čtvrtek 10. srpen 2017 0:00

Milujete vysoké podpatky? Dejte pozor na klouby

V souladu se rčením „pro krásu se musí trpět“ mnoho žen každodenně nosí boty na vysokém podpatku, a to i navzdory faktu, že jim hrozí řada zdravotních problémů. Nošení podpatků na jedné straně podporuje ženskost, svůdnost i sebevědomí, avšak na druhé straně si vybírá daň ve formě problémů s páteří či klouby. MUDr. Vladimír Michálek shrnuje zdravotní rizika a radí, jak správně vysoké podpatky nosit.

Vysoké podpatky versus zdravotní rizika

 

Nelze popřít, že boty s vysokým podpatkem ženy mění – nositelky zeštíhlí, jejich nohy se opticky prodlouží a ženy menšího vzrůstu díky nim dokonce o pár centimetrů povyrostou.

 

Nicméně, jak podotýká MUDr. Michálek: „Chození na vysokých botách není tělu přirozené. Narušuje se tím držení celého těla a zároveň trpí klouby na nohou, kde může dojít ke vzniku vybočeného palce neboli halluxu, dále kyčle, lýtka a kotníky, které se nadměrně přetěžují.“

 

Proč dochází ke zdravotním problémům? „Jakmile obujete vysoké podpatky, zvýšíte namáhání kolenních kloubů, které se oproti stání na rovném povrchu nikdy nedostanou do přirozené polohy. Dochází také k nesprávnému držení pánve, z čehož mohou vzniknout i gynekologické obtíže. A pokud žena trpí tzv. retroverzí, tj. obrácením, dělohy, může mít následně potíže i s otěhotněním. Nefyziologické držení těla z nošení vysokých podpatků může způsobit i potíže s páteří.“

 

Rady pro milovnice vysokých podpatků

 

1. Nenoste vysoké podpatky dlouhodobě.

2. Dopřejte si strečink nohou před a po nošení.

3. Pokud se již tzv. jehel neumíte vzdát a nízký podpatek je pro vás nepřijatelný, volte obuv s podpatkem ne vyšším než šest centimetrů.

4. Vyvarujte se nošení vysokých bot se špičatou špičkou.

5. Volte obuv z přírodní kůže.

6. Podle možnosti střídejte nošení bot s vysokým a nízkým podpatkem.

7. Dopřejte si po nošení vysokých podpatků masáž chodidel nebo si ulevte krouživými pohyby kotníků.

 

„Každá žena by si měla na zdraví svých kloubů dávat pozor a nepodceňovat žádné příznaky poškození nebo bolesti,“ upozorňuje MUDr. Michálek a dodává, že „pokud však žena nedá bez podpatků „ani ránu“, může sáhnout po prostředku, který díky využití účinků ozónu bolest odstraní dříve, než ona bude muset vysoké boty odložit. Ozón, který byl dosud dostupný jen pro potřeby nemocniční ozónové terapie, je nyní v podobě gelové emulze s názvem Ozonicon dostupný i pro domácí použití. Přípravek se složkou stabilizovaného ozónu a doplněný o bylinné extrakty snižuje bolest, pomáhá při léčbě zánětu a zároveň vyživuje klouby.“