesela režíroval ve filmu Osamělý mstitel, Stathama a Theronovou v Loupeži po italsku a Johnsona v komedii Buď v klidu. Zároveň zná i Gibsona a Bridgese z jiných odvětví zábavního průmyslu.

 

Diesel nemohl být šťastnější, že se jeho talentovaný kamarád zapojil do rodiny Rychle a zběsile. „Z Osamělého mstitele mi bylo jasné, že se Gray vytasí s nějakým temným charakterem. Věděl jsem, že bude perfektní,“ říká Diesel nadšeně. „Je to režisér, který se předně zaměřuje na výkon, a to je proč v jeho filmu máme několik držitelů Oscarů. Věděli jsme, že se zaměří na potřebné detaily, po kterých tenhle díl volal.“

 

Gray už od začátku přesně věděl, čeho chce dosáhnout, když se poprvé setkal s producenty, aby prodiskutovali tón a směr tohoto filmu. „Dom Toretto je vždycky samá rodina, takže příběh v tomhle filmu totálně nečekáte. Nechtěl jsem být součástí pouze tvorby toho příběhu, ale celkového Vinova výkonu, který jste od něj ještě nikdy neviděli. A nejen od něho. Díky tomu, že se Dom odvrátí od své rodiny, máme možnost prozkoumat úplně novou škálu jeho emocí.“

 

Přátelé a rodina: Výběr herců do nové kapitoly

Grayovi stejně jako Dieselovi záleží na silné dynamice postav. Režisér všechny filmy Rychle a zběsile zpětně zkoumal společně s miliony vášnivých fanoušků, kteří o filmech všechno vědí a rozhodně nemají žádný problém své názory a myšlenky dennodenně sdílet na sociálních sítích. To Grayovi otevřelo oči a ještě to prohloubilo jeho úmysl maximálně uspokojit publikum.

 

Gray věnoval stejný čas a důležitost drobným intimním momentům příběhu, stejně jako velkým scénám naplněným akcí. Pro fanoušky jsou těmi nejemocionálnějšími momenty ale stejně ty s Domem a Letty.

 

Michelle Rodriguezová, která dala vzniknout roli Letty Ortizové již v roce 2001, je divokou zastánkyní jejich vztahu s Domem. I přesto, že jejich vztah má bouřlivou minulost, se vždy snaží zůstat co nejreálnější a nohama pevně na zemi. Jejich vztah se opakovaně ocitl v ohrožení, zejména kvůli Lettyině údajné smrti v Rychle a zběsile 4.

 

Jejich neobyčejný milostný příběh je základem této akční ságy už téměř dvě dekády. „Nejmocnějším darem ženy je láska. Láska může být pokládána za slabost, ale co je krásné na Domovi je to, že nikdy lásku jako slabou nevidí. Vidí pouze její sílu a to je důkazem jeho charakteru. Musíte najít opravdu speciálního muže, aby vedle sebe akceptoval opravdu silnou ženu. Ale není tohle na lásce to krásné? Podstatný na tomto příběhu je ten vzkaz, že pokud někoho doopravdy milujeme, tak za sebe vzájemně bojujeme, zůstaneme spolu i v těžkých časech a hlavně nikdy nepřestaneme věřit jeden v druhého.“

 

Tyto momenty jsou ve filmu opravdu důležité, nicméně filmoví tvůrci se je vždy snaží zpestřit novými postavami, zápletkami a nevyhnutelnými dějovými zvraty, které se i přesto vždy hodí do již zajetého dění.

 

„Vytvořili jsme takovou spoustu postav a světů uvnitř těch filmů, že nám to dovolilo prozkoumat spoustu věcí, které by nás předtím nenapadly. Různé vztahy se vytvořily a pak zase zanikly. Máme tolik příběhů, které můžeme předat. Je to hlavně o rozhodování, které z těch příběhů zobrazíme na plátně a ve kterém filmu.“

 

Od dílu Rychle a zběsile 5 tvůrci do děje přidávají nové postavy, ať už na delší nebo kratší dobu. Zpět do filmu se vracejí oblíbenci jako například Tyres Gibson, Chris „Ludacris“ Bridges, Sung Kang a GAL GADOT a zároveň do filmu přicházejí nové tváře jako je Dwayne Johnson nebo Elsa Patakyová.

