úterý 28. září 2021 0:00

Ve skleníku Fata Morgana v Troji je jako v Jižní Americe.

Trojská botanická zahrada zahájila jednu ze svých nejoblíbenějších akcí – výstavu orchidejí, která letos představí především rostlinné bohatství Jižní Ameriky. Přehlídka se stejným zaměřením – Miniatury a giganti Ekvádoru měla být k vidění již v loňském roce, ale z důvodu protiepidemických opatření byla již po čtyřech dnech konání uzavřena. Poprvé v historii výstav orchidejí tak Botanická zahrada hl. m. Prahy téma opakuje.
Na návštěvníky čeká téměř tisíc orchidejí, a to jak vzácných přírodních druhů, tak pestrá škála vyšlechtěných kultivarů. Krásné a rafinované květy doplňují i další zajímavé rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Představují se například bromélie, anturia, monstery a další. Originální aranžmá, která příblíží atmosféru Jižní Ameriky, navrhla česká floristka Klára Franc Vavříková a připravila je spolu se studenty České zahradnické akademie Mělník. Návštěvníci neodejdou s prázdnou, opět je uspořádán prodej šlechtěných kultivarů, původních druhů orchidejí a dalších pokojových rostlin.

 

Zájemci si také mohou zakoupit mimořádně vydaný šestnáctiměsíční kalendář na období od září 2021 do prosince 2022, plný fotografií těchto nádherných květin. Výstava je otevřená od 23. září do 10. října 2021 a je možné si ji prohlédnout od úterý do neděle. Skleník Fata Morgana také bude mimořádně otevřený v pondělí 27. září.

 

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995 a její kolekce nyní čítá přibližně na 2300 druhů. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a výstava se tradičně těší velkému zájmu veřejnosti. Každý rok je expozice jiná, má jiné téma, mění se aranžmá. Letos poprvé téma opakujeme, vypravíme se opět do Jižní Ameriky. Díky dokonalému aranžmá se na chvíli opravdu ocitnete v jiném světě. Výstava se navíc koná mimořádně v podzimním termínu, návštěvníci tedy uvidí řadu květin, které na jaře vidět nemohou. Rozhodně se mají na co těšit,“ zve ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

 

„Už 52 let je botanická zahrada výkladní skříní Prahy, místem které Pražanům přirostlo k srdci. Výstava orchidejí je jednou z hlavních a nejoblíbenějších akcí a mě velmi těší, že se v letošním roce, přes komplikace, které přinesl, podařilo najít termín a opět ji uspořádat. Botanická zahrada nyní návštěvníkům plnohodnotně vynahrazuje období, kdy musela být zavřená. Mám také radost, že se botanická zahrada zapojuje do programů ochrany světově ohrožených druhů rostlin a tím příspívá k ochraně životního prostředí,“ říká náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček.

 

„Výstavu, která se letos koná v mimořádném podzimním termínu, jsme opět připravili ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a se studenty České zahradnické akademie Mělník. Výstava tak díky aranžím a dekoracím přiblíží nejen unikátní přírodu jihoamerického Ekvádoru, ale celkově atmosféru a kulturu této oblasti. Expozici doprovodí informační panely a fotografická výstava. Součástí akce je i prodej orchidejí a praktická poradna pro začínající pěstitele,“ uvádí k výstavě Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.