pondělí 17. listopad 2014 0:00

V trojské botanické zahradě zakoření Wintonova moruše

Sir Nicholas Winton přiletěl včera do Prahy převzít Řád Bílého lva. U této jedinečné příležitosti daroval trojské botanické zahradě moruši, jež se stane již šestašedesátým stromem vysazeným v rámci projektu Kořeny osobností. Stromek je zároveň potomkem dvousetleté moruše černé, kterou se podařilo rozmnožit až po nesmírném několikaletém úsilí.

„Dostat strom, který byl vypěstován téměř zázrakem, je pro nás opravdovou poctou a inspirací,“ říká ředitelka Botanické zahrady Věra Bidlová. „Wintonova moruše je důkazem, že ani ty nejtěžší věci v životě by se neměly vzdávat. Vnímám ji i jako paralelu s životem samotného sira Wintona,“ dodává ředitelka. „Přesto, že mu v Protektorátu hrozilo nebezpečí, úspěšně bojoval za záchranu lidských životů.“

 

Na zahradě Wintonova domu v britském Meidenheadu již dvě stě let roste majestátní moruše, do jejíhož stínu si Wintonovi sedají více jak padesát šest let, a která symbolizuje stálost jejich harmonického rodinného života. Tento strom se však nikdy nepodařilo nikomu rozmnožit. Patrik Pašš, Wintonův blízký přítel a zároveň scénárista a producent, jenž se podílel na dokumentárních filmech Síla lidskosti a Nickyho rodina, dle svých slov velmi toužil po tom, aby si potomka moruše mohl vysadit na své zahradě na Slovensku. Chtěl mít doma strom, jenž by mu přítele Nickyho připomínal, vyzařoval jeho energii, charismatickou lidskost a nezdolnost. Snažil se pět let.

 

Dle Wintonova hesla „Každé věci, které je fundamentálně možné dosáhnout, se dosáhnout dá, pokud do toho člověk vloží dostatek umu a energie“, Patrik Pašš rok co rok odebíral rouby, ale bezúspěšně.

 

Nakonec si pozval botanika prof. Ivana Hričovského a Stanislava Strošku, předního slovenského odborníka právě na moruše. V březnu roku 2010 odebrali společně celkem dvacet roubů, které letadlem přepravili na Slovensko. Přežily a zakořenily pouhé tři. Jeden zdobí zahradu Stanislava Strošky, druhý pak roste u Patrika Pašše. „Každé ráno i cestou do práce moruši pozdravím, pohladím ji a popřeji Nicholasi Wintonovi štěstí a zdraví,“ říká Patrik Pašš.

 

To, že trojské botanické zahradě předá právě moruši černou, Nicholas Winton netušil. Původním stromem, který se měl stát součástí projektu Kořenů osobností, byl cedr. Pak se ale v hlavě Wintonovy dcery Barbary zrodil nápad, jak svého otce překvapit. Nechali jsme tedy ze Slovenska na Pražský hrad tajně přepravit onu třetí moruši, již dojatý sir Nicholas Winton s obrovskou radostí zahradě daroval. Strom vypěstovaný s úctou a láskou tak brzy zakoření v srdci Evropy, odkud se podařilo skromnému hrdinovi, jak se Wintonovi také říká, zachránit před nacismem šest set šedesát devět židovských dětí.

 

Projekt Kořeny osobností K dnešnímu dni se do projektu Kořeny osobností zapojilo již šedesát šest osobností z různých oblastí kulturního a společenského života. Za mnohé jmenujme prezidenta Václava Havla, bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou, ale také režiséry Miloše Formana a Otakara Vávru, snachu Alfonse Muchy Geraldine Muchovou, spisovatele Ivana Klímu, držitele Zlatého míče pro nejlepší evropské fotbalisty Pavla Nedvěda a Josefa Masopusta. Mezi známými osobnostmi, jejichž strom naleznou návštěvníci trojské botanické zahrady, patří také herečka Jiřina Jirásková, olympijská vítězka Věra Čáslavská, architektka Eva Jiřičná, zpěvačka Marta Kubišová, plastický chirurg Bohdan Pomahač a řada dalších.

 

Cílem projektu je upoutat pozornost veřejnosti ke vzácnému přírodnímu bohatství, jímž zahrada disponuje, tedy jedinečným, ohroženým nebo téměř vyhynulým rostlinám a stromům. Podstatou Kořenů osobností je propojení jmen významných českých a světových osobností se vzácnými a ohroženými druhy rostlin, a tak povzbudit zájem veřejnosti o bližší seznámení s poklady rostlinné říše, které doposud zůstaly většině z nás skryty.