úterý 25. březen 2014 0:00

Nohy jako v bavlnce. Jak na to?

Lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem. Zároveň je však také nejvíce zanedbávanou částí těla. Zatímco propagaci péče o ostatní části těla je poskytnuto hodně prostoru, zdraví nohou je věnována jen minimální osvěta.

 13104405293 419095b5a1 b

Lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem. Zároveň je však také nejvíce zanedbávanou částí těla. Zatímco propagaci péče o ostatní části těla je poskytnuto hodně prostoru, zdraví nohou je věnována jen minimální osvěta.

V důsledku toho jsou naše nohy často „napěchovány“ do tvarově i materiálově nevhodné obuvi, a dokud se samy neozvou bolestí, ani si na ně nevzpomeneme. Lékaři pak tráví hodně času napravováním škod, jimž se dalo snadno předejít výběrem správné obuvi.

Nejdůležitějším úkolem obuvi je ochránit nohu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a podporovat její základní fyziologické funkce, jako jsou stání, chůze a běh. Obuv může rovněž zajistit částečnou eliminaci vrozených nebo získaných vad nohou, nebo se naopak podílet na jejich vzniku. Obuv může napomáhat, ale i omezovat fyziologické funkce nohou.

K dobrým návykům správného obouvání patří rovněž správné užívání obuvi podle účelovosti. Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky), které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry. Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky dobré adhezi podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození k ůže a prstů. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10 %, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25 %.

Pečujte o své nohy celý život

S péčí o nohu je nutno začít hned po narození dítěte. Již úzké a těsné punčošky nebo punčochové kalhoty omezí pohyb dětských nohou a mohou způsobit deformity. Dítě musí začít chodit samo a nezačne dříve, dokud k tomu jeho kostra, vazy a svalstvo nejsou dovyvinuty.

Údaje lékařských statistik jsou varující: 99 % dětí se rodí se zcela zdravýma nohama a 67 % dospělých má vadu nohou. Třetina prvňáčků nastupuje do školy s různými vadami nohou v důsledku nošení špatné obuvi. Mnoho rodičů patrně při výběru vhodné obuvi tápe, my vám však poskytneme rady jak na to.

Jak poznáme, že je obuv zdravotní?

* obuv poskytuje v přední části dostatek místa pro prsty

* zpravidla bývá vyrobena z přírodních materiálů, které se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy

* vnitřní nášlapná část boty je vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu, jako je například podšívková useň nebo textil

* stélka bývá často tvarována proti vzniku příčně nebo podélně ploché nohy a borcení klenby

* obuv je většinou odměkčená, s měkkým došlapem

* bota je lehká

* výška podpatku nepřesahuje 6 cm

Správné určení velikosti bot

Určení správné velikosti obuvi je jedním z hlavních faktorů, kterými můžeme předejít často i trvalému poškození nohou. Dospělý už si většinou dokáže vhodnou obuv vybrat sám, ale co se týče našich nejmenších, je situace obtížnější. Malé děti často nedokážou sami určit, zda je bota tlačí, nebo jim z nohy padá.

Naštěstí již dnes existují pro zjištění optimální velikosti obuvi různá měřidla, která změří nejen nohu, ale i vnitřní prostor obuvi. Po změření skutečné velikosti nohy se automaticky připočítává 12 mm, tzv. nadměrek, a výsledná velikost pak přímo odpovídá potřebné velikosti boty. Tato hodnota se nazývá vnitřní délka obuvi. V ideálním případě je nejlepší změřit měřidlem nejdříve nohu, potom zkoušenou botu, a pokud jsou obě naměřené hodnoty shodné, je obuv vhodná.

Chození v kvalitní obuvi zlepšuje nejen kvalitu života, ale také prospívá zdraví.

Nezapomeňte, že...

* Nové boty je nejvhodnější zkoušet až ve druhé polovině dne, protože naše nohy mohou nabrat až o 5 % více na svém objemu, 3 mm do délky a zhruba 1 cm do šířky v době od rána do večera.

* Boty je potřeba zkoušet vestoje, kdy celá váha těla spočívá na chodidlech. Rozdíl oproti zkoušení vsedě může být až 6 mm.

* Na výběru kvalitní zdravotní obuvi není radno šetřit. Kvalitní obuv nám může pomoci zabránit nepříjemným bolestem v zádech i poškození a deformaci chodidel.

* Dnes se již dá vybírat ze široké nabídky výrobců zdravotní obuvi nabízejících mnoho typů obuvi pro děti i pro dospělé, která sleduje módní trendy. Kvalitní obuv tak lze vybrat pro každou příležitost.

 

Mgr. Helena Horáková z Alphega lékárny Brno

Ilustrační fotografie Zdroj: Alliance Healthcare