pondělí 11. září 2017 0:00

Problém akné v dospělosti

Akné je jednou z nejčastějších kožních problémů. Začíná většinou kolem 10., 14. roku, ale raritou není \ni počátek po 25. roce věku. Trvá nejčastěji 4-5 let, ale i více jak 10 let. Mezi 40-50 lety postihuje stále ještě cca 41% dospělých žen.

Akné je onemocnění mazových žlaz a mnoho příčin. Porucha odlučování a tvorby buněk ve vývodu mazové žlázy, které vede k ucpávání a poruše odtoku mazu, jehož produkce je většinou zvýšená. To vše je spojeno s pomnožením bakterií a následným vznikem zánětu. Často se tendence ke vzniku akné dědí a je v průběhu života ovlivněna hormonálními vlivy, ale i kosmetikou, stresem, léky, a řadou celkových onemocnění.

 

U žen mezi 2O-40 rokem věku se často setkáváme s „kosmetickým“ akné. Vzniká u žen s mastnější pokožkou, které dlouhodobě používají kosmetické prostředky, např. noční krémy, které neodpovídají typu jejich pleti. Používají např. příliš hutné krémy, které obsahují látky, které dráždí mazové žlázy. Následkem je vznik hlubokých uzavřených komedonů, které se mění v zanícené uzly, nejčastěji na tvářích, jařmových obloucích, bradě a čele.

 

Standartním je pak zhoršování akné před menstruací, nejčastěji na spáncích a bradě. Podobně reaguje pokožka na vysazení nebo změnu ATC nebo po porodu.

 

Během těhotenství dochází v celém těle k velkým metabolickým, hormonálním a imunologickým změnám, které se pochopitelně projevují i na kůži. Standartně se zvyšuje celková pigmentace, častěji vznikají hormonálně způsobené bizarní pigmentace na obličeji, které nazýváme chloasma či melasma. Naopak se díky zvýšené hladině ženských hormonů akné zlepšuje.

 

Pokud je akné u dospělých žen doprovázeno zvýšeným ochlupením či nepravidelnou menstruací, pak je vhodné doplnit ještě hormonální vyšetření.

 

Zvláštním typem akné je tzv. neurotické akné. V tomto případě se snaha o odstranění i těch nejdrobnějších komedonů za každou cenu následována podstatně komplikovanějším hojením s velkými nevzhlednými hvězdicovitými bělavými jizvami.

 

V domácí péči je nejdůležitější volba správných přípravků dle typu pokožky. Obecně lze říci, že s přibývajícím věkem postupně klesá tvorba mazu. Proto prostředky, které se používají ve věku 20. roků jsou jiné než ve 40. letech. Vysušovat stárnoucí pokožku není vhodné též kvůli následné tvorbě vrásek. K nejefektivnějším patří krémy, gely, lotio obsahující ovocné kyseliny nebo retin.

 

Vždy je zásadní vybrat účinné léčebné látky, ale ve správné formě. Nejpodstatnější je soustředit se na výběr správného nočního ošetření, protože během spánku se zrychluje metabolismus kožních buněk a bude tedy největší léčebný efekt nanesených produktů. Zjednodušeně lze doporučit volit jako noční ošetření takový preparát, po kterém ráno pokožka není ani příliš mastná ani vysušená. Přes den je výhodné využít léčebných make-upů.

 

Vliv potravin na vznik akné se neustále diskutuje. Nepotvrdilo se zhoršování vlivem zmrzliny, čokolády, ořechů a masa, ale úpravu stravy s omezením cukrů lze doporučit.. Většinou se stejně zohledňuje individuální zkušenost pacienta. Určitě stav pleti ovlivňují potraviny s iodem a bromem, sedativa a nadměrná konzumace multivitaminových šťáv, které obsahují vitamín B.

 

Vliv přírodních produktů se nepodařilo dostatečně prokázat. Nejopodstatněnější by event. byl preparát obsahující zinek, který se používá i v lokální léčbě.

 

Základním kamenem péče o problematickou pleť je mechanické čištění v kosmetickém salonu. Jistě je vhodnější nechat šetrnou péči o komedony na odbornici než pokožku zbytečně traumatizovat doma, což častěji vede k tvorbě jizev.

 

Po návštěvě dermatologa můžete očekávat doporučení k aplikaci zevních retinoidů, benzoylperoxidu, kyseliny azelaové či antibiotik. To vše ve formě krémů, gelů, past nebo roztoků. Zlepšování lze očekávat velmi pozvolné. Po 2 měsících dochází statisticky k redukci projevů o 20%, po 6 měsících o 60%. Celkově se v léčbě akné používají též antibiotika, hormonální antikoncepce či izotretinoin.

Chemický peeling je velmi oblíbená metoda k snášení nánosu mrtvých buněk a odstranění „zátek“, ucpávajících mazové žlázy.

 

Léčba akné světelnými technikami/modré světlo, IPL, diodové lasery/ či radiofrekvenčními zdroji spadá již do rukou korektivního dermatologa. Opět nelze očekávat výsledky po měsíci péče. Nejvhodnější je podstoupit jakékoli razantnější procedury mimo letní období.

V kategorii 20+ je důležité se soustředit na hormonální stabilizaci a včasnou péči o těžší formy akné, aby nedošlo k zjizvení.

 

Po 30. roce čelíme akné v těhotenství. V tomto období možné použít jen omezené množství standartních zevních dermatologických prostředků. Často se zdá nejvýhodnější neorientovat se na chemické prostředky, ale spíše na fyzikální působení nejrůznějších světelných zdrojů, event. laserů, kdy je vyloučené ovlivnění plodu.

 

Po 35.roce se stále častěji vyskytuje kombinace problémů akné s tvorbou hormonálně způsobených pigmentových skvrn- melasmat. Zde jsou léčebné prostředky výrazně omezeny, kvůli zvýšené citlivosti ke slunečním paprskům. Nejčastěji je používána kombinace chemického peelingu s IPL či modrým světlem, to vše doplněné o vhodnou domácí péči. V podstatě jakékoli razantnější léčebné postupy lze provádět jen v zimním období.

 

S přibývajícím věkem je více a více důležité vždy k jakékoli péči přidat vhodný sun-block. Část spektra slunečních paprsků sice má desinfekční účinky a působí tedy hojivě na zanícené projevy, nicméně je často následováno pigmentovanými jizvami a postupným poškozením pokožky s tvorbou vrásek.

 

MUDr.Edita Jatšová, korektivní dermatolog, Laserové centrum Anděl