pondělí 22. září 2014 0:00

Velkolepá oslava podzimu, kaštanů a sklizně nového vína v Jižním Tyrolsku

Chtěli byste někam vyrazit na podzimní dovolenou, ale stále nevíte kam? Potom pro vás máme skvělý tip a tím je Jižní Tyrolsko. Období od konce října do konce listopadu je zde totiž ve znamení oslav Törggelen!

0oe91ukDEArg N9hZhgOP3bE8ufhYXsNHZGX dc5z5OM7nnBlG8NYOtvuXTBn-uk8wgZ1SEw

Chtěli byste někam vyrazit na podzimní dovolenou, ale stále nevíte kam? Potom pro vás máme skvělý tip a tím je Jižní Tyrolsko. Období od konce října do konce listopadu je zde totiž ve znamení oslav Törggelen!

Slavnosti Törggelen začínají s vinobraním a končí s padajícím listím na konci podzimu. Zatímco mnoho místních lidí ochutnává opékané kaštany či nové víno, jiní si vybírají opravdovou hostinu na tradiční jihotyrolské farmě. K ochutnání jsou typické jihotyrolské lahůdky, jako například knedlíky, špek či sladkosti jako jsou koblihy či pražené kaštany. Usedlosti, které v tomto období vítají hosty k obloženým stolům se nazývají Buschenschänke. Mnohé z těchto usedlostí mají staré, dřevěné místnosti, z nichž se na podzim stávají krčmy a jsou otevřeny veřejnosti.

Jihotyrolský svaz sedláků každoročně vyhodnocuje nejlepší šenky. Šenkem roku se stal statek  Schnalshuberhof, který najdete v malebné vesničce Oberplars/Plars di Sopra nedaleko města Meran/Merano, uprostřed vinic a ovocných sadů. Zajímavé je nejen okolí ale i interiér hostince samotného – zdi pokrývají zažloutlé noviny, které se původně používaly jako izolační vrstva mezi zdí a tapetou. Díky tomu, že se tapety začaly po nějaké době sloupávat, můžete se dnes při čekání na objednané dobroty začíst třeba do článků z dob Rakouska-Uherska. Nepřipomíná vám to jednoho slavného českého rodáka?

Přestože jsou oslavy Törggelen zaměřeny především na hodování, jejich součástí bývají také procházky do přírody, která je na podzim v Jižním Tyrolsku velmi okouzlující. To platí zejména pro údolí Eisacktal/Valle Isarco, jehož svahy jsou porostlé mohutnými kaštanovníky. Můžete se tu projít po  kaštanové stezce "Keschtnweg", která vás provede podél kaštanových hájů od jezera Vahrner See/Laghetto di Varna, nad městečkem Brixen/Bressanone, přes stráně údolí Eisacktal až k náhorní plošině Rittner/Renon a dolů do Bolzanské kotliny ke hradu Runkelstein/Castel Roncolo.

 

Právě kaštany jsou další plodinou neodmyslitelně spojenou s podzimním svátkem. Už dávno nejsou k dostání jen v papírových kornoutech na ulici. Místní kuchaři je používají jako základní ingredienci v řadě pokrmů od polévek a nádivek až po cukrářské výrobky. Rozemleté na mouku se přidávají do pečiva, chleba, dortů nebo pudinků. Čerstvě upražené kaštany přijdou k chuti během koštování mladého vína.

Chtěli byste si kaštanovou polévku uvařit? Můžete to zkusit podle jihotyrolského receptu. Připravte si následující ingredience: 250 g kaštanů (oloupaných a opražených či uvařených), 80 g oloupané a jemně nakrájené cibule, 30 g másla, půl litru masového vývaru, 50 ml bílého vína, 250 ml smetany, špetku nastrouhaného muškátového oříšku, pepře, soli a na ozdobení orestované půlky kaštanů a nastrouhanou skořici.

 

A jaký je postup přípravy? Podusíme cibulku na rozpáleném másle, když zesklovatí, přidáme kaštany a bílé víno a krátce podusíme. Přilijeme masový vývar a smetanu a vaříme na mírném ohni cca 20min. Takto připravenou polévku rozmixujeme a dochutíme solí a pepřem. Polévku podáváme v předehřátých talířích ozdobené půlkami kaštanů a skořicí.

Zdroj: Suedtirol