pondělí 7. září 2015 0:00

Dioptrií se nejčastěji zbavuje středně krátkozraká třicetiletá žena

Nejčastějším adeptem na laserovou korekci očí bývá žena ve věku 28 až 30 let, která má -3 dioptrie a operaci podstoupí do týdne od předoperačního vyšetření. Zákrok absolvuje na femtosekundovém laseru a po třech až čtyřech dnech se opět vrací do práce. Vyplývá to ze statistik centra laserové korekce oka Oftum za poslední dva roky.

„Mezi našimi pacienty převažují ženy, je jich zhruba 60 %," udává MUDr. Ivana Macejová z centra laserové korekce oka Oftum. Podle ní ženy podstupují operaci především z estetických důvodů nebo proto, že jim po dlouholetém nošení přestanou vyhovovat kontaktní čočky

 

. „Další skupinu tvoří maminky malých dětí, které se chtějí zbavit brýlí proto, aby je nemusely neustále čistit nebo kupovat nové. Jedna pacientka vyprávěla, že když si během půl roku musela nechat udělat už třetí nové brýle, protože syn jí je při hrách průběžně rozbíjel, došla jí trpělivost a rozhodla se zbavit se jich jednou provždy." Ženy i muži nejčastěji podstupují zákrok těsně před třicítkou. „Už mají po škole a několik let pracují, zároveň cestují, věnují se sportu a brýle nebo čočky je omezují. Chodí k nám ale i studenti, kteří si na zákrok našetří z brigády," dodává MUDr. Macejová.

 

Největší procento pacientů si nechává odstranit dioptrie na dálku. „Průměrný počet dioptrií je kolem -3, ovšem rozpětí je obrovské. Měli jsme pacientku, která se chtěla zbavit pouhé půl dioptrie, a také pacienta, kterému jsme odstranili -12 dioptrií," upřesňuje MUDr. Macejová. Mezi důkladným předoperačním vyšetřením, během kterého se zjišťuje, zda je pacient pro zákrok vůbec vhodný a jaký typ korekce se pro něj hodí, a samotnou operací uplyne obvykle maximálně týden.

 

„Pacienti si často plánují zákrok na čtvrtek nebo pátek, aby se o víkendu ještě ,doléčili´. Což ale není nutné, den po korekci se mohou vrátit do běžného života, pouze se nedoporučuje další týden až dva sportovat a několik dní se koupat v horké vodě." Většina pacientů (81 %) pak podstoupí zákrok na femtosekundovém laseru, který je rychlejší a šetrnější než ostatní systémy a bez jakýchkoliv vedlejších účinků na rohovku. Necelých 10 % zájemců není na laserovou korekci vhodných vůbec. „Většinou mívají příliš tenkou rohovku, která by se po zákroku mohla časem ještě více oslabit a mohlo by dojít ke zhoršení vidění. Případně jde o kombinaci tenké rohovky a vyšší dioptrické vady.

 

Platí, že čím více má člověk dioptrií, tím širší by měl mít rohovku. Také lidé se syndromem suchého oka nejsou vhodní, proto v rámci předoperačního vyšetření děláme i test, při kterém měřímeprodukci slz a jednotlivé složky slzného filmu. Ani pacienti, u kterých odhalíme tzv. zelený zákal, by korekci podstoupit neměli," vysvětluje oftalmoložka a dodává, že samozřejmě platí i obecné předpoklady, tedy že pacientovi musí být minimálně 18 let a měl by mít alespoň rok stabilizovanou oční vadu.

 

foto kredit larimarhotel