pondělí 17. únor 2014 0:00

Vápník a vitamin D důležité pro prevenci osteoporózy v naší stravě chybí

Studii výživových zvyklostí, kterou na vzorku 485 respondentů ve věku 16 až 85 let provedla v roce 2013 Společnost pro výživu, potvrdila negativní trend v příjmu vápníku a vitaminu D.  

 Merukov pochoutka s ovesnmi vlokami

Studii výživových zvyklostí, kterou na vzorku 485 respondentů ve věku 16 až 85 let provedla v roce 2013 Společnost pro výživu, potvrdila negativní trend v příjmu vápníku a vitaminu D.

 Více než 25 procent respondentů přijímá málo vápníku, již významně pod doporučenou denní dávkou. 10 procent respondentů přijímá přibližně pouze polovinu doporučené denní dávky (565 miligramů). Více než tři čtvrtiny respondentů přijímá nedostatečné (méně než poloviční) množství vitaminu D. 10 procent respondentů přijímá pouze 0,5 µg, což je méně než jedna desetina až dvacetina doporučené denní dávky.

Jedná se o alarmující situaci, neboť dostatečný příjem vápníku a vitaminu D je nezbytně nutný pro zdravou tvorbu a vývoj kostí i prevenci osteoporózy, která je považována za tichou epidemii 21. století. V zimním období je člověk bez slunečních paprsků odkázán na příjem vitaminu D ze stravy. Nedostatek vápníku ve stravě některých lidí tuto situaci dále komplikuje. Při posouzení fyziologických potřeb našeho organismu k zajištění zdravého růstu a vývoje kostí u dětí a dostatečné prevence osteoporózy i následných komplikací je zřejmé, že ve způsobech naší výživy jsou rezervy.

Význam vápníku a vitaminu D pro vývoj kostí a prevenci osteoporózy a doporučená denní dávka

Vápník hraje zcela nezastupitelnou roli pro vývoj, růst a zachování zdraví kostí. Vápník se ukládá do kostní tkáně, kde společně s fosfáty ve formě hydroxyapatitu vytváří její anorganickou část.

Zdrojem vápníku je potrava, především mléko a mléčné výrobky, z kterých člověk získá v průměru 56 procent denní potřeby. Mléčné výrobky jsou významné i proto, že využitelnost vápníku je zde 30 procent na rozdíl od např. rostlinných zdrojů, kde je využitelnost 5-10 procent. Pro vstřebávání vápníku z trávicího traktu je nezbytný vitamin D. Doporučený denní příjem vitaminu D je 10 µg (referenční hodnota DACH – Deutschland, Austria, Schweitz). Při jeho nedostatku se vstřebávání vápníku ze střeva významně snižuje. Dlouhodobý nedostatek vitaminu D vede u dětí ke křivici, zanedbaný příjem dostatečného množství vitaminu D u dospělých vede k osteomalacii, později osteoporóze a častějšímu vzniku zlomenin. Nedostatek vitaminu D se však může projevovat i řadou dalších klinických obtíží.

Denní potřeba vápníku se liší podle věku. Děti ve věku od 1 do 12 let potřebují 600 až 1100 mg vápníku denně. Dospělí potřebují minimálně 1000 mg denně, toto množství se zvyšuje s věkem, ženy po menopauze a muži starší než padesát let potřebují 1500 mg denně. Podle studie Společnosti pro výživu z roku 2013 více než 25% respondentů přijímá méně vápníku, než je bezpečný limit doporučené denní dávky, 10% respondentů přijímá přibližně pouze polovinu doporučené denní dávky (565 gramů).

Příjem vápníku a vitaminu D podle studií Společnosti pro výživu

Podle studií z let 2007-2011 je příjem vápníku dostatečný v batolecím a předškolním věku dětí, později se však příjem mléka a tím i vápníku dále snižuje. Snižující se trend příjmu vápníku platí i pro dospělou populaci. Studie také ukázala, že s  rostoucím věkem dospělé populace klesá především spotřeba kysaných mléčných výrobků. Ty jsou z hlediska svého složení nejvíce doporučovaným mléčným výrobkem.

Podle aktuální studie Společnosti pro výživu z roku 2013 více než tři čtvrtiny respondentů přijímá potravou nedostatečné množství vitaminu D. Trend nedostatečného příjmu vápníku a vitaminu D prokázaly také studie Společnosti pro výživu provedené v letech 2007-2010 mezi dětmi ve věku 4-15 let.

Doporučené denní dávky vápníku a vitaminu D

VÁPNÍK

 

1-3 roky

600 mg

4-6 let

700 mg

7-9 let

900 mg

10-12 let

1100 mg

13-18 let

1200 mg

Dospělí

1000 mg

Těhotné a kojící ženy

1500 mg

Ženy po menopauze a muži starší 50 let

1500 mg

   

VITAMIN D

 

Děti a dospělá populace (*Dach - nově v r.2013)

5- 10* µg

Těhotné a kojící ženy

20 µg

Přirozené zdroje vápníku a vitaminu D

Zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky, ryby (například sardinky), některé druhy potravin rostlinného původu (například kapusta, brokolice, pórek, špenát, mák, pšeničné otruby), oříšky

(mandle, arašídy, pistácie), slunečnicová semena, luštěniny (hrách, fazole, čočka, sója, cizrna), neloupaná rýže, tofu, ovoce (citrony, ostružiny, sušené fíky, rozinky.

Nejvýznamnějším zdrojem vitaminu D je sluneční záření. V zimě, kdy ze slunečního záření vitamin D nezískáme, by měl každý věnovat zvýšenou pozornost příjmu vitaminu D z potravy. K hlavním zdrojům vitaminu D z potravy patří především rybí tuk, játra, žloutek a obohacené složky potravy.

Mléko a mléčné výrobky v prevenci osteoporózy

Příjem vápníku nezastupitelného v prevenci osteoporózy nám pomůže zvýšit především konzumace mléčných, nejlépe zakysaných výrobků. Díky obsahu bakterií mléčného kvašení se zvyšuje zdravotní benefit těchto výrobků. Kromě vápníku mléčné výrobky obsahují i řadu dalších složek, které příznivě ovlivňují rozvoj kostní tkáně. Jsou to fosfoproteiny z kaseinu a další peptidy, které příznivě modifikují regulaci, diferenciaci a aktivitu buněk chrupavky a kostní tkáně. Laktoferrin podporuje tvorbu osteoblastů, které tvoří kostní hmotu. V rámci doporučení Společnosti pro výživu je v souvislosti s výskytem řady civilizačních onemocnění vhodné udržet, eventuálně ještě rozšířit, nabídku mléčných výrobků s nižším obsahem mléčného tuku, a to především kysaných mléčných výrobků. Příjem vitaminu D v zimních měsících zvýšíme buď vyšší konzumací jeho přirozených zdrojů nebo potravin, nejlépe mléčných výrobků, úměrně obohacených o tuto složku výživy.

Víte že:

  • kostní a zubní tkáň je rezervoárem cca 99% všech zásob tělesného vápníku,zbývající 1%, se nachází v krvi a měkkých tkáních,
  • vápník je nejhojněji se vyskytující minerální látkou v lidském těle,
  • 100 g bílého jogurtu obsahuje 140 mg vápníku,
  • 90% vitaminu D se v našem těle tvoří vlivem slunečních paprsků (ultrafialového záření),
  • nejdůležitějším potravinovým zdrojem vitaminu D je rybí tuk?