úterý 27. červen 2023 0:00

Objevte neobjevené Krušné hory a jejich podhůří

Krásná horská příroda téměř bez turistů skrytá na samém západě naší země, nejvyšší vodopád v Krušných horách, pěší a cyklo-výlety na české i německé straně Krušných a Doupovských hor, romantické zříceniny středověkých strážních hradů Hasištejn, Egerberk či Šumburk, blízký Zoopark Chomutov.

Nebo unikátní Kamencové jezero, výlety za památkami do historické Kadaně, nejen za porcelánem do Klášterce nad Ohří, projížďka kánoí po Ohři nebo procházka Nábřežím Maxipsa Fíka a po návratu do hotelu bazén, vyhřátá sauna, whirpool, relaxační masáž, bowling, výtečná hotelová večeře na terase při západu slunce nebo opékání buřtů s kytarou na louce hotelu …

 

Co dělat a vidět v létě v Hasištejně a okolí?

V těsné blízkosti hotelu (cca 250 m) se nachází zachovalá zřícenina bývalého strážního hradu Hasištejn (z německého Hassenstein), památkově chráněného areálu feudálního sídla, které bylo založeno v první polovině 14. století. Jedná se o pozůstatky gotického hradu, který byl zbudován na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka. Z hradní věže a z vyhlídkové plošiny vás čekají moc pěkné výhledy dolu do údolí a na Prunéřovskou elektrárnu. Skalnaté svahy v údolí Prunéřovského potoka ukrývají jednu z dominant Krušných hor - Kýšovický vodopád, největší a nejvyšší vodopád v Krušných horách. Voda protéká přes tři kaskády, na kterých překonává převýšení až 25 m. K vodopádu se dostanete po značené turistické trase (cca 4 km) přímo od hotelu.

 

Krušnohořím na kole

Na kole stojí za to vedle tradiční Krušnohorské magistrály, která prochází Krušnými horami od Chebu až po Děčín v délce 96 km, prozkoumat polozapomenuté kouty Krušných hor a dojet třeba na horu Sv. Šebestiána, k přehradní nádrži Přísečnice, do Vejprt, nebo do osady Měděnec se starými doly, které dodnes připomínají těžbu drahých kovů a s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Nebo jinou cyklotrasou dolů do Kadaně a podél řeky Ohře přes Klášterec nad Ohří až do Perštejna, nebo se na kole podívat do měst a zajímavých míst i na německé straně Krušných hor. Nabídka cyklotras je opravdu bohatá a delší výlety je možné zkombinovat s návratem zpět vlakem.

 

V Kadani by chtěl žít každý! Za návštěvu stojí rozhodně někdejší královské město Kadaň s velmi zachovalým a rozsáhlým historickým jádrem města (v roce 1995 byla Kadaň vyhlášena historickým městem roku) s Mírovým náměstím a množstvím památkově chráněných měšťanských domů s podloubími a s radnicí s ikonickou bílou radniční věží. Původně raně gotický královský hrad v Kadani, který byl zbudován Přemyslem Otakarem II. v polovině 13. století, a který byl poznamenán především druhou křížovou výpravou proti husitům a třicetiletou válkou, kdy hrad obléhali Švédové, je srdcem dochovaného středověkého městského opevnění s baštami, parkány, fortnou, barbakanem a katovnou, Mikulovickou bránou nebo Katovou uličkou vedoucí z Mírového náměstí do ulice Sokolovské a měřící v nejužším místě 66,1 cm a v nejširším 131,5 cm, která je držitelem rekordu nejužší ulice v České republice.

 

S dětmi rozhodně nesmíte vynechat procházku po Nábřeží Maxipsa Fíka, které velmi zdařile obnovuje přirozený vztah města a řeky Ohře. Na promenádě byla vybudována cyklistická a in-line dráha a v některých částech lze nalézt různé atrakce pro děti. Nachází se zde také unikátní visutá lávka Vítka Brandy. Po nábřeží dojdete až k originální ocelové lávce, která pomáhá překonat výškový předěl nábřeží a Kadaňského stupně, až do klášterních zahrad pozdně středověkého poutního Františkánského kláštera s poutním kostelem a Městským muzeem.

