neděle 26. únor 2023 0:00

Botanická zahrada v Troji nabízí přednášky pro veřejnost

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila i na letošní rok cyklus oblíbených přednášek pro veřejnost.Přednášky jsou určené jak vášnivým botanikům, tak laikům a nadšeným objevitelům. Celá sezóna roku 2023 se ponese v duchu Asie a tou je inspirována i většina přednášek. Prvním tématem bude stepní květena Kyrgyzstánu a přednášet bude kurátor trojské botanické zahrady Petr Hanzelka.

Další témata se dotknou i ekologie a ochrany životního prostředí, seznámí s botanickými expedicemi do oblasti Asie nebo představí tradiční asijskou medicínu ájurvéda a léčivé rostliny. Přednášky se konají každý týden až do 6. dubna. Je možné si je poslechnout naživo přímo v areálu botanické zahrady, nebo on-line. Vstupenka stojí 150 Kč a v ceně je i vstup do botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana. Přednášky v botanické zahradě opět podporuje generální partner, značka Hyundai.

 

„Pro naše návštěvníky jsme připravili tradiční cyklus oblíbených, nejen botanických přednášek. Letošní rok v botanické zahradě bude asijský, budeme více akcentovat naše expozice a sbírky, které vycházejí z asijské přírody, a tak i přednášky budou z velké části zaměřené na Asii. Po dvouleté přestávce se také letos vracíme k živým přednáškám přímo u nás v botanické zahradě a pro zájemce ze vzdálenějších koutů republiky opět nabízíme možnost připojit se on-line. Rád bych také poděkoval našemu generálnímu partnerovi, značce Hyundai, že podporuje naše vzdělávací aktivity, a tedy i chystaný cyklus přednášek, říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Z Prahy přes Kyrgyzstán až do Japonska

Termíny a témata přednášek jsou zveřejněny na webových stránkách botanické zahrady a jejich prostřednictvím se také zájemci mohou přihlašovat k účasti. V první přednášce na téma Stepní květena Kyrgyzstánu, která se uskuteční ve čtvrtek 9. února, pohovoří Ing. Petr Hanzelka, Ph.D., kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy: „Příroda Kyrgyzstánu je skutečně pestrá. Najdeme zde velehory, polopouště, stepi i lesy. Během přednášky se budeme věnovat především oblastem stepí a polopouští a hlavně rostlinám, které tam můžeme nalézt. I v tomto ohledu vyniká Kyrgyzstán mimořádnou pestrostí. Navíc mnohé druhy, které zde rostou, se s úspěchem dají pěstovat i v našich zahradách. V mnoha případech se jedná o velmi odolné rostliny, které

 

jsou schopné vyrovnat se i s náročnějšími podmínkami u nás, zejména s případným nedostatkem srážek během jara či léta, ale i s mrazy a zimou.“ Během přednášky budou zmíněny možnosti pěstování vybraných rostlinných druhů a účastníci se dozvědí též zajímavosti o bohaté historii této země a jejích památkách. V dalších přednáškách nás odborníci z botanické zahrady pozvou do Jižní Koreje, Thajska nebo Japonska, návštěvníci zjistí, jak je to se zimováním našich ptáků v Asii, přiučí se tradiční ájurvédské medicíně a zorientují se v asijských léčivkách. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17.30.

 

Asijský rok v Troji

 Asijské stopy lze nalézt v celém areálu botanické zahrady. Tropická flóra tohoto kontinentu je velmi silně zastoupena ve skleníku Fata Morgana. Čínské květeně je zasvěcen skleník Emei Shan v Horní zahradě, ve venkovních expozicích také mohou zájemci navštívit Lesy Asie, relaxovat na Pivoňkové louce, projít se bambusovým porostem nebo zklidnit mysl v zenové Japonské zahradě. Asijské země byly také častým cílem botanických výprav odborníků z trojské zahrady. Několikrát navštívili Čínu, Vietnam, Turecko, jejich cesty vedly i do Japonska, na Borneo a Filipíny, do Kyrgyzstánu a poslední navštívenou asijskou zemí byla na podzim roku 2022 Jižní Korea. Botanická zahrada připravuje na celou sezónu tematický program, Asií budou inspirované nejen přednášky, ale i oblíbené výstavy a další akce. Už 3. března začíná populární výstava orchidejí, která se tentokrát zaměří na rostlinné poklady Vietnamu.

 

 

Společnost Huyndai Motor Czech podporuje rozvoj botanické zahrady a její vzdělávací aktivity zaměřené zejména na téma ochrany životního prostředí a udržitelnosti.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

I pro letošní rok připravuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav.

6. 1. – 25. 3.

Džungle, která nespí

V zimních měsících si botanická zahrada připravila jedinečné večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat až do 25. března.

20. 1. – 26. 3.

Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Krmit jen v zimě? Co když přijde mírná zima? Krmit celoročně? Čím krmit? Na všechny tyto otázky u nás naleznete odpovědi. Dotkneme se i témat napajedel, doporučíme vám, které dřeviny je dobré na zahradě pěstovat, aby zde i v zimě ptáci nalezli potravu, a podíváme se také na druhy ptáků zimující v Asii. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

9. 2. – 6. 4.

Přednáškový cyklus

I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné zúčastnit se jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i on-line. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.