čtvrtek 29. květen 2014 0:00

40 procent Čechů neřeší likvidaci prošlých léků

Pětina lidí vyhazuje léky do koše, pětina jejich likvidaci vůbec neřeší. Možný důvod? Celých 45 procent lidí neví, že může léky bezplatně vracet do lékáren. Vyplývá to z květnového průzkumu veřejného mínění, který zadala Česká asociace farmaceutických firem.

Pharmacy2 small zdrojAFF

 Pětina lidí vyhazuje léky do koše, pětina jejich likvidaci vůbec neřeší. Možný důvod? Celých 45 procent lidí neví, že může léky bezplatně vracet do lékáren. Vyplývá to z květnového průzkumu veřejného mínění, který zadala Česká asociace farmaceutických firem.

Lidé zbytečně riskují tím, že nesledují datum ukončení spotřeby léků ve své domácí lékárničce. Téměř třetina lidí ve výzkumu přiznala, že vůbec nekontrolují, zda nejsou léky prošlé. Exspirovaný lék ale negarantuje, že bude mít původní léčivé účinky.

„Apelujeme na pacienty i zdravou veřejnost, aby nespotřebované a prošlé léky jednoduše vraceli zpět do lékáren. A zároveň upozorňujeme na rizika léků, které exspirovaly. Asi nikdo by nejedl prošlý sendvič, nebo takový, který zapomněl několik dnů ve vyhřátém autě, u léků je však chování lidí paradoxně odlišné,“ říká výkonný ředitel ČAFF Emil Zörner.

Graf 1: Jak nakládáte s nespotřebovanými/prošlými léky?

Proto Česká asociace farmaceutických firem zadala průzkum veřejného mínění, který navazuje na podobný, jenž v roce 2012 nechal provést Státní ústav pro kontrolu léčiv. Výsledky jsou opět znepokojující. Procento lidí, kteří s léky nakládají chybně, je stále stejně vysoké.

„Pacienti i zdravá veřejnost by měli s léky hospodařit správně. Znamená to pravidelně kontrolovat domácí lékárničku, léky mít označené, a pokud exspirují, vrátit je bezplatně do lékárny,“ vysvětluje Emil Zörner. Pouze 55 % lidí ví, že v lékárnách jim léky vezmou zpět a to zcela zdarma.

Kolik stojí vrácení nespotřebovaných/prošlých léků do lékárny?

   

nic

55 %

netuším

45 %

Prošlé léky jsou ze zákona klasifikovány jako nebezpečný odpad, proto musí být po době použitelnosti likvidovány certifikovanými firmami. Naopak v odpadkových koších či spláchnuty do toalet a umyvadel jsou zbytečným ekologickým a potenciálně zdravotním rizikem. Dvě pětiny lidí tento fakt nerespektují.

Nespotřebované a prošlé léky máme obvykle kvůli tomu, že nedobereme celé balení, které nám lékař předepíše, případně nám léky zbývají po členech rodiny. Největší část tvoří volně prodejné léky, které si pořizujeme do zásoby pro akutní potřebu.

Problémem však zároveň je, že 30 procent lidí vůbec nekontroluje, zda nemají ve své lékárničce přípravky s prošlou dobou použitelnosti. Odpověď „kontroloval jsem v posledním měsíci“ je ovlivněna tím, že respondenti v tomto období zakoupili nový lék, u něhož se předpokládá, že doba použitelnosti je v pořádku.

Graf 2: Kdy jste naposledy kontrolovali, zda nejsou některé léky prošlé?

Výzkum byl proveden agenturou Data Collect na reprezentativním vzorku 508 lidí ze všech krajů České republiky napříč věkem i úrovní vzdělání.

Česká asociace farmaceutických firem proto doporučuje tento správný postup při nakládání s léky:

  1. Zkontrolujte, zda nemátelékárničce lék s prošlým datem použitelnosti. Jeho užití je zbytečným zdravotním rizikem, které navíc zvyšuje špatné skladování léků. Největším nebezpečím je horko a vlhko.
  2. Zkontrolujte, zda nemáte nespotřebovaná zejména antibiotika a další léky na předpis. Tato léčiva si nenechávejte na příští léčbu. Takové rozhodnutí přísluší lékařům.
  1. Pokud máte prošlé či nespotřebované léky, odneste je do lékárny. Máte právo na jejich odevzdání a to zcela bezplatně.
  1. Léky skladujte na místětomu určenému, dle příbalové informace. Určitě ne v kuchyni, koupelně či zásuvce automobilu. Pokud si v horkých dnech nejste jisti, dejte léky do lednice.
  1. Rozmyslete si, jaké přípravky byste měli mítdomácí lékárničce. Obvykle jsou to volně prodejné léky, které jste vy a členové vaší rodiny užívali v posledním roce.