středa 13. říjen 2021 0:00

Prostříhejte se s Klasáčkem k autu

Češi rádi soutěží a také čím dál více při nákupu potravin upřednostňují kvalitu. Proto i letošní podzim spouští Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) spotřebitelskou soutěž „Stříhejte kolem dokola“, jejímž maskotem je panáček Klasáček. K účasti stačí jen kupovat výrobky se značkami kvality, jako například Klasa, Regionální potravina, Bio, které vystřihnete, nalepíte do herní karty a zašlete poštou.

Hlavní cenou je roční zapůjčení 3 osobních automobilů. Soutěž probíhá od 4. října 2021 do 2. ledna 2022.

Při výběru jídla se už nespokojíme jen tak s něčím, ale jsme stále vybíravější. To potvrzuje i nejnovější výzkum agentury STEM/MARK 2021. Prozrazuje, že během nákupu potravin čím dál více bereme v potaz jejich kvalitu. Aby byly čerstvé, zralé, bez chemie, umělých náhražek a přidaných látek. Nejdůležitější jsou především kvalita s čerstvostí, po nichž touží 90 % dotazovaných.

 

Když se v obchodě rozhodujeme, po čem v regálu sáhneme, zohledňujeme také značky kvality potravin, jako jsou například Klasa, Regionální potravina, biozebra, biolist. Tato loga totiž napovídají, že je potravina opravdu kvalitní. I letos dominuje Klasa, kterou podle výzkumu znalo 90 % dotazovaných, Regionální potravinu potom téměř 60 %.

 

„Jsme rádi, že spotřebitelé znají značky kvality potravin a že v ně mají důvěru. Proto jsme se rozhodli uspořádat také tento rok oblíbenou podzimní spotřebitelskou soutěž ‚Stříhejte kolem dokola‘,“ uvedla Luďka Raimondová, tisková mluvčí SZIF.

 

I letos, přes velmi složitou pandemickou situaci, jsme připravili pro soutěžící rozmanité výhry. Tou hlavní jsou tři osobní automobily ŠKODA KAROQ k ročnímu zapůjčení. Z menších výher se mohou účastníci těšit například na domácí kuchyňské pomocníky, jako jsou roboty, mikrovlnné trouby, varné konvice, poukázky na nákup kvalitních potravin, ale i drobné výhry.

 

Jak se zúčastnit soutěže krok za krokem 1) Základem je herní karta, kterou si můžete stáhnout například na webu akademiekvality.cz nebo ji získat vytištěnou ve vybraných prodejnách obchodních řetězců.

 

2) Na herní kartě je 40 volných políček. Tam budete lepit vystřižené značky kvality potravin z výrobků, které zakoupíte v obchodě.

3) Až bude karta zaplněná, odešlete ji poštou na adresu organizátora.

 

Jaké značky kvality potravin sledovat a vystřihovat?

· Klasa – vymezuje výjimečně kvalitní produkty v porovnání s běžně dostupnými potravinami.

· Regionální potravina – oceňuje nejlepší výrobky z každého kraje.

· Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP) – značení EU, zaručuje jistou záruku kvality vázanou např. na daný region.

· Biozebra – slouží jako ochranná známka pro produkty ekologického zemědělství.

· Biolist – značení nadnárodní, které musí mít na svém obalu každý produkt splňující v rámci EU požadavky na biopotraviny.

 

Perfektní kvalitu našich potravin potvrdilo mezinárodní srovnání

Zájem české populace o kvalitní výrobky nutí naše výrobce, aby své produkty neustále zdokonalovali. Tento pozitivní trend potvrdily také poslední výsledky Indexu globální potravinové bezpečnosti. Každý rok podle něj sestavuje britský týdeník The Economist žebříček zemí, v němž zohledňuje nejen kvalitu potravin, ale také jejich dostupnost, bezpečnost a stav přírodních zdrojů. My jsme letos skončili na 5. místě. Dokonce i Německo, které se nám často dává za vzor, bylo až na 13. místě.

 

Vše o soutěži včetně pravidel a herní karty naleznete na akademiekvality.cz.