pondělí 5. květen 2014 0:00

Hubneme do plavek – a začínáme právě včas!

Jaro už je v plném proudu a my už myslíme na letní dovolené a pobyty u vody. Mnozí z nás si pohrávají s myšlenkou zredukovat svou tělesnou hmotnost, protože se „záchranným kruhem“ v partii břicha se nejen hůř plave, ale rozhodně jeho existence nepřidá na sebevědomí a chuti odhalit tuto partii v plavkách.

plavkyblancheportr1 

Jaro už je v plném proudu a my už myslíme na letní dovolené a pobyty u vody. Mnozí z nás si pohrávají s myšlenkou zredukovat svou tělesnou hmotnost, protože se „záchranným kruhem“ v partii břicha se nejen hůř plave, ale rozhodně jeho existence nepřidá na sebevědomí a chuti odhalit tuto partii v plavkách.

Důležité proto je začít včas – narychlo a drastickým způsobem shozená kila se vždy vrátí. Proto začněme už teď!

Nadměrné ukládání tuku v oblasti břicha, správněji uvnitř břišní dutiny,  se objevuje u obou pohlaví, postihuje však častěji muže, v poslední době však stále častěji i ženy okolo menopauzy. Hlavní příčinou je vyšší hmotnost, nedostatek pohybu a nesprávné složení stravy, nejnověji byl prokázán vliv nasycených mastných kyselin na zvyšování množství vnitrobřišního tuku. Lidské tělo si tuk ukládá v podstatě dvěma způsoby a hovoříme tedy o tuku viditelném a skrytém. Tuk, který je vidět (tzv. podkožní neboli subkutánní), se hromadí pod kůží a ukládá se zejména v bocích, hýždích či břiše. Tuk skrytý (vnitrobřišní neboli viscerální)  se ukládá v oblasti střev a některých orgánů (jater, slinivky břišní, ledvin). Vnitrobřišní tuk pomáhá tyto orgány chránit, ale pokud ho máme více, než potřebujeme, stává se velmi rizikovým pro naše zdraví, zejména pro naše cévy.

„Na jednu stranu se tedy jedná o estetický problém, ale na stranu druhou nesmíme ignorovat skutečnost, že viscerální tuk je příčinou zvýšeného rizika inzulinové rezistence, dyslipidémie, diabetu 2. typu, hypertenze a dokonce i některých druhů rakoviny, upozorňuje nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek, který je odborným garantem výrobce krabičkových diet na míru abcDieta. Kromě toho může tento "záchranný kruh" u mnoha lidí vyvolávat pocit oteklého či nafouklého břicha a může způsobovat střevní problémy (zácpu, kolitidu).

Jak se ukládání tuku v oblasti břicha bránit?

Účinnou zbraní proti nebezpečnému viscerálnímu tuku je vyvážená strava a dostatek pohybu. Některé studie poukazují na to, že pokud konzumujeme dostatek rozpustné vlákniny, dochází k menší kumulaci tohoto tuku. Konkrétně tato studie poukazovala na konzumaci 10 g rozpustné vlákniny/den. U testovaných osob s tímto množstvím vlákniny ve stravě bylo přítomno menší množství viscerálního tuku ve srovnání s jinými jedinci. Takové množství vlákniny přijmete např. díky dvěma jablkům nebo jednomu hrnku fazolí či 1/2 šálku ořechů (1) denně. Naopak, podle posledních výzkumů je velmi riziková konzumace nasycených mastných kyselin, které podporují ukládání tuku do prostoru okolo vnitřních orgánů.[1]

Dalším doporučením je pravidelnost ve stravě na konzumace menších porce. Důležité je také udělat si  čas, sednout si k jídlu v klidu a jídlo dobře rozžvýkat. Neméně důležité je hlídat si příjem alkoholu, který je pro organizmus energetickou bombou. Navíc také podporuje ukládání viscerálního tuku.