 

Klášter byl v 15. století vybudován uprostřed vinic, a kromě vinohradu je tak dodnes v areálu k vidění tyčová chmelnice a výběhy hospodářských zvířat (kozy, ovce, prase kadeřavé ad.). Klášterní víno, medovinu nebo med si můžete v areálu klášterních zahrad také koupit a ochutnat v občerstvení Konírna. V rámci kulturního léta v zahradách probíhají pohádky pro děti, divadelní představení, koncerty různých žánrů i promítání filmů po širým nebem. A pokud vás po tom všem v Kadani přepadne hlad dejte si autentickou italskou pizzu z čerstvých surovin špičkové kvality od nefalšovaného italského šéfkuchaře v pizzerii GAROFALO. Nemusíte ani moc zavírat oči a snít, protože už po prvním soustu si budete připadat jako ve slunné Itálii!

 

Nejen za historií a nejobsáhlejší expozicí českého porcelánu

Určitě nevynechejte také návštěvu Klášterce nad Ohří se zámkem, muzeem porcelánu s nejobsáhlejší expozicí českého porcelánu, Thunskou hrobkou a vyhlídkovou věží, a hlavně s krásným parkem v anglickém stylu, ve kterém najdete i zábavný poznávací Pohádkový okruh pro děti. Parkem dojdete podél břehu řeky Ohře až k lázeňskému areálu Evženie. Ochutnejte zdejší minerální prameny, které působí příznivě na trávicí trakt a na metabolismus cukrů a tuků. Součástí areálu je Lázeňský dům Evženie s bazénem a solnou jeskyní, tenisový areál, restaurace, kavárna, lázeňský penzion, park a stáčírny minerálních vod.

 

Na okraji lázeňského areálu se nachází budova se stáčírnou minerálních vod (Městský pramen a Klášterecká kyselka), infocentrum a veřejné WC. Vedle lázeňského domu se nachází původní stáčírna minerální vody Evženie. Historie využívání minerální vody v Klášterci nad Ohří sahá až do roku 1883, kdy zemědělec Josef Ficker zjistil, že voda v jeho nové studni má kyselou a velmi příjemnou chuť. Provedená analýza potvrdila, že jde o kvalitní minerálku. V Klášterci nad Ohří si také můžete ve dvou půjčovnám umístěných přímo na břehu řeky Ohře vypůjčit loď a vyzkoušet si zde své vodácké umění. Pro horké letní dny je skvělým cílem klášterecký aquapark.

 

Pokud máte rádi hrady a romantické zříceniny, tak rozhodně nevynechejte jen cca 2 km nad Kláštercem velmi pěknou zříceninu gotického hradu Egerberk se zachovalými hospodářskými budovami, částmi obvodových zdí a palácovou částí s nádvořím, ze kterého je parádní výhled do kraje. Na vrcholku Klášterecké hory nad řekou Ohří jen 3 km od Klášterce se vypínají zbytky kdysi významného pohraničního hradu Šumburk a jen o 6 kilometrů dál na vás čeká zřícenina hradu Perštejn.

 

Chomutov, Podkrušnohorský zoopark a Kamencové jezero Děti budou nadšené ze Zooparku Chomutov, který je opravdu rozsáhlý (jedná se o největší zoologickou zahradu v ČR, která se rozkládá na ploše 112 ha), takže si na jeho návštěvu vyhraďte aspoň 3 hodiny. Zoopark je zaměřený na chov evropských a asijských zvířat a žije zde více než 1000 jedinců ze 160 druhů. Součástí je skanzen s ukázkou způsobu života v Krušnohoří, Kaštanka, která je považována za nejstarší a nejsevernější sad památných stromů kaštanovníků setých v České republice, dále možnost vyjížďky na safari nebo vláčkem po ZOO.

 

Mile překvapí i samotné centrum Chomutova s historickými památkami včele s budovou radnice a městskou věží, Špejcharem a kostelem Nanebevzetí Panny Marie nebo kostelem Sv. Kateřiny. Pokud vám vyjde čas a počasí zastavte se určitě na koupačku v Kamencovém jezeře, které je díky unikátní kamencové vodě a také neobjasněné historii svého vzniku celosvětovým unikátem. Vzniklo pravděpodobně někdy koncem 18. století zatopením prostoru po těžbě kamencových břidlic. Zdejší voda je opravdovým unikátem, rozpuštěné látky a kyselost kamencové vody omezují výskyt organismů a zabraňují růstu řas a sinic, a proto se jezero někdy označuje jako malé Mrtvé moře. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi zde najdete také velké plovoucí molo, volejbalové a basketbalové hřiště, stůl na ping pong, minigolf a půjčovnu pramic, šlapadel a paddleboardů.