neděle 14. květen 2023 0:00

Korunovační ozdoby ze sklářské dílny Koulier

Česká sklárna Koulier reaguje na korunovaci krále Karla III. Nově přichází na trh s ozdobami inspirovanými britským Královským jablkem. Jedná se o tradiční součást korunovačních klenotů. Jablko je tvořené dutou zlatou koulí, která je na povrchu rozdělena do tří ploch pomocí zlatých pásků posázenými emeraldy, rubíny, safíry a diamanty. Představuje křesťanský svět křížem umístěným na jeho vrcholu.

Tři plochy oddělené pásky drahých kamenů pak znázorňují tři kontinenty, které znal středověký svět. Zajímavostí je, že existuje i menší korunovační jablko.

 

To bylo vytvořeno pro královnu Marii II., která vládla společně se svým manželem Vilémem III. Královské jablko bude během korunovace Karla III. k vidění společně s řadou korunovačních klenotů. Ty jsou jinak vystavené v londýnském Toweru. Tamní sbírky čítají 142 předmětů, které jsou zdobené více než 20 000 drahými kameny. Korunovační ozdoby Koulier, inspirované Královským jablkem, daly vzniknout Královské kolekci a již nyní jsou v nabídce e-shopu sklárny. Samotné dekorování jedné ozdoby zabralo malířkám jednu a půl hodiny.

 

Koule byly vyvzorovány v jedné barevnosti a nezdobí je sice pravé diamanty, ale české skleněné kameny a broušené krystaly. Na ozdobu jedné koule ve velikosti deseti centimetrů bylo použito 175 skleněných krystalů a kamenů. Aby bylo docíleno požadované barvy ozdoby, musela být každá koule dvakrát smočena. Sklárna Koulier nabídla kolekci rovněž anglickým prodejcům.

 

„Koulier na Oflendě nikdy nespí. A proto, abychom se svým zákazníkům připomínali i v jiných ročních obdobích než pouze v předvánočním čase, snažíme se reagovat rovněž na aktuální dění nejenom u nás doma, ale i ve světě. Inspirace na výrobu skleněných ručně vyzdobených a foukaných ozdob na motivy britských korunovačních klenotů přišla poměrně rychle. A ještě rychleji šikovné ruce českých sklářek tento nápad zhmotnily,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Vyrobené jsou ve dvou velikostech a již nyní si je mohou zájemci zakoupit na našem e-shopu. V prodeji jsou ozdoby i kusově, tedy již od jednoho kusu,“ dodává Kateřina Šrámková.