Také nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání či celkově sedavý styl života mají zásadní vliv na hromadění tuku v oblasti břicha. „Klinickými studiemi byl prokázán pozitivní vliv pravidelného pohybu na redukci jak podkožního, tak i rizikového viscerálního tuku,“ dodává dr. Suchánek. Nemluvě o tom, že pravidelný pohyb podporuje lepší náladu! Cvičení samozřejmě významně přispívá ke zdraví celého kardiovaskulárního systému a má i přímý vliv na lepší vzhled J. Negativně ovlivňuje ukládání tuku také nedostatečný a nekvalitní spánek a stres.

Jak si však nastavit redukční dietu tak, abyste nejen úspěšně a trvale zhubli, ale zbavili se především onoho rizikového viscerálního tuku?

Ne každý má potřebné znalosti a také spoustu času na to, aby si dietu dokázal sestavit tak, aby odpovídala potřebným parametrům. Přesně pro vás je tu jedinečný pomocník: abcDieta.

AbcDieta vám sestaví jídelníček na míru, a to díky úvodnímu vyšetření na přístroji InBody. Jedná se o patentovaný přístroj, pomocí kterého se prování analýza složení lidského těla a určuje se poměr svalů a tuků v těle. Díky této informaci se dozvíte, s jakou efektivitou váš organizmus pracuje, díky čemuž bude možné sestavit redukční jídelníček tak, aby přesně vyhovoval vašim potřebám. Zároveň vám bude doporučena i vhodná fyzická aktivita, která vám při redukci tělesné hmotnosti napomůže.

A jak může vypadat týdenní redukční jídelníček od abcDiety? Zde je příklad:

Pondělí

Snídaně

Celozrnná bageta plněná krůtí šunkou a sýrem gervais

Svačina

Hruškový jogurt

Oběd

Dušený pikantní losos s růžovým zázvorem, smetanový špenát

Svačina

Mozzarella s rajčaty a ledový salát, zálivka balsamico

Večeře

Chilli con carne, bramborové nočky

Úterý

 

Snídaně

Šunková rolka s křenovou ricottou, slunečnicový chléb

Svačina

Gratinované plátky jablíček s čerstvou mátou

Oběd

Pečený králičí hřbet na zelenině a žampiónech, basmati rýže

Svačina

Domácí hovězí vývar s masem

Večeře

Řecký salát Nicosia s tuňákem

Středa

 

Snídaně

Domácí vločkové müsli s jogurtem

Svačina

Sýrové špízy s hrozny

Oběd

Vepřová panenka s malinovo-balsamicovou omáčkou, šťouchané brambory

Svačina

Jarní salát s klíčky

Večeře

Filet z tresky tmavé se zeleninovým kuskusem

Čtvrtek

 

Snídaně

Lučina s pažitkou, tmavý knäckebrot

Svačina

Jahody s krůtí šunkou

Oběd

Hovězí dušené na mrkvi, vařené brambory

Svačina

Jogurt s banánem

Večeře

Salát „Cézar“ se zálivkou

Pátek

 

Snídaně

Tiramisu FIT z ricotty

Svačina

Avokádo s pomeranči a mandlemi

Oběd

Kuřecí kapsa plněná olivami, jasmínová rýže

Svačina

Celozrnné tousty se sušenou šunkou

Večeře

Pečený filet z kapra, dušená domácí zelenina

Sobota

Snídaně

Vaječné muffiny se šunkou a hráškem, tmavé pečivo

Svačina

Tvarohový dezert čokoládový

Oběd

Boloňské špagety s hovězím masem, mrkvový salát

Svačina

Jablko se sýrem gouda

Večeře

Kuřecí špíz se zeleninou, bulgur



[1] Rosqvist F, Iggman D, Kullberg J, Jonathan Cedernaes J, Johansson HE, Larsson A, Johansson L, Ahlström H, Arner P, Dahlman I, Risérus U. Overfeeding Polyunsaturated and Saturated Fat Causes Distinct Effects on Liver and Visceral Fat Accumulation in Humans. Diabetes 2014

Zdroj foto: BLANCHEPORTE