středa 25. říjen 2023 0:00

Dýňová přehlídka v botanické zahradě vrcholí. O víkendu se budou dlabat dýně a na Halloween se chystá lampionový průvod

V Botanické zahradě hl. m. Prahy vrcholí tradiční výstava dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava je stejně jako celá sezóna inspirována Asií a její kulturou. K vidění jsou monumentální dýňový drak, gejši, samurajové, vrcholky Himálaje, lampiony a další motivy. Zahradu zaplnilo přes 5 tun podzimních plodů různých tvarů, barev a velikostí. Královnou přehlídky je opět dýně Atlantic Giant, jež váží přes metrák a botanické zahradě ji věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Výstavu a víkendový program podpořily patronky, úspěšné české tenistky Lucie Šafářová, Andrea Sestini Hlaváčková a Barbora Strýcová.

Ty se v pondělí 23. října společně se svými dětmi zúčastnily zábavného odpoledne, při kterém se „utkaly“ v dlabání dýní. Výroba dýňových luceren a dlabání pro návštěvníky je připravena na víkend 28. a 29. října od 10 do 17 hodin. Celá výstava vyvrcholí 31. října, kdy se chystá halloweenský program a tajemný lampionový průvod setmělou botanickou zahradou.

 

V botanické zahradě v pražské Troji probíhá oblíbená výstava dýní a dýňových aranžmá. Zájemcům nabízí pestrou škálu plodů tykví a prostřednictvím dýňových dekorací přibližuje různá známá i méně známá zákoutí zahrady. „Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu a patří k velmi oblíbeným akcím zahrady. Svědčí o tom i zájem o letošní ročník, přehlídku doposud zhlédlo více než 21 tisíc návštěvníků. Na pomyslném piedestalu celé výstavy stojí obrovský dýňový drak a samozřejmě gigantická dýně od pana Staňka, která má úctyhodnou váhu přes 100 kg. Rád bych poděkoval patronkám výstavy Lucii Šafářové, Andree Sestini Hlaváčkové a Barboře Strýcové, které společně se svými dětmi podpořily výstavu a mohly se tak stát vzorem pro návštěvníky, kteří se o nadcházejícím víkendu zúčastní workshopů výroby dýňových luceren,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Dýně od vstupní brány po vinici

Výstava dýní provází návštěvníky celým areálem venkovních expozic botanické zahrady. První zastavení je připravené bezprostředně za expozicí Svět sukulentů. V lesních expozicích najdou návštěvníci monumentálního draka. Další zastavení je provedou lesními expozicemi až

k dýňovým vrcholkům Himálaje. V Ornamentální zahradě pak poutníky čekají gejši, samurajové, dýňové hry a gigantická dýně.

 

Výroba dýňových luceren a Halloween

Výstavu v botanické zahradě tradičně provází víkendový program. Tento víkend 28. a 29. října mohou malí i velcí návštěvníci společně přijít vyřezávat dýně a vyrobit si dýňové lucerny a halloweenskou výzdobu. Připravený bude i tvořivý workshop malování na perníčky a řezbářská dílna. Dýně budou za drobný poplatek k zakoupení na místě. Cena workshopů je 60 Kč s platbou v hotovosti. I letos se bude v botanické zahradě slavit Halloween, a to v úterý 31. října. Nebude chybět tajemná výzdoba, soutěže a záludné úkoly, ale ani opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí účastníci si mohou vyzkoušet práci řezbáře nebo malování perníčků a pochutnat si na bohatém občerstvení s chutí a vůní podzimu. Program začíná ve 14 hodin a v 17.30 jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

 

Partnery Výstavy dýní a dýňových aranžmá jsou Hyundai Motor Czech a Hitrádio City 93,7 FM.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz