úterý 27. únor 2024 0:00

Zvládněte nadváhu u vašeho psa správným výběrem krmiva

Nabyl váš pes na hmotnosti tak, že to překročilo jistou míru únosnosti? Možná byste mu měli nastavit vhodnou redukční dietu. Nadváha je totiž i u psů – stejně jako u lidí – více než pouhým estetickým problémem. V dnešní době se psí kila navíc stávají stále častějším problémem, který může mít negativní dopady na celkové zdraví a kvalitu života vašeho mazlíčka – a zároveň vaši peněženku.

Má můj pes nadváhu?

 

To zjistíte pohledem. U psa s ideální váhou snadno najdete a nahmatáte jeho žebra, břicho je spíše vtažené a při pohledu shora dobře vidíte jak jeho boky, tak žebra. Pokud má pes nadbytečná kila navíc, ani jedno z toho snadno neuvidíte či nenahmatáte. Nadbytečná hmotnost je pak nejčastěji zřejmá hlavně na bocích, břiše a krku.

 

Další indikátory nadváhy:

 

1. Změna aktivity: Pokud zaznamenáte pokles zájmu o hry, sníženou chuť k pohybu nebo zvýšenou lenost, mohou to být indikátory nadváhy.

 

2. Omezená pohyblivost: Nadváha může ovlivnit pohyblivost psa. Sledujte, zda má váš pes potíže s během, skákáním nebo vstáváním.

 

3. Změny ve stravovacích návycích: Pozorujte změny v jeho stravovacích návycích. Zvýšená chuť k jídlu, neustálé žádostivost o jídlo nebo ukrádání potravy mohou naznačovat, že je čas regulovat stravu.

 

4. Problémy s dýcháním: Nezačíná váš pes hlasitěji dýchat? Nemá najednou problémy s vykonáváním běžných fyzických aktivit?

 

Zjistili jste, že to vypadá na nadváhu? Pak s největší pravděpodobností nastal čas na krmivo pro psy s nadváhou.

 

Jak řešit psí nadváhu?

 

Redukční dietou. Podobně jako u lidí s nadváhou, i u psů je nutné nastavit kalorický deficit. První možností je tedy snížit dávku běžného krmiva a omezit pamlsky. Nicméně vás pejsek bude určitě více milovat, pokud mu nabídnete speciální dietní krmimo pro psy s nadváhou. To svým složením snadněji navodí pocit sytosti. Jakto?

 

Takové krmivo se totiž většinou pyšní:

 

vysokým obsahem masa, a tudíž bílkovin, které pomáhají se zasycením

vysokým obsahem vlákniny, které rovněž pomáhají se sytostí bez vysokého přísunu kalorií

nulovým obsahem obilovin nebo cukru

● recepturou se sníženým obsahem tuku

 

Důsledky nadváhy

 

Nadváha u psa může mít široké spektrum důsledků, od zvýšeného rizika onemocnění přes problémy s klouby a kostmi až po psychické problémy pejska. To může negativně ovlivnit nejen jeho celkové zdraví a kvalitu života, ale i vaši peněženku. Řešte proto jeho nadváhu dříve než bude pozdě. Mnoho z těchto důsledků nadváhy je zcela zvladatelných a ovlivnitelných vhodnou péčí, stravou a pravidelným pohybem.