Ludvík Kysela: opomíjený velikán české architektury

detsky_dum

Architekt Ludvík Kysela žil v letech 1883 – 1960. Pracoval na Bytovém úřadu magistrátu v Praze a během pěti let postavil na Václaváku a v okolí paláce: Lindt, Alfa, dnešní Dětský dům nebo hotel Amarilis, Baťu. A to v podstatě všechny najednou.

Představte si, že po válce byl zaměstnán ve Stavoprojektu a mladíci, kteří tam pracovali, vůbec netušili, kdo to Kysela je. Kreslil plány jako každý jiný a ani nevěděl, že je slavný,“ řekl o něm architekt Otakar Nový (80 let).

Ludvík Kysela v letech 1902 - 1908 studoval architekturu na české technice v Praze. Po první světové válce se stal pracovníkem pražského stavebního úřadu a Státní regulační komise. Je autorem několika význačných pražských, ale i světových budov. Své projekty vystavoval na výstavách v České republice i v zahraničí, jako například ve Varšavě, Bělehradě, Bukurešti, Paříži, Stockholmu a dalších.

Po 2. světové válce ještě pracoval ve Státním ústavu pro projektování výstavby hl. m. Prahy a později v projekci Kovotechny. První stavby L. Kysely byly ovlivněny českým kubismem. Později se stal typickým funkcionalistou a realizoval několik významných budov v centru Prahy. Jeho elegantní stavby jsou technicky domyšleny, jsou konstrukčně odvážné a jsou charakteristické užíváním velkých skleněných ploch.
.
Nejznámější budovy Ludvíka Kysely:

1.   Lindtův dům na Václavském náměstí,  známý také pod jménem Palác Astra

V roce 1925 jej navrhl jako jednoduchou železobetonovou konstrukci s pásovými okny a zavěšenou skleněnou fasádou. Praha tak získala svou první funkcionalistickou stavbu. V prvním patře Lindtova domu můžete posedět v kavárně, která je součástí knihkupectví a obdivovat okolní dokonale promyšlenou architekturu.

1015651557_lindtuv_dum03_650x433_

2. Hotel Amarilis

Budova ve Štěpánské ulici, čp. 18 má za sebou dlouhou historii. Původní návrh L. Kysely počítal s projektem pro úrazovou pojišťovnu Patria. Ta byla postavena v letech 1928 -1929 na pozemku o rozloze 649 metrů čtverečních. Následně se zde vystřídalo několik institucí a sama budova prošla mnohými úpravami. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 2006 - 2007 za účelem vybudování moderního hotelu Amarilis****, kde zůstaly zachované charakteristické rysy navržené Ludvíkem Kyselou. Pokud chcete do detailu studovat práci L. Kysely, potom určitě vyrazte na oběd nebo do wellness centra v tomto hotelu.


exterier noc
3. Obchodní dům Baťa, spodní část Václavského náměstí

Jedna z nejvýznamnějších staveb českého funkcionalismu. Byl postaven v letech 1928 – 29. Ludvík Kysela na tomto projektu spolupracoval s projektovou kanceláří Baťových závodů ve Zlíně. Sedmipatrová budova zasahuje zadním průčelím do Jungmannova náměstí. Ve své době byl příkladem nejvyspělejšího obchodního domu v Evropě a patří k nejoblíbenějším stavbám českého funkcionalismu

 

4. Palác Alfa v centru Prahy

Své jméno dostal podle taneční kavárny Alfa, dříve Boulevard. Původně se objekt jmenoval palác Stýblův či U Stýblů podle svého majitele. Dům v samém srdci Prahy byl postaven v letech 1928 a 1929. Ludvík Kysela na něm spolupracoval s Janem Jarolímem ve stylu konstruktivismu a nahradil tím dva nízké původní domy s průjezdem do dvora. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží, vyhlášenou taneční kavárnou Boulevard (později název Alfa), restaurací, kancelářemi, byty a legendárním kinosálem. Za pasáží směrem k Františkánské zahradě byla přistavěna nízká budova, v jejímž suterénu zahájilo v r. 1934 provoz Nové divadlo. Od r. 1959 zde mnoho let hrálo divadlo Semafor.

 

5. Dětský dům - v ulici Na Příkopě

Na místě dnešní obchodní galerie stával v polovině 17. století dům U modrého raka. Později ho nahradily dvě budovy – menší s klasicistní fasádou z konce 18. století a větší, nárožní dům. Počátkem roku 1927 byly oba domy zbořeny a Ludvík Kysela vypracoval nový projekt. Na začátku padesátých let byla provedena adaptace objektu na Dětský dům. V letech 1998 – 99 probíhala rekonstrukce, na jejím konci stojí dnešní obchodní a kancelářský objekt Dětský dům.

Partner magazínu