pátek 30. listopad 2018 0:00

Přenos viru HIV z matky na dítě se nám daří zastavit až v 98 % případů.

Na 1.12. připadá Světový den boje proti AIDS. Humanitární zdravotnická organizace MAGNA, kterou fotograf Martin Bandžák založil a řídí společně s psycholožkou Denisou Augustínovou, již v roce 2002 jako jedna z prvních organizací začala léčit pacienty s HIV, a pomáhá tak zastavit epidemii HIV/AIDS v Kambodži. Dětským pacientům zajistila život zachraňující antiretrovirální léky (ARV) a přístup ke kvalitní léčbě.

Následně HIV/AIDS programy rozšířila do dalších kriticky postižených zemí, například Vietnamu, Keni, Konga a Nikaraguy.

 

Na fotografii, kterou pořídil Martin Bandžák, je Sok, která vstoupila do MAGNA HIV/AIDS programu v Kambodži, brzy nato se jí narodil syn Kin. "Dnes jsou mu už 3 měsíce a je zcela zdravý. Přenos viru HIV z matky na dítě se nám daří zastavit až v 98 % případů," uvádí jak důležité je monitorovat léčené pacienty Denisa Augustínová, zakladatelka a ředitelka operační sekce MAGNA, která se problematice a léčbě HIV věnuje od roku 2002. A doplňuje "Náš HIV/AIDS program je nyní zaměřen hlavně na děti a dospívající mládež a prevenci přenosu viru z matky na dítě".

 

MAGNA v Kambodži léčí a poskytuje péči přes 3 000 dětí a mladých, žijícím s virem HIV. "V zemi však tímto onemocněním trpí více než 70 tisíc lidí. Nejohroženější skupinu tvoří mladí lidé - teenageři. Jsou ve věku, kdy bojují se vším a všemi, navíc jsou často sirotky a žijí v těžkých životních podmínkách", dodává Denisa Augustínová. Drtivá většina dětí žijících s virem HIV se nakazilo od své matky v průběhu těhotenství, porodu nebo kojení. A přitom prevence přenosu viru z matky na dítě pomocí léčby ARV může snížit přenos na méně než 2 %.

 

"Náklady na léky jsou nyní levnější než kdykoliv předtím. Je ale stále třeba vynaložit úsilí na kvalitní léčbu, která nakaženým umožní žít delší a zdravější život.", doplňuje ještě Denisa Augustínová.

 

Světový den boje proti AIDS je celosvětově významný den, vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako příležitost k osvětě o tomto smrtelném onemocnění. Rovněž slouží k demonstraci podpory lidem žijícím s HIV i uctění památky jeho obětí. Poprvé byl celosvětově vyhlášen v roce 1988 a letos tak slaví 30 výročí. V roce 1996 vznikl program OSN pro boj proti HIV a AIDS a převzal organizaci a propagaci Světového dne boje proti AIDS. Mezinárodním symbolem boje proti AIDS a vyjádřením solidarity a spoluúčasti s lidmi nakaženými virem HIV je od roku 1991 červená stužka. Je použita přímo v logu Světového programu boje proti AIDS i českého Národního boje proti AIDS.

 

Více informací o humanitární zdravotnické organizaci MAGNA najdete zde: https://www.magna.org/

 

Podle posledních informací Světové zdravotnické organizace (World Health Organization) v roce 2017 žilo na celém světě přibližně 36,9 milionů lidí nakažených virem HIV.


Více než dvě třetiny z nich v subsaharské Africe. V nejvíce zasažených zemích je virem nakažen každý třetí dospělý. Každý den se podle WHO na světě v loňském roce nakazilo 5 000 lidí. Humanitární organizace MAGNA léčí HIV nakažené v nejvíce ohrožených částech světa, již od roku 2002.