úterý 31. březen 2015 0:00

Světové organizace na ochranu zvířat vyzývají Česko: zrušte kožešinové farmy

Ministr zemědělství Jurečka dnes obdržel otevřený dopis od mezinárodních koalic Eurogroup for Animals a Fur Free Alliance, které sdružují 72 organizací na ochranu zvířat z celého světa. Spolky ministra vyzývají, aby v ČR přijal zákaz chovu kožešinových zvířat.

Vlna protestů a solidarity se zvířaty se na konci března zvedla poté, co organizace OBRAZ zveřejnila nové záběry z osmi českých kožešinových farem. Videa ukazují alarmující podmínky na těchto farmách – zubožené, nemocné a vystresované norky a lišky.

 

Není to poprvé, kdy se na veřejnost dostaly takové záběry. Video dokazující týrání zvířat na kožešinových farmách zveřejnila Svoboda zvířat v minulosti již několikrát. Naposledy v roce 2012.

 

„Historie se opakuje. Již několikrát jsme přinesli svědectví o týrání tzv. kožešinových zvířat na českých farmách. Odpovědi úřadů jsou vždy stejné – legislativa je dodržena. Problém je ovšem právě v ní. Považujeme ji za absolutně nedostatečnou. Na kožešinových farmách dochází k systematickému týrání zvířat, a proto je zapotřebí zákony změnit a jít cestou zrušení těchto chovů tak, jak se už stalo v mnoha jiných zemích Evropy včetně například Velké Británie nebo Rakouska," říká Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat, a dodává:

 

„Při jednání s Ministerstvem zemědělství a Státní veterinární správou nám při posledním zveřejnění záběrů bylo alespoň slíbeno, že se budou tímto citlivým tématem více zabývat a že se kontroly chovů zpřísní. Evidentně se nic z toho nestalo."

 

Tento týden obdržel ministr Jurečka dopis od Eurogroup for Animals, jež Evropský parlament i Evropská komise považují za vůdčí organizaci na ochranu zvířat na úrovni EU, a od Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance), jež sdružuje organizace na ochranu nejen tzv. kožešinových zvířat z celého světa.

 

Joh Vinding, předseda Aliance za módu bez kožešin, a Reineke Hameleers, ředitelka Eurogroup for Animals, v dopise píší: „Situaci na českých kožešinových farmách bedlivě sledujeme již několik let a domníváme se, že je na čase, aby česká vláda tento problém jednou pro vždy vyřešila a přijala zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, a to ihned, nebo s přechodným obdobím."

 

Vyjádření Státní veterinární správy k aktuálním záběrům z českých farem najdete na

 

http://eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2015_vysledky-mimoradne-kontroly-nepotvrdily.html

 

„Stejně jako v předchozích letech odkazuje pouze na dodržení platné legislativy," komentuje jej Moravcová.

 

I tentokráte oslovili zástupci Svobody zvířat ministra zemědělství s žádostí o schůzku. „Naodpověď p. ministra stále čekáme. Rádi bychom s ním projednali alarmující situaci na českých farmách a její možné řešení v podobě legislativních změn,“ uzavírá Moravcová.

 

Kontaktní osoby:

* Svoboda zvířat – Lucie Moravcová, + 420 736 766 188, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

* Eurogroup for Animals – Martyn Griffiths, Press Officer, +32 2 740 08 23, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

* Fur Free Alliance – Joh Vinding, Chair Fur Free Alliance, +45 61 71 07 38, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Dopis Eurogroup for Animals a Aliance za módu bez kožešin: http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Dopis_ministr_Jurecka.docx

 

Seznam organizací, které se pod dopis podepsaly: http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Organizace_dopis_ministr_Jurecka.docx

 

Více informací najdete na www.svobodazvirat.cz, www.protisrsti.cz, www.furfreealliance.com nebo na www.eurogroupforanimals.org.

 

Co můžete udělat Vy?

  1. Podepište petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice a zapojte se do shánění dalších podpisů. Máte-li možnost, umístěte na svůj web banner k petici (pište prosím na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Můžete se také přidat k FB stránkám s názvem Petice za zákaz tzv. kožešinových zvířat v ČR.
  2. Nekupujte výrobky z pravých kožešin! Nejste-li si jisti, jak rozpoznat pravou kožešinu od umělé, pomůže Vám náš rádce do kapsy.
  3. Šiřte informace o problematice tzv. kožešinových zvířat a kožešinové módy. Na požádání Vám zašleme tištěné materiály (pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).
  4. Uspořádejte ve svém městě výstavu! Zdarma Vám zapůjčíme putovní výstavu "Proti srsti" s informacemi o problematice kožešinové módy. Obsahuje celkem 8 bannerů (100 x 70 cm), které se dají snadno zavěsit. Výstavu lze zaslat i poštou. Máte-li zájem, kontaktujte nás prosím na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Děkujeme!
  5. Ukažte obchodníkům, že si přejete nakupovat v obchodech bez kožešin, a staňte se fanoušky facebookové stránky Obchod bez kožešin. Pozvěte k účasti své přátele.
  6. Podporujte obchodníky, kteří se zapojili do programu Obchod bez kožešin. Jejich aktualizovaný seznam naleznete na webu www.obchodbezkozesin.cz.
  7. Přidejte se ke kauze „Support fur ban in Israel“ na Facebooku.
  8. Máte-li možnost umístit na své stránky banner odkazující na web Proti srsti, prosím kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
  9. Můžete-li, přidejte na své internetové stránky odkaz na web Proti srsti - www.protisrsti.cz, případně na další projekty této kampaně (www.dafcr.cz či www.obchodbezkozesin.cz).
  10. Podpořte aktivity o. s. Svoboda zvířat, jehož cílem je pomoci těm, kteří se sami nemohou bránit. Staňte se jeho členy.
  11. Činnost Svobody zvířat můžete podpořit také finančně, a sice jednorázovým darem na číslo účtu ČSOB Plzeň 235 379 860/0300 nebo trvalou podporou v podobě trvalého příkazu ze svého účtu.
  12. Pošlete nám DMS!
  13. Staňte se dobrovolníkem.
  14. Zapojte se do mezinárodní výtvarné soutěže Design Against Fur (Designem proti kožešinám) na pomoc tzv. kožešinovým zvířatům. Je určena studentům středních i vysokých škol. Učitelé často využívají naši soutěž k zadání seminárních prací či domácích úkolů. Svoboda zvířat ji ve spolupráci s mezinárodní koalicí Fur Free Alliance (FFA) organizuje v ČR již od roku 2003. Více na www.dafcr.cz (případně na anglických stránkách koalice FFA www.inFURmation.com).
  15. foto: protisrsti.cz