S květinami a s květinovou vílou Jiřinkou se potkáte i v zámecké parku a kdo vyřeší tajenku, získá odměnu. Květ(n)omluva bude na zámku v Loučeni k vidění od konce dubna do 4.června. Květiny se historicky používali nejenom pro své účinky zdravotní, pro svoji vůni, ale pro svoji řeč.
Každá květina nese svůj výjimečný význam. Prostřednictvím symboliky květin můžeme vyjádřit to, co chceme druhému sdělit a nechceme či neumíme to říci nahlas nebo do očí. Královna květin růže například je obecně symbolem lásky a vášně, ale také diskrétnosti. Význam je však u růže, více než u ostatních květin, ovlivněn barvou, kterou nese. Červená růže je spojená ve významu upřímná láska, trvalá vášeň, respekt a odvaha, karmínově-červená zastupuje neuvědomělou krásu, žlutá symbolizuje přátelství a radost, sděluje „záleží mi na Tobě“, bílá vyjadřuje morální čistou, nebeskou diskrétnost, klid, nevinnost a půvab, bílá růže ve svatební kytici symbolizuje šťastný život, fialová vyjadřuje pokoru, oranžová vyzařuje nadšení, touhu a fascinaci. Hyacint pak dostal své jméno podle starověké řecké báje, kde vyrostl z krve zabitého chlapce jménem Hyakinthos, po boji s řeckými Bohy. Z toho s největší pravděpodobností plyne význam pro hyacint fialové barvy, kterým je zármutek, odpuštění a lítost. Jeho růžové květy ale symbolizují hravost. Tulipány jsou obecně vyjádřením dokonalé lásky, vášně, elegance a laskavosti.
„Květen je měsícem lásky. O té vám při prohlídkách zámku často vyprávíme. Tentokrát budou příběhy ze zámeckého života kromě průvodců vyprávět i květiny. Na loučeňský zámek totiž dorazí květomluva. Každá z nich vypráví svůj jedinečný příběh a v doprovodu knížecího komorníka, nebo knížecího páru se můžete těšit na krásný zážitek,“ uvádí Mgr. Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň. „Každý z nás si se svými blízkými píše vzkazy na papírek, na ledničku, na stůl, na nástěnku nebo pomocí mobilu či tabletu. Víte ale, že myšlenky, vzkazy nebo city můžete vyjádřit i prostřednictvím květin? V minulosti se tak konalo v mnohem větší míře, a tak jsme se rozhodli květomluvu pozvat k nám na loučeňský zámek, abyste si malou ukázku mohli prohlédnout a něco se o ní dozvědět,“ dodává Vratislav Zákoutský.
„Při našich speciálních květinových prohlídkách se dozvíte například, jaké vzkazy si mezi sebou
posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života. Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí. Anebo zda se týká květomluva jen lásky, nebo toho můžete květinami vyjádřit mnohem více. Možná Vás překvapí, co už o květomluvě víte, a ještě více to, co o ní zatím netušíte,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.
Květ(n)omluva i v parku
Květ(n)omluvou bude v máji žít i zámecký park. Naváže na cestu kolem světa, kterou představují fotopointy protějšků labyrintů ve světě. V květnu si navíc můžete užít zábavné putování "Za květinami celého světa". Loučenští pro Vás vybrali sedm květin ze sedmi míst světa. Při příchodu dostanete speciální květinovou mapku, při putování budete řešit tajenku, dozvíte se zajímavosti ze života květin, a na závěr si odnesete originální dárek od zámecké květinové víly Jiřinky, který vás jistě bude těšit ještě dlouho po návštěvě zámku Loučeň.
Jazyk květin je úzce spojován s viktoriánskou dobou, zejména za vlády královny Viktorie. Právě v tuto dobu byly květiny nejvíce využívány jako prostředek ke komunikaci a vyjádření emocí a pocitů druhým, což bylo mimo tehdejší etiketu. Přeloženo do dnešního jazyka, květiny byly jednou z uznávaných flirtovacích metod. V této době byly květiny často zasílány ve formě malých kytic, které obvykle obsahovaly směs bylinek a jednu květinu, která měla předat onu zprávu. Tato květina byla navíc zabalena v krásném krajkovém ubrousku. Nápadníci využívali tuto formu komunikace, jako vyjádření zájmu o konkrétní dívku a po tomto činu, vždy čekali na její reakci. Pokud žena držela kytici v pravé ruce a v úrovni srdce, bylo to jasné ano. Naopak pokud kytici držela směrem dolů, měl nápadník smůlu a musel se snažit jinde. Navíc držení kytice v levé ruce symbolizovalo zápornou odpověď, a naopak v pravé ruce kladnou. Od této doby se kytice začaly posílat jako vyjádření sympatií nebo lásky, a nám se tuto krásnou tradici daří držet dodnes.
Prohlídky zámku probíhají ve všední dny ve 12:00, 14:00 a 16:00 hod. O víkendech od 10:00 do 17:00 hod. Park s labyrinty je otevřen každý den. Ve všední dny od 9:00 do 18:30 hod, o víkendech až do 20:00 hod. Na akci platí běžné vstupné. Zámek doporučuje zakoupit vstupenku předem na vámi zvolený čas na: https://tickets.zamekloucen.cz/vstupenky. Po prohlídce obdržíte drobnost jako vzpomínku a inspiraci.
Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Fürstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Zámek Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera.
Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/. 12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu