středa 10. květen 2023 0:00

Vydejte se do pravěku v nové expozici na Zámku Svijany

Zámek Svijany se 1. května opět otevřel pro veřejnost. K sedmému výročí svého zpřístupnění si pro návštěvníky připravil překvapení v podobě unikátní expozice Neolitu a Eduarda Štorcha instalované do dvou zámeckých místností.

Součástí expozice jsou tisíce odštípaných pazourků a stovky kamenných nástrojů z doby před 6,5 až sedmi tisíci let, tedy z období, kdy se na našem území usadili první zemědělci. Část výstavního prostoru je upravena tak, jako by ji pravěký člověk právě opustil a zanechal po sobě doutnající ohniště a vydělané kůže. „Přijďte se zaposlouchat do zvuků z dávné minulosti a propadnout se v čase o mnoho tisíc let zpět,“ zve k návštěvě nové expozice manažer Zámku Svijany Libor Stejskal.

 

Projekt zaštítil archeolog Petr Brestovanský a jeho celkovou prezentaci vytvořil sochař, restaurátor, malíř a designér Stefan Shamilyan. Návštěvníci si mohou prohlédnout část nálezů z pravěkého sídliště z mladší doby kamenné, zkoumaného v letech 2007 a 2011 při výstavbě logistického centra nedaleko benzínové pumpy v Příšovicích. „Nález půdorysů sedmnácti domů a dílen kruhovitého až oválného půdorysu na výrobu broušených kamenných nástrojů a štípané pazourkové industrie v pravidelném uspořádání nemá v České republice obdoby,“ dodává archeolog Petr Brestovanský.

 

Vystavena je i slavná sbírka Eduarda Štorcha z jeho domu ve středočeské obci Lobeč. O ní psal například v románu Minehava, kde popisuje místo Pustý sad. Severočeské muzeum v Liberci převzalo v roce 1953 na žádost Štorcha jeho kompletní sbírku a přislíbilo, že nálezy vystaví. Slib tomuto velikánovi, nedoceněnému propagátorovi archeologie a dávných věků, je splněn po sedmdesáti letech na Zámku Svijany.

 

Eduard Štorch se narodil v Ostroměři 10. dubna 1878. Byl pedagogem, spisovatelem a v neposlední řadě také archeologem, který proslul svými povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a bronzové. Snad každý zná jeho knihu Lovci mamutů, která byla poprvé vydána v roce 1918.

 

Zámek Svijany

První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl

renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu. V roce 2021 byl areál zámku rozšířen o pivní lázně, využívající kvalitní pivovarské suroviny sousedního pivovaru.