 

Dalšími důležitými postavami jsou geniální „hacktivistka“ Ramsey, ztvárněná Nathalií Emmanuelovou, která vytvořila Boží oko, monitorovací zařízení, které mělo stěžejní úlohu v Rychle a zběsile 7, Pan Nikdo, odzbrojující vysoko postavený vládní agent ztvárněný Kurtem Russellem, Deckard Shaw, kterého hraje Jason Statham a jeho mladší bratr Owen, padouch, kterého ztvárnil velšský herec LUKE EVAN.

 

Rychle a zběsile 8 pokračuje i ve své tradici hvězdných tváří, tentokrát díky Scottu Eastwoodovi (Sebevražedný oddíl, Nejdelší jízda) a dvěma držitelkám Oscarů Charlize Theronové (Šílený Max: Zběsilá cesta, Sněhurka a lovec) a Helen Mirrenové (Láska na kari, Královna).

 

Norský herec KRISTOFER HIVJU, nejvíce známý svou rolí legendárního divokého vůdce Tormunda Giantsbana v HBO fantasy Hra o trůny, doplňuje ansámbl svým vyobrazením Rhodese, brutálního kolegy teroristky Cipher.

 

Obsazení Mirrenové do filmu přišlo v úvahu poté, co se tato britská herečka setkala s Dieselem na předávání Oscarů v roce 2016. Mirrenová byla okouzlena jeho inteligencí a smyslem pro humor a zanedlouho už probírali její vášeň pro řízení rychlých aut a posedlost jejího synovce filmy Rychle a zběsile. Po jejich setkání se s filmy sama lépe seznámila a pak si řekla: „Pracovat s Vinem Dieselem a řídit rychlá auta? To zní jako něco pro mě.“

 

Diesel dělal, že je v pohodě, ale ze setkání s Mirrenovou byl přímo nadšený. „Během jednoho týdne jsme jí já, Gary a Chris napsali roli. Shodou okolností pro nás byla její nová role dar. Poskytla nám pojivo, které jsme si uvědomili až později – právě to jsme pro náš příběh potřebovali. Natáčení scény s Helen Mirrenovou byl pro mě rozhodně jeden z nejlepších momentů Rychle a zběsile 8.“

 

Mirrenová netušila, co od role očekávat, byla prostě ráda, že se mohla k týmu přidat. „Předala jsem své přání vesmíru a najednou mi nabídli tuhle roli,“ říká s přidrzlým úsměvem. „Neměla jsem tušení, co mám očekávat, ale udělala bych cokoliv. Udělalo mi takovou radost, že prošli celý scénář a našli v něm místo i pro mě. Vyklubala se z toho úžasná role. Paní Shawová je chytrá, je silná a je si vědomá svého místa ve světě. Pokud chcete v mém věku být v akčním filmu se všemi těmi mladými herci, tak do toho musíte dát opravdu všechno. Chtěla jsem s nimi držet krok, chtěla jsem se jim vyrovnat a to bylo přesně potřeba i k tomu, abych se propojila i s paní Shawovou.“

 

Zatímco úkolem Cipher bylo soustředit se na Pana Nikoho, Hobbs a zbytek týmu měli za úkol zjistit, proč se Dom ke všem obrátil zády. Když se ocitli tváří v tvář důkazu, že se spojil s Cipher, začala v týmu rázem klíčit semena pochybností a všichni si uvědomili, jak křehké jejich spojenectví je.

 

Navzdory všemu zůstává Letty tou poslední, která v Doma ještě věří. Na jejich lásku, kterou si museli vybojovat a roky si ji hýčkali, nemůže jen tak zapomenout. „Letty skrze celý film pohání víra. Zná Doma, ví, jaký je a taky ví, proč se jak chová a tohle je pro ni určitě ta nejtěžší věc, které kdy musela čelit. Vztah Doma a Letty je postaven na bezpodmínečné lásce, která je váže k sobě.“

„Láska mezi nima dvěmi je vážně hluboká,“ dodává Diesel, „a i když ta situace vypadá dost bezútěšně, Letty bude za jejího muže bojovat bez ohledu na cokoli.“

 

Ale i přesto, že Letty Doma neochvějně podporuje, Ramsey jako první zpochybní Domovu loajalitu. „Ramsey nemá s Domem takovou historii jako ostatní postavy. I přesto, že ji mezi sebe vřele přivítali, zůstává nezaujatá. Je samé jedničky a nuly a všechny otázky se snaží vyřešit logicky - a stejným způsobem se snaží přijít na to, co a proč se stalo. Ramsey navíc není tak emocionální jako ostatní, takže je jedinou, která si pragmaticky pokládá otázku, jestli se z Doma opravdu stal mizera.“

 

Vrátit se do své postavy každé dva roky je opravdu luxus, který se mnoha hercům nepoštěstí, ale Chris „Ludacris“ Bridges se do filmu jako geniální automechanik Tej vrací již popáté.

