pátek 18. květen 2018 0:00

Nová výstava v Mattoni Muzeu bude první víkend Festivalu muzejních nocí k vidění zdarma

ak fungovala slavná firma Heinricha Mattoniho ve svých začátcích před téměř 150 lety? Jaké profese byly se stáčením minerální vody v polovině 19. století neodmyslitelně spojeny? Jak probíhala přeprava lahví? Kdo byl zakladatel slavné značky a jak žili lidé, kteří ve firmě pracovali?

S tím vším návštěvníky seznámí nová výstava Ve firmě Heinricha Mattoniho, která bude odhalena 15. května v Mattoniho Muzeu.

 

Od poloviny května mají návštěvníci Mattoni Muzea šanci nahlédnout do fungování začínající firmy Mattoni a seznámit se s profesí lahvářek, bednářů a dalších zaměstnanců Kyselské stáčírny.

 

Pohledem na odívání v kontextu doby výstava navazuje na loňskou výstavu kostýmů ze seriálu Já, Mattoni. Stálou expozici Mattoni Muzea doplňuje o dobově oděné figuríny a rekvizity, vytváří autentickou atmosféru dění ve firmě, ukazuje historii firmy Mattoni z jiného úhlu a zakladatele značky Heinricha Mattoniho jako osvíceného zaměstnavatele.

 

Firma Mattoni založená v roce 1873 je jednou z mála českých firem, jejíž tradice vydržela až dodnes a současní majitelé udržují slávu značky Mattoni započatou před 145 lety Heinrichem Mattonim.

 

I letos se muzeum zapojí do Festivalu muzejních nocí. První festivalový víkend si mohou návštěvníci prohlédnout novou výstavu zdarma a v prodloužené otevírací době. Od pátku 18. do neděle 20. května bude muzeum otevřené až do 19 hodin.

Na vstup do muzea zdarma se mohou těšit i výletníci, kteří se vydají na Kyselské slavnosti 26. května.

 

Autorkou výstavy je výtvarnice Veronika Kudláčková Psotková ve spolupráci s kostýmní výtvarnicí a autorkou kostýmů ze seriálu Já, Mattoni Andreou Královou. Historické reálie dodal místní historik Stanislav Burachovič a další příznivci historie Mattoni.

 

OTEVŘENO: od 1. 4. do 31. 10.  denně od 9–17 hodin,  pondělí zavřeno. poslední prohlídka v 16 h 

 

Výstava ve firmě Heinricha Mattoniho: Od 15. května do 16. září 

 

ADRESA: Kyselka č.p. 64,  Löschner, 362 72 Kyselka GPS: 50.2626633N, 13.0045736E  TELEFON: +420 602 522 615  E-MAIL: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   nutnost rezervace  pouze pro skupiny  nad 15 osob