pondělí 6. říjen 2014 0:00

Zubní kaz má téměř polovina pětiletých dětí v Česku, schází prevence

Zubní kaz je onemocnění jako každé jiné. Přesto jej rodiče u svých dětí velmi často přehlížejí. Na vině je nedostatečná informovanost i chybějící preventivní prohlídky. Zatímco na prevenci k praktickému dětskému lékaři zapomene málokterý rodič, prevence u zubaře jakoby pro mnohé z nich neexistovala.

JM image1 zuzanamachova

Zubní kaz je onemocnění jako každé jiné. Přesto jej rodiče u svých dětí velmi často přehlížejí. Na vině je nedostatečná informovanost i chybějící preventivní prohlídky. Zatímco na prevenci k praktickému dětskému lékaři zapomene málokterý rodič, prevence u zubaře jakoby pro mnohé z nich neexistovala.

Správná technika čištění zubů, důsledná pravidelnost a preventivní prohlídky přitom mohou děti uchránit před mnoha komplikacemi. Většina z nich by totiž například zubní kaz vůbec nemusela poznat. Dokazují to i zkušenosti z Dánska, Švýcarska nebo Nizozemí, které patří k premiantům na poli prevence zubního kazu u dětí – zcela zdravé zuby tam má až 75 procent pětiletých dětí.

Nedávno vzniklá Aliance pro budoucnost bez zubních kazů (ACFF) si ale klade ještě ambicióznější cíl – všechny děti narozené po roce 2026 by celý svůj život měly prožít bez větších zubních kazů, které by se musely opravit výplní (plombou). Do té doby je ale potřeba ujít ještě pořádný kus cesty. Čísla z posledních průzkumů ale dávají naději, že tato cesta přece jen nabírá správný směr.

„V nedávno realizovaném průzkumu ACFF se ukázalo, že v rámci střední a východní Evropy patří Česká republika mezi země, kde lidé o ústní hygienu pečují nejvíce“, uvádí doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. ze Stomatologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové. V porovnání se zeměmi na západ od našich hranic je však situace stále nelichotivá.

Přestože stomatologická péče je u nás na vysoké úrovni, spoléhat na ni se nevyplatí. Návštěva zubního lékaře s již existujícím problémem je totiž hašení požáru, ke kterému při správné prevenci vůbec nemuselo dojít. U dětí navíc platí, že by měly svoji první zkušenost s prohlídkou u zubního lékaře absolvovat v době, kdy není nutné provádět žádný zákrok. Vybudují si tak k lékaři pocit důvěry a nespojí si zubní ordinaci s nepříjemným zážitkem, takže následně budou na kontroly chodit rády a beze strachu.

Poslední studie Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která zkoumala, jak často chodí děti k zubaři, odborníky nepříjemně překvapila. „Zjistili jsme, že třetina předškolních dětí a pětina školních dětí neabsolvuje každoročně preventivní stomatologickou prohlídku. Z toho je patrný deficit odpovědnosti části rodičů.

Nízká četnost a nepravidelnost preventivních prohlídek zejména u předškolních dětí je slabou stránkou všech systémů stomatologické péče, kde se návštěva zubního lékaře ponechává jen na rozhodnutí rodičů,“ vysvětluje prof. MUDr. Zdeněk Broukal, CSc. ze Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze. Často se proto diskutuje o tom, že bylo velkou chybou zrušit pravidelné skupinové zubní prohlídky ve školách. Faktem ale je, že hlavní odpovědnost za zdraví chrupu svého i svých dětí neseme sami. Prevence je jednoduchá a snadno dostupná každému, není se tedy na co vymlouvat.

Více informací na www.allianceforacavityfreefuture.org