sobota 17. leden 2015 0:00

Zima ve Vorarlbersku

Vorarlbersko se rozkládá v nejzápadnější části Rakouska, mezi Bodamským jezerem a Alpami, v těsném sousedství s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem. Návštěvníci Vorarlberska především oceňují krásnou a proměnlivou krajinu, kulturu v mnoha podobách, stejně jako nepřeberné množství nabídek ze strany vorarlberských hostitelů, které zahrnují obrovské množství aktivit a umožňují tak prožít nádhernou dovolenou.

Díky poloze země na severním okraji Alp mívá obvykle všech šest vorarlberských oblastí zimních sportů vždy dostatek přírodního sněhu. Trávit zde zimní dovolenou je možné na mnohý způsob, především pak dle individuálních přání a tužeb.

 

Však si také na svých nabídkách dávají vorarlberští hostitelé záležet. Hosté se mohou těšit na moderní zimní střediska vybavená veškerým komfortem a na mimořádné zážitky, například v podobě ranního lyžování v malých skupinkách. Horští průvodci doprovázejí lyžaře, skialpinisty nebo chodce na sněžnicích ve volném terénu na vrcholy hor nebo rovnou napříč celým Vorarlberskem.

 

Vorarlbersko je blíže, než by se na první pohled zdálo. Z Prahy do zemského hlavního města Bregenzu se lze osobním vozem dostat nejlépe a nejrychleji po dálnici Praha – Mnichov – Memmingen. Při plynulém provozu trvá cesta maximálně 6 hodin.

 

Vorarlbersko – země lyžování. Vorarlbersko je z historického hlediska průkopnickou zemí alpského lyžování. Dvě třetiny země leží v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Mnoho lyžařských oblastí se rozprostírá v nadmořských výškách od 1400 do 2400 metrů. Zimní sportovci zde mají k dispozici sjezdové tratě všech stupňů obtížnosti: od mírných až po velmi náročné, vždy však s prostorem takřka bez hranic. Ve všech oblastech zimních sportů je též dostatek svahů ve volném terénu, zejména pak na Arlbergu. Však zde má také lyžování na panenských svazích s prachovým sněhem velmi dlouhou tradici.

 

Být první na sjezdovce. Ranní lyžování přináší pocity dosud nepoznaného štěstí při vykrajování prvních oblouků na čerstvě upravených sjezdových tratích. Všechny nabídky zahrnují opulentní snídani na horské chatě.


- V Montafonu se pořádá nejsportovnější varianta lyžařského okruhu Montafon Totale. Výlet začíná již v 7 hodin ráno, trasa měří 36 kilometrů a lyžaři přitom překonají rovných 8000 výškových metrů. V této oblasti se pořádají i další ranní lyžařské výlety pro 80 – 100 osob, jakými jsou například Nova Exklusiv a Hochjoch Totale. V obou případech se lanovky uvádějí do provozu již v 7.20 hod., aby dopravily lyžaře na čerstvě upravené sjezdovky.

 

Celodenní výlety na lyžích umožňují malým skupinkám lyžařů poznávat za doprovodu lyžařských průvodců nejkrásnější svahy s hlubokým sněhem ve vysokohorském prostoru Vorarlberska. Na lyžaře čekají nádherné a nekonečně dlouhé sjezdy v panenském prašanu na svazích, které by jim bez profesionálního doprovodu zůstaly skryty.


- Nezapomenutelným zážitkem je bezpochyby lyžařské safari Silvretta. Tento okruh zavede milovníky netradičního lyžování z Montafonu do sousedního údolí Paznauntal v Tyrolsku.


- Okružní trasa Madrisa je technicky nenáročná jednodenní túra na lyžích, která vede ze střediska Garnellen v Montafonu do Švýcarska a zase nazpět. Během tohoto zhruba 7hodinového lyžařského výletu absolvují lyžaři a snowboardisté fantastické sjezdy na svazích různých stupňů obtížnosti v neuvěřitelně krásném vysokohorském prostředí. Účastníci túry potřebují kromě skipasu také bezpečnostní vybavení, které si mohou zapůjčit na místě.


- Lyžařské safari v Kleinwalsertalu zahrnuje výjezdy lanovkami, přepravu sněžnými skútry a taxíky, výstupy na vrcholy hor a fantastické nekonečně dlouhé sjezdy: jednou do Bregenzského lesa a na závěr nazpět do Kleinwalsertalu. Tento výlet se pořádá již od 1 účastníka.

 

Nejdelší lyžařský závodní okruh na světě. 17. ledna odstartuje legendární závod „Der Weisse Ring" (Bílý okruh) v Lechu Zürsu na Arlbergu, při němž musejí závodníci zvládnout 22 kilometrů lyžařských sjezdů a 5500 výškových metrů. Zájem o účast je obrovský a počet účastníků je omezený maximálním počtem 1000 osob. Dosud nejúspěšnějším závodníkem a držitelem rekordního času je mistr světa a olympijský vítěz Patrick Ortlieb. V tomto roce slaví Bílý okruh své 10. jubileum.

 

Novinky a zajímavosti. Zimní putování za dobrým jídlem v Bregenzském lese je nová nabídka, která spojuje zimní pěší turistiku s kulinářskými požitky. Oblastní turistická centrála Bregenzerwald Tourismus organizuje celodenní pěší túry nádhernou přírodou, zahrnující zastávky v nejrůznějších gastronomických zařízeních, kde se podávají nejprve snídaně, poté oběd a na závěr odpolední svačina s moučníkem. Zájemci mají možnost výběru ze čtyř tras.


Novinkou je také dálkové putování napříč Bregenzským lesem. Třídenní putování v tiché a poetické zimní krajině Bregenzského lesa je určeno pro pěší turisty, kteří si podle své kondice volí i vlastní tempo. Každý den – podle povětrnostních podmínek – se absolvují dvouhodinové až čtyřhodinové úseky. Tento turistický balíček si lze objednat v období od 8. ledna do 2. dubna 2015.

 

Cena zahrnuje čtyři noci s polopenzí ve vybraných 3- až 4hvězdičkových hotelích, přepravu zavazadel od jednoho ubytovacího zařízení k druhému a dopravu do/z Bregenzskéholesa.


Nabídka Biosférického parku Großes Walsertal zahrnuje výlet na sněžnicích s výborným obědem o 4 chodech v některém z vybraných tradičních hostinců. Účastníci se za doprovodu průvodce vydávají do lůna tichého zimního světa. A jakmile se dostaví pocit hladu, čemuž se při pohybu na zdravém zimním vzduchu nelze divit, honem rychle za regionálními lahůdkami do nejbližšího hostince.

 

foto: Skiing during sunrise © Ludwig Berchtold

Více z této kategorie: Dokonalý víkend v Tatrách »