 

Afro i montérky, které Tej nosil v Miami v Rychle a zběsile 2, už jsou dávno pryč. Tej povýšil svůj šatník, hračky i nářadí na to úplně nejlepší, co lze za peníze koupit.

 

„V téhle chvíli už se s Tejem ztotožňuji natolik, že pokaždé, když mi někdo řekne, že Tej by měl nebo neměl dělat tohle nebo tamhleto, beru si to osobně. V každém filmu chci, aby se posunul někam dál, aby nezůstal stejný. Beru to opravdu vážně, od toho, jak mluví, až po to, jak se chová na plátně. Je ještě velká spousta věcí, které o něm lidi neví. Fakt, že se z něj stal mechanik týmu, je pro něj obrovský posun.“

 

Do týmu je také opět srdečně vítán Tyrese Gibson v roli atraktivního Romana Pierce, kamaráda z dětství Briana O’Connora, který se v Rychle a zběsile objevil již v Miami ve druhém dílu. Jeho entusiasmus nijak neutlumil ani poněkud roztříštěný děj série.

Španělská herečka Elsa Pataky se vrací jako Elena Nevesová, policistka z Ria, která se v Rychle a zběsile 5 zamilovala do Doma, tou dobou uprchlíka na útěku. Jejich sdílený pocit ztráty je spojil dohromady a Elena nakonec vzdala svůj život v Riu, aby si vybudovala nový s Domem na Kanárských ostrovech. Nicméně jejich idylický život se rozpadl s návratem Letty. A i když je z toho Elena úplně zničená, ví, že Dom musí o své spřízněné duši zjistit pravdu.

 

Připojením se k Hobbsovi se Elena postupně vrací na nohy, ale i přes její odolnost nakonec z agentury odchází, aby si mezi sebou samou a její komplikovanou historií s Domem držela odstup. Navzdory tomu Pataky věří, že láska. kterou Elena s Domem sdílela, ji už 

k němu navždy váže.

 

„Pravda ale je, že Elena a Dom tu už vždycky budou jeden pro druhého. I když už spolu nesdílí romantickou lásku, tak láska mezi nimi pořád je, společně s respektem a historií, kterou spolu mají a která je založená na opravdovém přátelství. Navzdory tomu, jak to ostatní vidí, Elena stejně jako Letty ví, že rodina je pro Doma pořád tou nejdůležitější věcí.“

 

Emmanuelová již není v ansámblu jediným nováčkem, štafetu předala Scottu Eastwoodovi, který se do příběhu přidá jako Malý Nikdo, chráněnec Russellova pana Nikoho. Russell se vrací do role záhadného, ale pohodového špióna CIA, který miluje belgické pivo.

Stejně jako Russell s Emmanuelovou se i Eastwood rychle zabydlel v příjemné atmosféře nového týmu. Ale jak pro Eastwooda, tak i pro zbytek týmu mělo jeho zapojení se do projektu daleko hlubší emocionální význam. Tento herec byl blízkým a dlouholetým přítelem Paula Walkera již od roku 2005, kdy se seznámili při natáčení filmu Vlajky našich otců, režírovaném Clintem Eastwoodem, otcem Scotta.

 

Když se začalo jednat o tom, že do filmu přibude další záporná postava, měli už filmoví tvůrci eso v rukávu. A to konkrétně oscarovou herečku Charlize Theronovou,. „Vždycky jsme chtěli, aby jednou z našich záporných postav byla tahle úžasná žena a upřímně, na Charlize Theronovou jsme měli spadeno. Jednali jsme s ní o zapojení se do série už několik let a když jsme konečně vymysleli, jaká by její postava mohla být, šli jsme hned za ní.“

 

„Když jsme s Charlize začali poprvé společně pracovat, zmínila se o tom, jak dobře už Doma musím znát. A já si pamatuju, že jsem ji na to řekl: 'Možná znám Doma teď, ale to je před Cipher, která ho dost ovlivní. Neznám toho Doma, který přijde teď,“ říká Diesel. „Musím přiznat, že když vidím mě a Charlize na plátně, tak je to fakt silné. Jsem na naši práci opravdu pyšný.“

Historie výroby: Světla, kamera a akce – na Kubě!