středa 8. duben 2015 0:00

S jarem přichází alergie. Jak jim předejít?

Čím dál tím většímu počtu lidí kazí radost z přicházejícího jara alergie. Ať se snaží sebevíc, nic nepomáhá. Několik způsobů, jak příznaky alergie alespoň zmírnit, ale existuje. A nejsou to jenom léky.

Ten, kdo je zvyklý vždy, jakmile se dostaví rýma, špatné dýchání, pálení očí nebo kýchání, sáhnout po lécích, příliš mnoho dobrého pro své tělo nedělá. Tyto léky navíc mají často nepříjemné vedlejší účinky – způsobují únavu, podrážděnost a občas i bolest hlavy. Proto je dobré hledat i jiné cesty, jak se alergie zbavit.

 

Člověk trpící alergií na pyl se sice na rozkvetlou louku podívat nepůjde, ať použije cokoli, ale i pro něj existují různá řešení pro zmírnění příznaků. Existují totiž velmi účinné látky přírodní, které od alergie uleví. Jednou z nich jsou flavonoidy, jejichž zdrojem je např. obyčejná kopřiva.

 

Dobré výsledky přináší i olej z černého kmínu, tedy černuchy, či pycnogenol, výtažek z kůry borovice Pinus martitima, a všestranně zdravá houba hlíva ústřičná. Prospěšný je zelený čaj, který často dovede zmírnit i astmatické potíže. Ostatně na bázi theofylinu – účinné složky čaje – se vyrábí léky pro uvolnění průdušek. Při zánětech vznikajících při astmatických stavech pomáhá rybí či lněný olej.

 

U alergie na pyl se bohužel příliš nedá vyhnout příčině, tedy alergenům. Jinak je tomu ale v domácnosti, kde nás tyto potíže mohou trápit celoročně. A pokud nám jaro znepříjemňuje pobyt venku, alespoň ten doma by měl znamenat opravdový odpočinek. Nejčastějšími alergeny v našich domovech jsou roztoči a prach.

 

Roztočům svědčí teplo a vlhko, proto je nutné dostatečně větrat a nesušit prádlo v obytných místnostech. Zásadní je péče o čistotu koberců a postele, proto je důležité zvolit vhodný vysavač. Příkladem je ruční přístroj Atocare – nechybí mu zejména HEPA filtr nebo UV-C lampa. Právě to jsou nejlepší bojovníci proti alergenům.

 

I doma ale může pomoci příroda. Roztoče hubí např. eukalyptový olej, který lze přidávat do vody na máchání. Alternativním řešením je recept našich babiček – větrání peřin na slunci. Sucho a slunce roztoče po pár hodinách zabijí, zrovna tak jako mráz. Na jaře se ale tímto způsobem do peřin kromě prachu může dostat pyl, který je ve vzduchu, tudíž ani tento způsob boje proti alergenům není všemocný.