pondělí 29. únor 2016 0:00

Boom dřevěných hraček

Nárůst prodeje dřevěných hraček je způsoben kombinací více faktorů. Prodej všech hraček je závislý na demografickém vývoji. U dřevěných hraček určených pro věkově poměrně omezenou cílovou skupinu je tato závislost relativně vysoká. Jedním z důvodů je tedy efekt doznívajícího baby boomu z minulých let. Dalším důvodem je jistá retro vlna, která se myslím projevuje obecně.

V případě hraček bych to nazval spíše návratem ke kořenům. Rodiče, chtějí pro své děti hračky, které si sami pamatují ze svého dětství. Dřevěné hračky se díky své podstatě mění méně než hračky jiné, ale jejich nabídka je v současnosti určitě největší v historii.

 

Z široké nabídky si pak opravdu každý vybere podle svých preferencí. Technologie nanášení barev na dřevo se stále zlepšují, takže i na dřevěných hračkách je již možné využívat známé licenční postavičky, což jejich atraktivitu dále zvyšuje. Dobrým příkladem z poslední doby je boom dřevěných hraček s postavičkou Krtečka, na kterém se i my podílíme. Možná nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím nárůst prodeje dřevěných hraček je fakt, že dobře zapadají do dnešního životního stylu. Dřevo je přírodní, obnovitelný, a tedy i ekologický, materiál. Rodiče navíc oprávněně věří, že dřevěné hračky jsou natolik kvalitní, že nemohou jejich dětem nijak uškodit.

 

Možná je to ale jednodušší .Rodiče, prarodiče i děti dřevěné hračky prostě milují, a proto není žádný racionální důvod třeba.

 

Jaké výhody dřevěné hračky přinášejí?

 

Základní výhodou dřevěných hraček je materiál ze, kterého jsou vytvořeny. Dřevo je nejen přírodní a ekologický, ale také na pohmat velmi příjemný materiál. Technologie opracování dřeva sice neumožňuje vytvořit takové detaily jako u plastových hraček, ale zase nevyžaduje tak vysoké prvotní investice. Je tak možné produkovat menší série a docílit mnohem větší rozmanitosti nabídky.

 

Velkou výhodou je také fakt, že valná část dřevěných hraček kombinuje faktor zábavy s nějakou edukativní funkcí. Některé dřevěné hračky pomáhají nenásilnou formou rozvíjet u dětí hrubou i jemnou motoriku, další rozvíjejí smyslové vnímání. Řada dřevěných hraček je určena pro předškoláky a pomáhají jim zvládnout základy počtů, nebo třeba poznávat hodiny.

 

Nezanedbatelnou výhodou dřevěných hraček je také fakt, že jsou téměř nerozbitné a snesou tak i tvrdší zacházení, kterému je menší děti často vystavují. Některé dřevěné hračky mohou navíc posloužit i jako originální a vkusné dekorace v dětských pokojích.

 

Vybere si u vás dvouleté i desetileté dítě? / Pro jaké věkové skupiny jsou dřevěné hračky určeny?

 

Velká většina dřevěných hraček je relativně jednoduchá. Souvisí to opět s technologickými možnostmi opracování dřeva. Tato skutečnost do značné míry definuje základní cílovou skupinu, kterou jsou děti od 0 do zhruba 6-ti let. Existují samozřejmě i dřevěné hračky pro starší děti, zejména ve formě různých hlavolamů, nebo her jako jsou šachy a další.

 

Zatímco v segmentu 0 – 6 let tvoří dřevěné hračky jednu z nejdůležitějších skupin hraček, v ostatních věkových kategoriích jde o okrajový segment trhu.

 

Dřevěné hračky se ale samozřejmě dále člení tak, aby vyhověly potřebám různých věkových skupin dětí. Zhruba do 2 let věku dítěte je vhodnost dané hračky uváděna dokonce v měsících věku později již v letech. Tato informace je u kvalitních hraček vždy uvedena na obalu a umožňuje rodičům vybrat hračku přesně pro jejich dítě.

 

Tomáš Zákoucký, Bino, www.bino-drevenehracky.cz