neděle 19. únor 2023 0:00

Platební karty a internetové bankovnictví.

Každý má v peněžence alespoň jednu platební kartu, karty využívají v hojném počtu už i děti, některé banky nabízejí založení účtu a používání karet pod dohledem rodiče již od 12 let. A populace na opačné spektru, tedy senioři, jsou v osvojování online bankingu za poslední roky nejprogresivnější. V posledních letech také již není k placení potřeba fyzická karta, samozřejmostí se stalo používání mobilních zařízení, kde je nahraná fyzická karta nebo virtuální karty, která svůj plastový protějšek už ani nemá.

Platební karty

Asi nikoho nepřekvapí, že historicky první kreditní karty vznikly v USA. Kolem roku 1870 se začaly používat jejich 

 

Historie internetového bankovnictví

Počátek internetového bankovnictví v České republice se datuje kolem roku 2002. Nabídka internetového bankovnictví nepatřila mezi standardní a samozřejmé služby bank a nebyla zdarma. V té době se ale také běžně platilo i za jiné bankovní služby, jako za odchozí platby, vedení účtu a podobně.

 

V samotných počátcích se nejednalo ani zdaleka o tak jednoduchý proces, jakým je dnešní správa účtů v mobilu nebo přes internet a u mladší generace, která se již s mobilem v ruce narodila, by to možná vyvolalo pobavený úsměv, a přitom mluvíme pouze o době před dvaceti lety.

 

Internetové bankovnictví v počátcích znamenalo totiž stáhnout si do počítače zabezpečovací certifikáty, které byly uloženy na disketách nebo vypáleny na CD. Internetové bankovnictví v té době nabízelo také velmi omezené možnosti, například propojení finančních produktů, jako spoření, půjček, investice s internetovým bankovnictvím bylo jenom ojedinělým prvkem.

 

 

 

Zatímco v roce 2013 využívalo internetové bankovnictví 38 % Čechů, v roce 2019 už to je 63 %. Starší lidé jsou ale v osvojování si online bankingu nejprogresivnější. Během posledních 10 let vzrostl podíl sledovaného ukazatele u starobních důchodců téměř desetinásobně – v roce 2009 využívalo online banking pouze 2,5 % z řad starobních důchodců, v roce 2019 je to již 21 %.

 

Rostoucí počet uživatelů internetového bankovnictví jde ruku v ruce s rostoucím počtem uživatelů internetu, který roste i mezi seniory. V roce 2019 internet v Česku používá 81 % osob starších 16 let. Podíl osob nad 65 let, které se připojují k internetu, se od roku 2010 ztrojnásobil z 13 % na současných 39 %.